Z MYŚLĄ O FARMACEUTACH
ZAREJESTRUJ SIĘ
Policja
2019-06-14 Aktualności 0

Zarabiali na fałszywych receptach. Wyłudzili z NFZ ponad 1,5 miliona złotych

Policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie przerwali proceder wyłudzania refundacji z NFZ, w który zamieszanych było dwoje aptekarzy z powiatu przemyskiego, członkowie ich rodzin oraz lekarz, która wystawiał recepty. 7 osób usłyszało zarzuty, troje z nich zostało tymczasowo aresztowanych. Kwota wyłudzenia przekroczyła 1,5 miliona złotych.

Policjanci z Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą KWP w Rzeszowie ujawnili proceder wyłudzania refundacji z Narodowego Funduszu Zdrowia. Ten przestępczy mechanizm, jeszcze w 2016 r. zorganizowało dwoje właścicieli aptek z terenu powiatu przemyskiego. Polegał na pozorowanym obrocie lekami recepturowymi zawierającymi drogie składniki, w tym srebro koloidalne. Policjanci zebrali dowody na to, że aptekarze działali wspólnie i w porozumieniu z lekarzem, który wystawiał recepty na leki na schorzenia dermatologiczne, a także z członkami własnej rodziny, na których te dokumenty były wystawiane.

Recepty tylko pozornie były realizowane w aptekach będących własnością farmaceutów, po to, by wyłudzić nienależne środki. W zestawieniach, jakie przekazywano do NFZ, dokumenty wykazywane były jako faktycznie zrealizowane i na tej podstawie, w okresie od czerwca 2016 r. do czerwca 2018 r. Podkarpacki Oddział Wojewódzki NFZ w Rzeszowie zwrócił nienależne refundacje w łącznej kwocie przekraczającej 1,5 miliona złotych.

W tej sprawie, Prokuratura Okręgowa w Rzeszowie wszczęła śledztwo. W poniedziałek, policjanci z komendy wojewódzkiej w Rzeszowie, przy wsparciu funkcjonariuszy Oddziału Prewencji Policji zatrzymali osoby, które były zamieszane w wyłudzanie refundacji.

Dwoje właścicieli aptek, farmaceutka oraz lekarka usłyszeli prokuratorskie zarzuty doprowadzenia Podkarpackiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia do niekorzystnego rozporządzenia mieniem wielkiej wartości poprzez poświadczenie nieprawdy w dokumentacji medycznej, przy czym osoby te uczyniły sobie z przestępstwa stałe źródło dochodów.

Zarzuty wyłudzenia usłyszeli również krewni aptekarzy, 2 kobiety i mężczyzna, na których wystawiane były recepty.

Na wniosek Policji i prokuratora, sąd zdecydował o tymczasowym aresztowaniu trojga podejrzanych. Dwie kobiety w wieku 62 i 55 lat oraz 33-letni mężczyzna najbliższe 3 miesiące spędzą w areszcie śledczym.


Źródło: Komenda Główna Policji

 

Ilość wyświetleń: 483

Komentarze

[ z 0]
2024-04-23 Aktualności 0

Warszawski Uniwersytet Medyczny zaprasza na studia podyplomowe „Profesjonalna opieka farmaceutyczna”! Trwa rekrutacja na III edycję.

2024-04-22 Aktualności 0

Szarlatani serwują ludziom ułudę – magiczne mikstury i cudowne pigułki, które szybko rozwiążą problemy zdrowotne. Powinni za to odpowiedzieć - powiedział PAP prof. Jarosław Pinkas, konsultant krajowy w dziedzinie zdrowia publicznego i dziekan Szkoły Zdrowia Publicznego CMKP w Warszawie.

2024-04-18 Aktualności 0

W związku z wypowiedziami medialnymi Minister Zdrowia dotyczącymi roli zawodów medycznych, prezesi samorządów lekarskiego, pielęgniarek i położnych, diagnostów laboratoryjnych, farmaceutów oraz fizjoterapeutów podjęli wspólne stanowisko, w którym sprzeciwiają się "antagonizowaniu oraz sprowadzaniu pracowników ochrony zdrowia do roli usługodawców, a pacjentów do roli klientów".

2024-04-17 Aktualności 0

Rzecznik Praw Obywatelskich zwraca uwagę na konieczność budowania bezpieczeństwa lekowego, w tym wzmocnienia produkcji leków w kraju oraz opublikowania wykazu leków krytycznych. Marcin Wiącek zwrócił się o stanowiska do minister zdrowia Izabeli Leszczyny oraz ministra rozwoju i technologii Krzysztofa Hetmana.

2024-04-17 Aktualności 0

Zachodniopomorska Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) zatrzymała niedozwolone przesyłki z Tajlandii i Wielkiej Brytanii.