Z MYŚLĄ O FARMACEUTACH
ZAREJESTRUJ SIĘ
SZEF WHO
2021-12-30 Aktualności

WHO: ostra faza pandemii Covid-19 może zakończyć się w 2022 roku, ale koronawirus nie zniknie

Ostra faza pandemii Covid-19 może zakończyć się w 2022 roku, ale nie oznacza to, że koronawirus zniknie - powiedział w środę dyrektor WHO ds. sytuacji kryzysowych dr Mike Ryan. Szef WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus ostrzegł z kolei przed "tsunami zakażeń" wywołanych wariantami Delta i Omikron.

"Delta i Omikron to teraz bliźniacze zagrożenia powodujące rekordową liczbę zakażeń i prowadzące do wzrostu hospitalizacji i zgonów" - powiedział sekretarz generalny Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).

"Jestem bardzo zaniepokojony tym, że wysoce zaraźliwy wariant Omikron, szerzący się w tym samym czasie co Delta, wywoła lawinę zakażeń" - dodał Tedros.

Szef WHO ponowił również swój apel do rządów o równą dystrybucję szczepionek przeciw Covid-19 na świecie ostrzegając, że skupienie się przez bogate kraje na podawaniu dawek przypominających może spowodować niedobór preparatów w biedniejszych państwach.

Tedros przypomniał, że celem WHO jest objęcie szczepieniami do połowy 2022 roku 70 proc. mieszkańców wszystkich państw świata. To pomoże w zakończeniu ostrej fazy pandemii - podkreślił.

W ciągu ostatniego tygodnia każdego dnia na całym świecie wykrywano blisko 900 tys. nowych infekcji, ich liczba w ciągu tygodnia wzrosła o 11 proc. - wynika ze statystyk WHO. W ostatnich dniach w wielu państwach świata - m.in. w USA, Francji, Wielkiej Brytanii, Włoszech i Hiszpanii - odnotowano największą dzienną liczbę nowych zakażeń od początku pandemii.

Chociaż wstępne badania sugerują, że infekcja wywoływana wariantem Omikron jest łagodniejsza niż choroba powodowana wcześniejszymi odmianami SARS-CoV-2, przez bardziej zaraźliwy charakter nowego wariantu gwałtownie rośnie liczba zakażonych, co grozi przeciążeniem systemów opieki zdrowotnej - przypomina agencja Reutera.

31 grudnia miną dwa lata, od kiedy władze Chin oficjalnie poinformowały WHO o przypadkach zachorowań wywołanych nowym koronawirusem po raz pierwszy wykrytym w Wuhanie. Według podawanych przez poszczególne kraje statystyk, SARS-CoV-2 od tamtej pory zakaziło się ponad 282 mln osób, z których ponad 5,7 mln zmarło. (PAP)


Źródło: PAP

 

Ilość wyświetleń: 78

Komentarze

[ z -1]
2022-01-18 Aktualności

Pracujemy nad skróceniem okresu izolacji i kwarantanny i nad wprowadzeniem możliwości testowania na covid w aptekach. Wkrótce będziemy o tym informować – powiedział we wtorek rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

2022-01-18 Aktualności

Przy premierze zostanie powołana nowa rada ds. walki z koronawirusem, w szerszej formule; w jej gronie, oprócz lekarzy, znajdą się m.in. ekonomiści i socjolodzy – poinformował w poniedziałek minister zdrowia Adam Niedzielski.

2022-01-14 Aktualności

Samorządy zawodów medycznych wystosowały apel w sprawie projektu ustawy o szczególnych rozwiązaniach zapewniających możliwość prowadzenia działalności gospodarczej w czasie epidemii COVID-19.

2022-01-14 Aktualności

Rzecznik Praw Pacjenta wydał stwierdzenie naruszenia zbiorowych praw pacjenta związane ze stosowaniem metod leczniczych o nieudowodnionej skuteczności. „Podawanie wlewów witaminowych bez uprzedniego wykonania badań potwierdzających wystąpienie deficytu w zakresie substancji odżywczych, witamin i biopierwiastków, które są zawarte w ordynowanych pacjentom produktach leczniczych, narusza zbiorowe prawa pacjentów do świadczeń zdrowotnych zgodnych z aktualną wiedzą medyczną” – zaznacza Rzecznik.

2022-01-13 Aktualności

W ciągu dwóch tygodni częstość zakażeń wirusem SARS-CoV-2 w wariancie omikron w Wielkopolsce wzrosła dziesięciokrotnie – ocenił Instytut Genetyki Człowieka PAN na podstawie analizy przypadków zakażeń, prowadzonej w Innowacyjnym Centrum Medycznym IGC PAN w Poznaniu.