Z MYŚLĄ O FARMACEUTACH
ZAREJESTRUJ SIĘ
Wuhan
2020-01-31 Aktualności 0

WHO ogłosiło globalny alert w związku z koronawirusem

Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła stan nadzwyczajny na całym świecie w związku z epidemią wywołaną przez nowego koronawirusa z Chin. Wcześniej podejmowała taką decyzję z powodu zagrożenia wywołanego przez wirusy Ebola, Zika, Polio, a także wirusa tzw. świńskiej grypy.

WHO obawia się, że wirus może potencjalnie rozprzestrzenić się w krajach ze słabymi systemami opieki zdrowotnej.

Łącznie w okresie od 31 grudnia 2019 r. do 30 stycznia 2020 r. odnotowano 8235 laboratoryjnie potwierdzone przypadki zakażeń 2019-nCoV, w tym 171 zgonów (2,2%). 16 przypadków zakażeń dotyczyło personelu medycznego. Wszystkie 170 zgonów pochodziło z Chin, 162 pochodziły z prowincji Hubei, 2 z prowincji Henan, 1 z Pekinu, 1 z prowincji Hainan, 1 z prowincji Heilongjiang, 1 z prowincji Hebei, 1 z Szanghaju oraz 1 z prowincji Syczuan.

Szumowski: Jesteśmy w gotowości

30 stycznia w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów odbyło się spotkanie przedstawicieli Ministerstwa Zdrowia, Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Ministerstwa Obrony Narodowej, Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, Głównego Inspektora Sanitarnego w związku z ewakuacją obywateli Polski z Wuhan.

- Podczas spotkania omówiliśmy możliwości transportu Polaków z terenu objętego kwarantanną. Transport zostanie przygotowany w najbliższych dniach – powiedział minister.

Minister Zdrowia Łukasz Szumowski potwierdził pełną gotowość służb do ewakuacji 30 Polaków, którzy zgłosili się do powrotu z Wuhan. Polacy wrócą razem z innymi obywatelami Unii Europejskiej.

Po powrocie do kraju Polacy zostaną objęci opieką specjalistyczną. Minister zapewnił, że oddziały zakaźne, które mogą przyjąć pacjentów, są już w pełnej gotowości. Wszystkie szpitale, w których zlokalizowane są oddziały zakaźne, otrzymały również instrukcje postępowania i procedury.

- Jeśli wirus się pojawi w Polsce nie będzie dla nas żadnym zaskoczeniem, ponieważ jesteśmy przygotowani – powiedział minister.

Nie ma przypadku zakażenia w naszym kraju

Na konferencji prasowej poinformowano, że w tej chwili w Polsce nie ma przypadku zakażenia koronawirusem. Trzech pacjentów przebywających w szpitalu z podejrzeniem koronawirusa, którzy wrócili do Polski z Wuhan dziś zostało wypisanych. Są zdrowi.

Minister zdrowia zapewnił, że wszyscy wracający z Chin są pod nadzorem epidemiologicznym. W tej chwili monitoringiem objętych jest około 100 osób.

Apel Prezesa NRL i szefa GIS do środowiska medycznego

Mając na uwadze rosnącą liczbę przypadków zakażenia nowym koronawirusem 2019-nCoV i rozprzestrzenianie się epidemii poza obszar Chińskiej Republiki Ludowej, Prezesa NRL Andrzej Matyja i Główny Inspektor Sanitarny Jarosław Pinkas zwrócili się z apelem do całego środowiska medycznego o przekazywanie wiarygodnych informacji, opartych na aktualnej wiedzy zgodnej ze stanowiskiem Ministerstwa Zdrowia oraz Głównego Inspektoratu Sanitarnego.

„Wyrażamy głębokie zaniepokojenie w związku z sygnałami napływającymi od pacjentów o szerzeniu w placówkach medycznych fałszywych informacji o epidemii koronawirusa na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej. Rozpowszechnianie nieprawdziwych informacji rodzi wśród społeczeństwa strach oraz może negatywnie wpływać na pracę służb zarządzania kryzysowego, które w sytuacjach zagrożenia zdrowotnego przystępują do działania zgodnie z procedurami” - czytamy w opublikowanym apelu.

Szczegółowe informacje i wyjaśnienia na temat wprowadzonego przez WHO stanu nadzwyczajnego (Public Health Emergency of International Concern) można znaleźć na stronie internetowej organizacji. 

 

 

Źródło: www.zdrowie.pap.pl | Ministerstwo Zdrowia | Główny Inspektorat Sanitarny | WHO
Ilość wyświetleń: 161

Komentarze

[ z 0]
2020-07-01 Aktualności 0

W związku z faktem, że 1 lipca 2020 r. upływa vacatio legis dla przepisów nakładających obowiązek weryfikacji autentyczności leków oraz w trosce o sprawną i niezakłóconą dystrybucję produktów leczniczych na terenie RP, Główny Inspektor Farmaceutyczny zaleca:

2020-06-30 Aktualności 0

W związku ze zbliżającym się zakończeniem okresu przejściowego dotyczącego implementacji dyrektywy antyfałszywkowej, w celu zagwarantowania prawidłowego stosowania przepisów ustawy – Prawo farmaceutyczne oraz zmniejszenia liczby alertów skutkujących brakiem możliwości wydania leków pacjentom, Naczelna Izba Aptekarska przypomina, że:

2020-06-29 Aktualności 0

Prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej Elżbieta Piotrowska-Rutkowska, zwróciła się do prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia Adama Niedzielskiego z prośbą o utrzymanie 90 – dniowego terminu na realizację zleceń na zaopatrzenie w wyroby medyczne w systemie eZWM.

2020-06-25 Aktualności 0

Jak w 2020 roku prezentują się wynagrodzenia farmaceutów i techników farmaceutycznych w aptekach? W których województwach zarabia się najlepiej? Jaki typ apteki gwarantuje najwyższe pensje? Jakiego typu ośrodki cechują najbardziej atrakcyjne zarobki? Serwis praca.farmacja.pl przygotował “Raport Płac 2020”, opracowanie badania przeprowadzonego wśród pracowników aptek.

2020-06-24 Aktualności 0

E-receptę zna prawie każdy Polak (93%), a ponad 4/5 ocenia ją pozytywnie. Niemal 100% badanych nie ma problemu z jej realizacją - wynika z badania „Świadomość i postrzeganie Internetowego Konta Pacjenta”, zrealizowanego w kwietniu br. przez ARC Rynek i Opinia na zlecenie Centrum e-Zdrowia.