Z MYŚLĄ O FARMACEUTACH
ZAREJESTRUJ SIĘ
Wuhan
2020-01-31 Aktualności 0

WHO ogłosiło globalny alert w związku z koronawirusem

Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła stan nadzwyczajny na całym świecie w związku z epidemią wywołaną przez nowego koronawirusa z Chin. Wcześniej podejmowała taką decyzję z powodu zagrożenia wywołanego przez wirusy Ebola, Zika, Polio, a także wirusa tzw. świńskiej grypy.

WHO obawia się, że wirus może potencjalnie rozprzestrzenić się w krajach ze słabymi systemami opieki zdrowotnej.

Łącznie w okresie od 31 grudnia 2019 r. do 30 stycznia 2020 r. odnotowano 8235 laboratoryjnie potwierdzone przypadki zakażeń 2019-nCoV, w tym 171 zgonów (2,2%). 16 przypadków zakażeń dotyczyło personelu medycznego. Wszystkie 170 zgonów pochodziło z Chin, 162 pochodziły z prowincji Hubei, 2 z prowincji Henan, 1 z Pekinu, 1 z prowincji Hainan, 1 z prowincji Heilongjiang, 1 z prowincji Hebei, 1 z Szanghaju oraz 1 z prowincji Syczuan.

Szumowski: Jesteśmy w gotowości

30 stycznia w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów odbyło się spotkanie przedstawicieli Ministerstwa Zdrowia, Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Ministerstwa Obrony Narodowej, Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, Głównego Inspektora Sanitarnego w związku z ewakuacją obywateli Polski z Wuhan.

- Podczas spotkania omówiliśmy możliwości transportu Polaków z terenu objętego kwarantanną. Transport zostanie przygotowany w najbliższych dniach – powiedział minister.

Minister Zdrowia Łukasz Szumowski potwierdził pełną gotowość służb do ewakuacji 30 Polaków, którzy zgłosili się do powrotu z Wuhan. Polacy wrócą razem z innymi obywatelami Unii Europejskiej.

Po powrocie do kraju Polacy zostaną objęci opieką specjalistyczną. Minister zapewnił, że oddziały zakaźne, które mogą przyjąć pacjentów, są już w pełnej gotowości. Wszystkie szpitale, w których zlokalizowane są oddziały zakaźne, otrzymały również instrukcje postępowania i procedury.

- Jeśli wirus się pojawi w Polsce nie będzie dla nas żadnym zaskoczeniem, ponieważ jesteśmy przygotowani – powiedział minister.

Nie ma przypadku zakażenia w naszym kraju

Na konferencji prasowej poinformowano, że w tej chwili w Polsce nie ma przypadku zakażenia koronawirusem. Trzech pacjentów przebywających w szpitalu z podejrzeniem koronawirusa, którzy wrócili do Polski z Wuhan dziś zostało wypisanych. Są zdrowi.

Minister zdrowia zapewnił, że wszyscy wracający z Chin są pod nadzorem epidemiologicznym. W tej chwili monitoringiem objętych jest około 100 osób.

Apel Prezesa NRL i szefa GIS do środowiska medycznego

Mając na uwadze rosnącą liczbę przypadków zakażenia nowym koronawirusem 2019-nCoV i rozprzestrzenianie się epidemii poza obszar Chińskiej Republiki Ludowej, Prezesa NRL Andrzej Matyja i Główny Inspektor Sanitarny Jarosław Pinkas zwrócili się z apelem do całego środowiska medycznego o przekazywanie wiarygodnych informacji, opartych na aktualnej wiedzy zgodnej ze stanowiskiem Ministerstwa Zdrowia oraz Głównego Inspektoratu Sanitarnego.

„Wyrażamy głębokie zaniepokojenie w związku z sygnałami napływającymi od pacjentów o szerzeniu w placówkach medycznych fałszywych informacji o epidemii koronawirusa na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej. Rozpowszechnianie nieprawdziwych informacji rodzi wśród społeczeństwa strach oraz może negatywnie wpływać na pracę służb zarządzania kryzysowego, które w sytuacjach zagrożenia zdrowotnego przystępują do działania zgodnie z procedurami” - czytamy w opublikowanym apelu.

Szczegółowe informacje i wyjaśnienia na temat wprowadzonego przez WHO stanu nadzwyczajnego (Public Health Emergency of International Concern) można znaleźć na stronie internetowej organizacji. 

 

 

Źródło: www.zdrowie.pap.pl | Ministerstwo Zdrowia | Główny Inspektorat Sanitarny | WHO
Ilość wyświetleń: 436

Komentarze

[ z 0]
2024-04-23 Aktualności 0

Warszawski Uniwersytet Medyczny zaprasza na studia podyplomowe „Profesjonalna opieka farmaceutyczna”! Trwa rekrutacja na III edycję.

2024-04-22 Aktualności 0

Szarlatani serwują ludziom ułudę – magiczne mikstury i cudowne pigułki, które szybko rozwiążą problemy zdrowotne. Powinni za to odpowiedzieć - powiedział PAP prof. Jarosław Pinkas, konsultant krajowy w dziedzinie zdrowia publicznego i dziekan Szkoły Zdrowia Publicznego CMKP w Warszawie.

2024-04-18 Aktualności 0

W związku z wypowiedziami medialnymi Minister Zdrowia dotyczącymi roli zawodów medycznych, prezesi samorządów lekarskiego, pielęgniarek i położnych, diagnostów laboratoryjnych, farmaceutów oraz fizjoterapeutów podjęli wspólne stanowisko, w którym sprzeciwiają się "antagonizowaniu oraz sprowadzaniu pracowników ochrony zdrowia do roli usługodawców, a pacjentów do roli klientów".

2024-04-17 Aktualności 0

Rzecznik Praw Obywatelskich zwraca uwagę na konieczność budowania bezpieczeństwa lekowego, w tym wzmocnienia produkcji leków w kraju oraz opublikowania wykazu leków krytycznych. Marcin Wiącek zwrócił się o stanowiska do minister zdrowia Izabeli Leszczyny oraz ministra rozwoju i technologii Krzysztofa Hetmana.

2024-04-17 Aktualności 0

Zachodniopomorska Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) zatrzymała niedozwolone przesyłki z Tajlandii i Wielkiej Brytanii.