Z MYŚLĄ O FARMACEUTACH
ZAREJESTRUJ SIĘ
farmaceutka
2017-03-09 Aktualności 0

Uwagi Polskiego Towarzystwa Farmaceutycznego do projektu ustawy Prawo farmaceutyczne

Polskie Towarzystwo Farmaceutyczne przedstawiło swoje stanowisko dotyczące proponowanych zmian w ustawie Prawo farmaceutyczne w zakresie prowadzenia apteki.

Zdaniem PTF, zmiany w ustawie Prawo farmaceutyczne są ostatnią szansą na uporządkowanie zasad funkcjonowania rynku w taki sposób, by Polska i rząd miał realny wpływ na tę część polityki zdrowotnej państwa.

Towarzystwo stoi na stanowisku, iż apteka powinna być elementem składowym systemu świadczeń zdrowotnych i być traktowana jako placówka ochrony zdrowia, świadcząca usługi na rzecz pacjentów.

- Zmiana podejścia ustawodawcy do apteki, czyli odejście od polityki liberalnej, jest w naszym przekonaniu w pełni uzasadnione dobrem polskiego pacjenta. Jak wykazały doświadczenia innych krajów, także polskie, deregulacja nie spowodowała obniżenia cen leków, ani nie polepszyła dostępu pacjentów do leków - wskazuje PTF.

Zdaniem Towarzystwa, rosnąca liczna aptek w zestawieniu z liczbą polskich farmaceutów posiadających prawo wykonywania zawodu wskazuje, że usługi farmaceutyczne nie są świadczone przez fachowy personel, ale przez techników farmaceutycznych.

Jak zauważa PTF, deregulacja wywarła za to wpływ na zwiększenie konsumpcji leków OTC i suplementów diety. „Można wręcz mówić o nadmiernym spożyciu, niemal nieracjonalnym, podsycanym dodatkowo nieodpowiedzialną, wszechobecną reklamą leków” - czytamy w opublikowanym stanowisku

W ocenie Towarzystwa, zmiany w ustawie Prawa farmaceutycznego są ostatnią szansą na uporządkowanie zasad funkcjonowania rynku w taki sposób, by Polska i rząd miał realny wpływ na tę część polityki zdrowotnej państwa.

„Należy zauważyć, że obowiązek, by kierownikiem apteki był farmaceuta nie zapewnia pełnego nadzoru nad aktywnością przedsiębiorcy prowadzącego aptekę. Kierownik sprawuje nadzór merytoryczny jednak nie może ingerować w sposób prowadzenia przedsiębiorstwa. Zmuszany jest do realizowania planu sprzedażowego bez względu na konsekwencje dla pacjenta. Dlatego też naszym postulatem jest dążenie do zapisów prawnych gwarantujących bezpieczeństwo zdrowotne. Bezpieczeństwo to zapewnione może być tylko w sytuacji regulacji obrotu detalicznego lekiem i zapewnieniu, że apteka może być prowadzona tylko przez farmaceutę, działającego zgodnie z kodeksem etyki, zgodnie z deontologią zawodową i zgodnie z misją swojej profesji.”


Więcej: nia.org.pl

Ilość wyświetleń: 690

Komentarze

[ z 0]
2024-07-30 Aktualności 0

Resort zdrowia opublikował komunikat w sprawie produktów leczniczych niepodlegających finansowaniu w ramach procedury ratunkowego dostępu do technologii lekowych. Lista liczy 88 pozycji.

2024-07-25 Aktualności 0

Premier Donald Tusk z dniem 24 lipca 2024 r. powołał Łukasza Pietrzaka na Głównego Inspektora Farmaceutycznego. Nominację wręczyła minister zdrowia Izabela Leszczyna.

2024-07-24 Aktualności 0

Grupa Robocza Ekspertów Koalicji na rzecz Bezpieczeństwa Szpitali opracowała dokument „White Paper”, który zawiera zalecenia dotyczące stosowania rekomendacji Rady ds. Interoperacyjności. Celem opracowania jest skuteczne zarządzanie przepływem produktów medycznych w szpitalach. Zalecenia, opracowane przez Ekspertów z różnych dziedzin medycyny, stanowią istotny krok w kierunku zmniejszenia ilości błędów w stosowaniu leków w szpitalach. Niebezpieczne praktyki i szkody związane z lekami stanowią 50% wszystkich możliwych do uniknięcia szkód w opiece medycznej na całym świecie. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) oszacowała koszty związane z błędami w stosowaniu leków na świecie na 41,4 mld euro rocznie, nie licząc utraconych zarobków i produktywności personelu medycznego.

2024-07-22 Aktualności 0

Obserwujemy dziesięciokrotny wzrost zachorowań na COVID-19 w ciągu miesiąca - poinformował PAP w piątek Główny Inspektor Sanitarny dr Paweł Grzesiowski. Prof. Robert Flisiak zwrócił uwagę, że jesienią można spodziewać się dalszego wzrostu liczby chorych. Trwają prace nad aktualizacją szczepionki.

2024-07-18 Aktualności 0

Główny Inspektorat Farmaceutyczny zaktualizował przewodnik pn. Weryfikacja autentyczność produktów leczniczych – wymagania i wyjaśnienia.