Z MYŚLĄ O FARMACEUTACH
ZAREJESTRUJ SIĘ
szczepienie
2022-12-01 Aktualności 0

Rząd chce przyspieszyć szczepienia na grypę

Ministerstwo Zdrowia chce wprowadzić zmiany legislacyjne, których celem jest większe zaangażowanie aptek w proces szczepień na grypę. Skierowanie będzie mógł wystawić farmaceuta – donosi na swych łamach Prawo.pl.

Prawo.pl przypomniało, że minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiadając zmiany w prawie podkreślił zwiększająca się obecnie liczbę przypadków grypy.

„Mamy powyżej 100 tys. zakażeń tygodniowo w ostatnim czasie” – zaznaczył minister.

Tymczasem w przypadku Covid-19 odnotowuje się kilkaset przypadków dziennie (w poniedziałek były to 763 zakażenia). Grypa jest więc bardziej niebezpieczna niż Covid-19.

Jednocześnie, na co zwracają uwagę cytowani przez Prawo.pl eksperci, największa liczba zachorowań na grypę przypada na początku roku: w styczniu, lutym i marcu.

„Dane są tym bardziej niepokojące, ponieważ jesteśmy jeszcze przed szczytem zakażeń, który najpewniej nałoży się na kolejną falę zachorowań na Covid-19. Jest to ostatni moment na podjęcie decyzji, które pozwolą na zabezpieczenie pacjentów przed zbliżającym się szczytem zachorowań” - napisali do ministra zdrowia konsultanci krajowi do spraw pediatrii, zdrowia publicznego, medycyny rodzinnej, epidemiologii oraz przewodniczący rady programowej Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy.

Obecnie do szczepienia przeciwko grypie w aptece potrzebna jest recepta, której jednak nie może wystawić farmaceuta. Minister zdrowia zapowiedział, że to ma się zmienić, farmaceuci zyskają uprawnienia do wystawiania skierowań na szczepienie - przypomina Prawo.pl.

Koalicja na rzecz szczepień w aptekach (Ogólnopolski Programu Zwalczania Grypy, Naczelna Izba Aptekarska oraz Związek Zawodowy Pracowników Farmacji) podkreśla, że to rozwiązanie jest powszechne zagranicą.

„To rozwiązanie, funkcjonujące już w trzynastu europejskich krajach, przynosi pozytywne skutki pod postacią wzrostu liczby wykonanych szczepień – zarówno w aptekach, jak i w przychodniach - zaznacza. - Wzmocnienie roli farmaceutów w systemie ochrony zdrowia jest zdecydowaną odpowiedzią na odciążenie polskiej służby zdrowia, szczególnie w zakresie profilaktyki chorób zakaźnych" – podkreśla cytowana przez Prawo.pl Koalicja na rzecz szczepień w aptekach.


Źródło: PAP MediaRoom
Ilość wyświetleń: 104

Komentarze

[ z 0]
2023-01-30 Aktualności 0

Minister Zdrowia przypomina, że szczepionka Nuvaxovid (Novavax) od 1 stycznia 2023 r. nie jest już dostępna w realizacji NPS.

2023-01-27 Aktualności 0

Centrum e-Zdrowia przyjęło „Strategię Centrum e-Zdrowia na lata 2023-2027” – dokument wyznaczający długofalowe cele oraz pokazujący, jak je osiągnąć. Realizacja strategii, której jednym z kluczowych założeń jest dialog z interesariuszami, ma przełożyć się na tworzenie jeszcze lepszych e-usług w ochronie zdrowia, odpowiadających na ich potrzeby.

2023-01-25 Aktualności 0

Na stronie URPL opublikowao informację Prezesa Urzędu z dnia 23.01.2023 r. na temat wydania wspólnego oświadczenia Grupy Sterującej ds. Braków Leków (MSSG) w sprawie niedoborów produktów leczniczych z grupy antybiotyków.

2023-01-23 Aktualności 0

Toksyczne leki przeciwnowotworowe obecne w wodach można usuwać ze środowiska za pomocą grzybów białej zgnilizny drewna – wykazała dr inż. Marcelina Jureczko z Centrum Biotechnologii Politechniki Śląskiej w pracy uhonorowanej jedną z 25 nagród premiera przyznawanych za wyróżniające się doktoraty.

2023-01-20 Aktualności 0

W tym roku około 170 studentów farmacji z całej Polski spotka się, żeby wziąć udział w VI Ogólnopolskiej Konferencji Opieki Farmaceutycznej (OKOF). Wydarzenie odbędzie się 24-26 marca 2023 roku, na terenie Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Tegoroczna edycja nosi nazwę „Opieka farmaceutyczna nad pacjentem geriatrycznym”.