Z MYŚLĄ O FARMACEUTACH
ZAREJESTRUJ SIĘ
recepta
2018-01-25 Aktualności 0

Resort zdrowia o wystawianiu recept dwoma charakterami pisma

Przepisy rozporządzenia w sprawie recept lekarskich nie zakazują wystawiania recept dwoma charakterami pisma. Jednak fakt, że dwa charaktery pisma różnią się, może jak najbardziej powodować wątpliwości co do autentyczności recepty - czytamy w stanowisku Departamentu Polityki Lekowej i Farmacji MZ.

W piśmie do prezes NRA, Elżbiety Piotrowksiej – Rutkowskiej, Departament Polityki Lekowej i Farmacji MZ podtrzymuje wcześniej wyrażone stanowisko odnośnie wszelkich zmian i poprawek nanoszonych na wystawione recepty oraz przypomina, iż zgodnie z przepisem § 2 ust. 2 rozporządzenia Ministra Zdrowia z 8 marca 2012 r. w sprawie recept lekarskich każda poprawka nanoszona na recepcie wymaga dodatkowego złożenia własnoręcznego podpisu i odciśnięcia pieczęci osoby wystawiającej receptę przy poprawionej informacji.

Departament podziela stanowisko Naczelnej Izby Aptekarskiej, że przepisy rozporządzenia ws. recept lekarskich nie zakazują wystawiania recept dwoma charakterami pisma. Stwierdza jednak, że to, iż dwa charaktery pisma różnią się, może jak najbardziej powodować wątpliwości co do autentyczności recepty.


Więcej: nia.org.pl

Ilość wyświetleń: 521

Komentarze

[ z 0]
2024-07-30 Aktualności 0

Resort zdrowia opublikował komunikat w sprawie produktów leczniczych niepodlegających finansowaniu w ramach procedury ratunkowego dostępu do technologii lekowych. Lista liczy 88 pozycji.

2024-07-25 Aktualności 0

Premier Donald Tusk z dniem 24 lipca 2024 r. powołał Łukasza Pietrzaka na Głównego Inspektora Farmaceutycznego. Nominację wręczyła minister zdrowia Izabela Leszczyna.

2024-07-24 Aktualności 0

Grupa Robocza Ekspertów Koalicji na rzecz Bezpieczeństwa Szpitali opracowała dokument „White Paper”, który zawiera zalecenia dotyczące stosowania rekomendacji Rady ds. Interoperacyjności. Celem opracowania jest skuteczne zarządzanie przepływem produktów medycznych w szpitalach. Zalecenia, opracowane przez Ekspertów z różnych dziedzin medycyny, stanowią istotny krok w kierunku zmniejszenia ilości błędów w stosowaniu leków w szpitalach. Niebezpieczne praktyki i szkody związane z lekami stanowią 50% wszystkich możliwych do uniknięcia szkód w opiece medycznej na całym świecie. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) oszacowała koszty związane z błędami w stosowaniu leków na świecie na 41,4 mld euro rocznie, nie licząc utraconych zarobków i produktywności personelu medycznego.

2024-07-22 Aktualności 0

Obserwujemy dziesięciokrotny wzrost zachorowań na COVID-19 w ciągu miesiąca - poinformował PAP w piątek Główny Inspektor Sanitarny dr Paweł Grzesiowski. Prof. Robert Flisiak zwrócił uwagę, że jesienią można spodziewać się dalszego wzrostu liczby chorych. Trwają prace nad aktualizacją szczepionki.

2024-07-18 Aktualności 0

Główny Inspektorat Farmaceutyczny zaktualizował przewodnik pn. Weryfikacja autentyczność produktów leczniczych – wymagania i wyjaśnienia.