Z MYŚLĄ O FARMACEUTACH
ZAREJESTRUJ SIĘ
sejm
2019-07-16 Aktualności 0

Projekt nowelizacji art. 86a trafił do Sejmu

Do Sejmu trafił projekt nowelizacji Prawa farmaceutycznego, który rozszerza katalog leków, dostępnych w aptece dla podmiotów innych niż pacjenci lub podmiotów wykonujących działalność leczniczą.

Brzmienie art. 86a ust. 1 pkt 4 ustawy Prawo farmaceutyczne, nadane ustawą z dnia 26 kwietnia 2019 r. o zmianie ustawy – Prawo farmaceutyczne oraz niektórych innych ustaw zakładało, że podmioty inne niż pacjenci lub podmioty wykonujące działalność leczniczą mogą zaopatrywać się w aptece ogólnodostępnej wyłącznie w produkty lecznicze dopuszczone do obrotu w sklepach ogólnodostępnych lub sklepach specjalistycznego zaopatrzenia medycznego. W uzasadnieniu nowelizacji zapisano, że takie ograniczenie okazało się zbyt daleko idące w kontekście celu ustawy, tj. przeciwdziałania nieprawidłowościom w obrocie produktami leczniczymi, ze szczególnym uwzględnieniem tzw. odwróconego łańcucha dystrybucji. W konsekwencji, zasadne stało się znowelizowanie przedmiotowego przepisu w taki sposób, aby nie ograniczać możliwości zaopatrywania się przez podmioty gospodarcze w produkty lecznicze w aptece w zakresie produktów leczniczych, którymi obrót nie rodzi ryzyka nadużyć.

Nowelizacja ma na celu rozszerzenie katalogu produktów leczniczych, które są dostępne w aptece dla podmiotów innych niż pacjenci lub podmioty wykonujące działalność leczniczą, o wszystkie produkty lecznicze dostępne bez recepty (OTC), z wyłączeniem produktów zawierających substancje psychoaktywne, określone w przepisach wydanych na podstawie art. 71a ust. 5 Prawa farmaceutycznego, tj. produktów leczniczych, których obrót jest dodatkowo ograniczony (pseudoefedryna, kodeina, dekstrometorfan). Przewiduje się, że zbycie tych produktów leczniczych będzie mogło podlegać ograniczeniu także ze względu na zawartość w nich substancji czynnych określonych w przepisach wydanych na podstawie art. 86a ust. 6 Prawa farmaceutycznego, które z uwagi na dawkowanie lub możliwość wystąpienia działań niepożądanych mogą negatywnie wpłynąć na bezpieczeństwo lub skuteczność stosowania produktów leczniczych.

Obrót substancjami, o których mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 71a ust. 5 Prawa farmaceutycznego, jest już obecnie przedmiotem monitoringu pod kątem tego, czy ich sprzedaż może ewentualnie rodzić jakieś ryzyka, w związku z czym nie ma potrzeby zmieszczenia odpowiednich regulacji w tym zakresie w nowelizowanym art. 86a Prawa farmaceutycznego.

Przewiduje się, że ustawa wejdzie w życie z dniem następującym pod dniu ogłoszenia. Pilne wprowadzenie projektowanych zmian jest konieczne ze względu na zapewnienie dostępu do produktów leczniczych podmiotów, które zostały objęte zakazem w wyniku zmian wprowadzonych w ustawie Prawo farmaceutyczne na etapie prac parlamentarnych.

Ilość wyświetleń: 539

Komentarze

[ z 0]
2024-05-06 Aktualności 0

Na podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia, 2 maja 2024 r. NFZ uruchomił nabory wniosków dla aptek, które chcą przystąpić do programu pilotażowego w zakresie usług farmaceuty dotyczących zdrowia reprodukcyjnego (antykoncepcji awaryjnej).

2024-05-06 Aktualności 0

Od 9 maja zmieni się sposób logowania do Rejestru Produktów Leczniczych. Wdrożenie systemu UEOZ ma celu zwiększenie poziomu bezpieczeństwa i ochronę danych przetwarzanych w RPL - poinformowało Centrum e-Zdrowia.

2024-04-25 Aktualności 0

Krajowi Producenci Leków wzięli udział w pierwszym spotkaniu unijnego Sojuszu na Rzecz Leków Krytycznych (25 kwietnia br.), który ma wspomóc Komisję Europejską w zapobieganiu niedoborom leków. Podstawą jego działalności jest unijna lista leków krytycznych.

2024-04-25 Aktualności 0

NFZ widzi kolejny sposób na obciążenie Funduszu gigantycznymi kosztami. Tym razem za opakowania do leków recepturowych. Tylko w ciągu dwóch miesięcy 2024 r. Narodowy Fundusz Zdrowia zapłacił za butelki i tuby do leków robionych ponad 3 mln zł. To równowartość terapii dla 90 pacjentów z rakiem płuca - czytamy w opublikowanym komunikacie.

2024-04-23 Aktualności 0

Warszawski Uniwersytet Medyczny zaprasza na studia podyplomowe „Profesjonalna opieka farmaceutyczna”! Trwa rekrutacja na III edycję.