Z MYŚLĄ O FARMACEUTACH
ZAREJESTRUJ SIĘ
dokumenty
2018-05-24 Aktualności 0

Postawiono zarzuty członkom "mafii lekowej"

22 i 23 maja 2018 r. prokurator ogłosił zarzuty i przesłuchał w charakterze podejrzanych 7 osób zatrzymanych przez CBA w związku z ich udziałem w procederze tzw. odwróconego łańcucha dystrybucji leków.

Przedstawione im zarzuty obejmują zachowania polegające na naruszeniu zakazu zbywania produktów leczniczych z aptek ogólnodostępnych do hurtowni farmaceutycznych, kierowaniu i uczestnictwie w zorganizowanej grupie przestępczej, a także poświadczaniu nieprawdy w zapotrzebowaniach stanowiących podstawę nabycia leków z aptek oraz praniu brudnych pieniędzy. Są to przestępstwa określone w art. 126b ustawy z dnia 6 września 2001 roku Prawo farmaceutyczne oraz w art. 258, art. 271 i art. 299 kodeksu karnego.

Podejrzani co do zasady nie przyznali się do popełnienia zarzuconych im czynów i złożyli wyjaśnienia.

Prokurator zastosował wobec nich wolnościowe środki zapobiegawcze w postaci dozorów Policji, zakazów opuszczania kraju oraz poręczeń majątkowych w kwotach od 15.000 do 100.000 złotych.

W toku śledztwa prowadzonego w Prokuraturze Okręgowej w Białymstoku ustalono, że podejrzani, działając w zorganizowanej grupie przestępczej, w latach 2017 – 2018 z około 6,5 tysiąca aptek ogólnodostępnych wykupili leki o wartości około 100 miliona złotych. Następnie były one odsprzedawane poza terytorium Polski.

Produkty lecznicze nabywano na podstawie nierzetelnych zapotrzebowani, wystawianych przez uczestniczącego w grupie przestępczej lekarza. Wedle tych dokumentów miały być one wykorzystywane w działalności kontrolowanej przez tę grupę przychodni. W rzeczywistości nie były one przeznaczone dla pacjentów, lecz podlegały przeniesieniu do powiązanej z przychodnią hurtowni farmaceutycznej, za pośrednictwem której dokonywano dalszej ich odsprzedaży poza granice Polski.

Procederem objęte były między innymi leki przeciwnowotworowe, przeciwzapalne i przeciwzakrzepowe, w tym takie, których dostępność na terenie Polski była ograniczona.

Śledztwo Prokuratury Okręgowej w Białymstoku zostało zainicjowane na podstawie materiałów niejawnych. Obejmuje ono przede wszystkim wątki naruszenia zakazu zbywania produktów leczniczych z aptek ogólnodostępnych do hurtowni farmaceutycznych, kierowania i uczestnictwa w zorganizowanej grupie przestępczej, a także poświadczania nieprawdy w zapotrzebowaniach stanowiących podstawę nabycia leków z aptek oraz prania brudnych pieniędzy.

 

Źródło: Prokuratura Krajowa | Prokuratura Okręgowa w Białymstoku
Ilość wyświetleń: 598

Komentarze

[ z 0]
2024-04-23 Aktualności 0

Warszawski Uniwersytet Medyczny zaprasza na studia podyplomowe „Profesjonalna opieka farmaceutyczna”! Trwa rekrutacja na III edycję.

2024-04-22 Aktualności 0

Szarlatani serwują ludziom ułudę – magiczne mikstury i cudowne pigułki, które szybko rozwiążą problemy zdrowotne. Powinni za to odpowiedzieć - powiedział PAP prof. Jarosław Pinkas, konsultant krajowy w dziedzinie zdrowia publicznego i dziekan Szkoły Zdrowia Publicznego CMKP w Warszawie.

2024-04-18 Aktualności 0

W związku z wypowiedziami medialnymi Minister Zdrowia dotyczącymi roli zawodów medycznych, prezesi samorządów lekarskiego, pielęgniarek i położnych, diagnostów laboratoryjnych, farmaceutów oraz fizjoterapeutów podjęli wspólne stanowisko, w którym sprzeciwiają się "antagonizowaniu oraz sprowadzaniu pracowników ochrony zdrowia do roli usługodawców, a pacjentów do roli klientów".

2024-04-17 Aktualności 0

Rzecznik Praw Obywatelskich zwraca uwagę na konieczność budowania bezpieczeństwa lekowego, w tym wzmocnienia produkcji leków w kraju oraz opublikowania wykazu leków krytycznych. Marcin Wiącek zwrócił się o stanowiska do minister zdrowia Izabeli Leszczyny oraz ministra rozwoju i technologii Krzysztofa Hetmana.

2024-04-17 Aktualności 0

Zachodniopomorska Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) zatrzymała niedozwolone przesyłki z Tajlandii i Wielkiej Brytanii.