Z MYŚLĄ O FARMACEUTACH
ZAREJESTRUJ SIĘ
stół
2018-01-31 Aktualności 0

Pierwsze spotkanie Naczelnej Rady Aptekarskiej z Ministrem Zdrowia

30 stycznia br. odbyło się spotkanie przedstawicieli Naczelnej Rady Aptekarskiej z Ministrem Zdrowia Łukaszem Szumowskim. NRA reprezentowali: prezes Elżbieta Piotrowska-Rutkowska oraz wiceprezes Michał Byliniak.

Jak informuje NIA, spotkanie zaaranżowano w celu omówienia obecnej sytuacji na rynku farmaceutycznym i przedstawienia priorytetów związanych z pracami legislacyjnymi regulującymi rynek. Dyskusja dotyczyła m.in. roli farmaceuty i aptek w systemie ochrony zdrowia, a więc projektu ustawy o zawodzie oraz pilotażu opieki farmaceutycznej. Poruszono również kwestię nielegalnego wywozu leków za granicę.

Minister Zdrowia podtrzymał chęć kontynuowania prac, które odbywają się w ramach resortowych zespołów ds. pilotażu opieki farmaceutycznej, jak również ustawy o zawodzie. Oba akty prawne powinny zostać wprowadzone jak najszybciej i stać się fundamentem pracy każdego farmaceuty. Obie strony zgodnie zadeklarowały, że efektem przyjętych regulacji powinno być jasne i czytelne określenie zadań stojących przed farmaceutami, a także stworzenie ram prawnych do świadczenia profesjonalnej opieki farmaceutycznej przez aptekarzy.

Łukasz Szumowski podkreślił, że niezmiernie istotną kwestią jest ograniczenie nielegalnego wywozu leków za granicę, którym obecnie zagrożonych jest blisko 200 preparatów (według różnych szacunków, rocznie z Polski wyjeżdżają leki o wartości 1,5 – 2 mld zł). Minister zapewnił, że jednym z priorytetów są prace zmierzające do wyeliminowania tego nielegalnego procederu, a także zapewnienie pełnej dostępności leków w aptekach.

– Rozmawialiśmy z Panem Ministrem o tej kwestii, zadeklarowaliśmy pomoc i współpracę w opracowaniu rozwiązań i mechanizmów, które ograniczą to niekorzystne, zagrażające zdrowiu i życiu wielu pacjentów, zjawisko – powiedziała po spotkaniu prezes NRA Elżbieta Piotrowska-Rutkowska.

Minister Zdrowia zapewnił, że docenia rolę i potencjał polskich farmaceutów, czyli grupy 30 tys. wykwalifikowanych pracowników z wyższym wykształceniem, którzy dziennie udzielają pacjentom blisko 2 mln porad.


Źródło: NIA
Ilość wyświetleń: 583

Komentarze

[ z 0]
2024-07-30 Aktualności 0

Resort zdrowia opublikował komunikat w sprawie produktów leczniczych niepodlegających finansowaniu w ramach procedury ratunkowego dostępu do technologii lekowych. Lista liczy 88 pozycji.

2024-07-25 Aktualności 0

Premier Donald Tusk z dniem 24 lipca 2024 r. powołał Łukasza Pietrzaka na Głównego Inspektora Farmaceutycznego. Nominację wręczyła minister zdrowia Izabela Leszczyna.

2024-07-24 Aktualności 0

Grupa Robocza Ekspertów Koalicji na rzecz Bezpieczeństwa Szpitali opracowała dokument „White Paper”, który zawiera zalecenia dotyczące stosowania rekomendacji Rady ds. Interoperacyjności. Celem opracowania jest skuteczne zarządzanie przepływem produktów medycznych w szpitalach. Zalecenia, opracowane przez Ekspertów z różnych dziedzin medycyny, stanowią istotny krok w kierunku zmniejszenia ilości błędów w stosowaniu leków w szpitalach. Niebezpieczne praktyki i szkody związane z lekami stanowią 50% wszystkich możliwych do uniknięcia szkód w opiece medycznej na całym świecie. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) oszacowała koszty związane z błędami w stosowaniu leków na świecie na 41,4 mld euro rocznie, nie licząc utraconych zarobków i produktywności personelu medycznego.

2024-07-22 Aktualności 0

Obserwujemy dziesięciokrotny wzrost zachorowań na COVID-19 w ciągu miesiąca - poinformował PAP w piątek Główny Inspektor Sanitarny dr Paweł Grzesiowski. Prof. Robert Flisiak zwrócił uwagę, że jesienią można spodziewać się dalszego wzrostu liczby chorych. Trwają prace nad aktualizacją szczepionki.

2024-07-18 Aktualności 0

Główny Inspektorat Farmaceutyczny zaktualizował przewodnik pn. Weryfikacja autentyczność produktów leczniczych – wymagania i wyjaśnienia.