Z MYŚLĄ O FARMACEUTACH
ZAREJESTRUJ SIĘ
Parlament Europejski
2021-07-09 Aktualności 0

PE: niezbędne wzmocnienie Europejskiej Agencji Leków

Parlament Europejski przyjął w czwartek stanowisko do negocjacji z Radą UE w sprawie przedłużenia mandatu Europejskiej Agencji Leków (EMA) i wzmocnienia jej roli. Sprawozdanie zostało przyjęte 587 głosami za, przy 28 przeciw i 81 wstrzymujących się.

Według europosłów pandemia COVID-19 pokazała, że Unia i jej państwa członkowskie nie są odpowiednio przygotowane do stawienia czoła takiemu wyzwaniu. Agencje takie jak EMA nie miały odpowiedniego mandatu ani wystarczających zasobów. Posłowie chcą usprawnienia EMA, kontroli łańcucha dostaw leków, większej aktywności służby zdrowia oraz synergii pomiędzy unijnymi agencjami.

W celu zwiększenia uprawnień Agencji w zakresie gotowości na wypadek kryzysu oraz lepszego zarządzania lekami i wyrobami medycznymi europosłowie domagają się stworzenia interoperacyjnej cyfrowej bazy danych UE mającej na celu wykrywanie, przewidywanie i zapobieganie niedoborom produktów leczniczych. Nowa baza danych ułatwiłaby stały dostęp i wymianę informacji między Agencją a odpowiednimi organami krajowymi.

Doświadczenia związane z prowadzeniem badań klinicznych podczas pandemii ujawniły szereg niedociągnięć, w tym powielanie wysiłków, niedostateczną reprezentację ważnych podgrup populacji w badaniach ze względu na płeć, wiek, pochodzenie etniczne lub choroby współistniejące oraz brak współpracy między badaniami. Aby to poprawić, Parlament oczekuje lepiej skoordynowanych, zaprojektowanych i bardziej przejrzystych badań klinicznych.

 

Źródło: EuroPAP News | PAP MediaRoom
Ilość wyświetleń: 259

Komentarze

[ z 0]
2024-05-16 Aktualności 0

W końcu 2023 r. działalność prowadziło 11,5 tys. aptek (ogólnodostępnych i zakładowych) oraz 1,1 tys. punktów aptecznych, w których pracowało 57,8 tys. magistrów farmacji i techników farmaceutycznych - poinformował Główny Urząd Statystyczny.

2024-05-14 Aktualności 0

Podczas Międzynarodowego Dnia Farmaceuty, należy podkreślić że pełnią oni kluczową rolę w procesie zwiększenia poziomu wyszczepialności w społeczeństwie. Jako osoby umiejscowione w sercu społeczności, farmaceuci zapewniają szybki dostęp do konsultacji medycznych i usług zdrowotnych, w tym szczepień. Niestety, bariery finansowe i organizacyjne skutecznie utrudniają wykorzystanie pełnego potencjału farmaceutów w profilaktyce zdrowotnej. W najnowszym dokumencie Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Chorób Infekcyjnych pt. „Bariery i rozwiązania w dostępie do profilaktyki chorób zakaźnych” eksperci przedstawili rekomendacje dotyczące działań legislacyjnych i organizacyjnych, które należy podjąć, aby zwiększyć dostępność szczepień w aptekach i tym samym podnieść poziom wyszczepialności w społeczeństwie polskim.

2024-05-14 Aktualności 0

Agencja Badań Medycznych pogratulowała w mediach społecznościowych prof. Wojciechowi Fendlerowi, który obejmie stanowisko prezesa ABM. "Jesteśmy dumni, że tak wybitny naukowiec dołączy do Agencji" – napisała na platformie X.

2024-05-14 Aktualności 0

Kompleksowa opieka nad pacjentem nie mogłaby istnieć, gdyby nie praca farmaceutów – zaznaczył prezes NRL Łukasz Jankowski w życzeniach opublikowanych na stronie internetowej Naczelnej Izby Lekarskiej z okazji Międzynarodowego Dnia Farmaceuty.

2024-05-13 Aktualności 0

Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu w opublikowanym w poniedziałek najnowszym Center for World University Rankings (CWUR) znalazł się na pierwszym miejscu wśród uczelni medycznych w Polsce. Jest też najwyżej notowaną uczelnią z Wrocławia.