Z MYŚLĄ O FARMACEUTACH
ZAREJESTRUJ SIĘ
szuflada
2024-06-18 Aktualności 0

Nowa lista leków refundowanych - lipiec 2024

Na stronie internetowej resortu zdrowia opublikowano Obwieszczenie Ministra Zdrowia z dnia 17 czerwca 2024 r. w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych na 1 lipca 2024 r.

„W trzecim już w tym roku wykazie refundowanych leków i wyrobów medycznych gwarantujemy pacjentom 31 nowych terapii. Wśród nich 8 terapii onkologicznych i 23 terapie nieonkologiczne, w tym 6 w chorobach rzadkich.” – przekazała minister zdrowia Izabela Leszczyna.

Minister zdrowia poinformowała, że od 14 czerwca br. wiceminister Marek Kos nadzoruje Departament Polityki Lekowej i Farmacji. Wiceminister Kos: „Przed nami dużo pracy, by lista leków refundowanych nadal systematycznie się poszerzała, a pacjenci mieli szerszy dostęp do nowych terapii”.

Od 1 lipca na liście refundacyjnej znajdą się nowe terapie onkologiczne, obejmujące:

  • hematoonkologię;
  • nowotwory układu urologicznego;
  • nowotwory układu pokarmowego;
  • nowotwory skóry;
  • nowotwory ginekologiczne.

Z kolei wśród nowych terapii nieonkologicznych najwięcej obejmie zakres ginekologii, neurologii i diabetologii.

„Rozszerzamy wskazania dla leków aptecznych stosowanych w procedurze in vitro - to aż o 13 leków więcej. Dzięki temu, pary biorące udział w programie będą miały wsparcie w okresie przygotowawczym”. – tłumaczy min. Leszczyna.

Na lipcowej liście uwzględniono wejście w życie bezpłatnego programu leczenia niepłodności metodą in vitro. Są to produkty lecznicze sklasyfikowane w grupach:

  • Hormony płciowe – gonadotropiny;
  • Leki stosowane w terapii hormonalnej – analogi hormonu uwalniającego gonadotropinę;
  • Hormony przysadki i podwzgórza – antygonadotropiny uwalniające hormony.

Rozszerzenie wskazania refundacyjnego uwzględniające pacjentów kwalifikujących się do programu nastąpiło w przypadku leków: Elonva, Fostimon, Bemfola, Puregon, Ovaleap, Mensinorm, Menopur, Gonal-f, Rekovelle, Gonapeptyl Daily, Ganirelix Gedeon Richter, Cetrotide, Orgalutran.

1 lipca br. na listę leków refundowanych w zakresie hematologii i hematoonkologii wejdą trzy nowe pozycje – wszystkie dotyczą chorób rzadkich:

• Hemlibra – profilaktyka krwawień u chorych poniżej 18 roku życia z ciężką hemofilią A;

• Poteligeo – leczenie chłoniaków T-komórkowych (ziarniniaka grzybiastego lub Zespołu Sezary’ego);

• Lunsumio – leczenie chłoniaka grudkowego.

Kolejna grupa nowych terapii na liście refundacyjnej to leki onkologiczne:

• Xofigo – leczenie przerzutowego raka gruczołu krokowego opornego na kastrację;

• Xtandi – leczenie hormonowrażliwego raka gruczołu krokowego;

• Nubeqa – leczenie hormonowrażliwego raka gruczołu krokowego;

• Octan abirateronu – leczenie raka gruczołu krokowego;

• Opdivo – leczenie przedoperacyjne niedrobnokomórkowego raka płuca;

• Kimmtrak - leczenie czerniaka błony naczyniowej oka – choroba rzadka.

W kardiologii dwa nowe preparaty dotyczą leczenia kardiomiopatii. Także w neurologii na listę refundacyjną wprowadzono dwie nowe terapie:

• Vyndaqel – leczenie kardiomiopatii w przebiegu amyloidozy transtyretynowej u dorosłych – choroba rzadka;

• Camzyos – leczenie pacjentów kardiomiopatią zawężającą;

• Produodopa – leczenie zaburzeń motorycznych w przebiegu zaawansowanej choroby Parkinsona;

• Wakix – leczenie narkolepsji i katapleksji – choroba rzadka.

Ostatnia grupa nowych terapii to lek dermatologiczny i reumatologiczny:

• Cosentyx - leczenie chorych dorosłych z ropnym zapaleniem apokrynowych gruczołów potowych (HS);

• Evenity – leczenie ciężkiej osteoporozy u kobiet po menopauzie z wysokim ryzykiem występowania złamań.

„Rozszerzamy również wskazania dla wszystkich insulin długodziałających stosowanych w cukrzycy. Istotną kwestią jest także rozdzielenie grupy limitowej 22.0 Heparyny drobnocząsteczkowe i leki o działaniu heparyn na dwie odrębne grupy limitowe” – wskazał wiceminister Marek Kos.

Minister poinformowała, że nowa lista refundacyjna to także kontynuacja promowania polskich leków, co zwiększy ich udział w rynku, zachęci do rozwoju krajowej produkcji substancji czynnych i leków oraz zwiększy bezpieczeństwo lekowe Polski.

Na licie G1, na której znajdują się leki wytwarzane w Polsce albo leki, do których wytworzenia wykorzystano substancję czynną wyprodukowaną na terenie Polski dodano 133 leki zawierające 46 substancji czynnych lub ich połączeń umieszczonych w 38 grupach limitowanych. Z kolei lista G2 - leki wytwarzane w Polsce z wykorzystaniem substancji czynnej wytwarzanej w Polsce – została rozszerzona o 10 prezentacji leku Gensulin.

Od lipca wykaz G1 będzie zawierał 464 leki rozumiane jako indywidualne kody GTIN, natomiast wykaz G2 będzie zawierał 34 leki rozumiane jako indywidualne kody GTIN.

ZOBACZ: Obwieszczenie Ministra Zdrowia z dnia 17 czerwca 2024 r. w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych na 1 lipca 2024 r.


Źródło: Ministerstwo Zdrowia
Ilość wyświetleń: 136

Komentarze

[ z 0]
2024-07-15 Aktualności 0

Apteki w całej Polsce stają się coraz ważniejszym ogniwem w systemie ochrony zdrowia, oferując możliwość szczepień ochronnych. To rozwiązanie przynosi korzyści nie tylko dla pacjentów, ale również dla właścicieli aptek i farmaceutów. Zdaniem ekspertów Koalicji na rzecz szczepień w aptekach wprowadzenie takich usług to, krok w stronę łatwiejszego dostępu do profilaktyki zdrowotnej oraz zwiększenia efektywności funkcjonowania aptek. Już teraz z bezpłatnych szczepień w aptece mogą skorzystać osoby w wieku powyżej 65 r.ż, (szczepienie przeciw grypie i pneumokokom), a także po ukończeniu 18 r.ż. (przeciw COVID-19).

2024-07-03 Aktualności 0

Bezpieczeństwo lekowe w Polsce w związku z aktualną sytuacją geopolityczną było tematem posiedzenia Parlamentarnego Zespołu do spraw Dzieci. Biuro Rzeczniczki Praw Dziecka reprezentowała Katarzyna Skrętowska-Szyszko, dyrektorka Zespołu Zdrowia i Spraw Socjalnych.

2024-07-01 Aktualności 0

Podczas posiedzenia Parlamentarnego Zespołu ds. Dzieci, poświęconego bezpieczeństwu lekowemu najmłodszych pacjentów w trakcie pokoju i wojny, minister Jacek Siewiera, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego, oraz płk dr n. med. Arkadiusz Kosowski, dyrektor Departamentu Wojskowej Służby Zdrowia w Ministerstwie Obrony Narodowej, zgodzili się, że musi powstać lista leków krytycznych oraz rządowy program rozwoju produkcji leków.

2024-07-01 Aktualności 0

1 lipca weszła w życie nowa lista leków refundowanych. Do wykazu dodano 31 nowych terapii. Wśród nich 8 terapii onkologicznych i 23 terapie nieonkologiczne, w tym 6 w chorobach rzadkich.

2024-06-27 Aktualności 0

Zaczyna się niewinnie. Boli cię głowa? Brzuszek? Zaraz dam ci lekarstwo i przejdzie. W ten sposób kształtują się nawyki i przekonanie, że problem zdrowotny można zawsze szybko rozwiązać. Nie tędy jednak droga – ostrzega mgr farm. Katarzyna Grzesiewicz, która od ponad 20 lat pracuje w aptece. Prowadzi też w szkołach program profilaktyki uzależnień pt. „Zacznijmy od dlaczego…?”.