Z MYŚLĄ O FARMACEUTACH
ZAREJESTRUJ SIĘ
CBA
2021-05-14 Aktualności 0

Mafia lekowa. Pięć osób zatrzymanych przez CBA

Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało pięć osób podejrzanych o udział w zorganizowanej grupie przestępczej. Zatrzymani mieli werbować do współpracy apteki, skupować leki, a następnie eksportować je poza granice Polski.

Funkcjonariusze Delegatury CBA w Białymstoku wspierani przez funkcjonariuszy Delegatur CBA w Katowicach i w Lublinie zatrzymali 5 osób, członków zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się nielegalnym wywozem leków za granicę Polski w ramach tzw. odwróconego łańcucha dystrybucji leków. Czynności przeprowadzono na terenie województw śląskiego, lubelskiego, mazowieckiego, małopolskiego oraz łódzkiego.

Z ustaleń śledczych wynika, ze zatrzymani związani byli z podmiotem, który z jednej strony prowadził hurtownię farmaceutyczną z drugiej fikcyjną przychodnię lekarską. Było to jedno z ogniw tzw. odwróconego łańcucha dystrybucji leków, przez który końcowo sprzedawano poza granice Polski leki nielegalnie skupione z aptek z terenu całego kraju.

Ustalono, iż rolą zatrzymanych osób, było pozyskiwanie do współpracy z grupą przestępczą osób prowadzących apteki lub ich właścicieli. Ze współpracujących z grupą aptek pozyskiwano następnie leki i produkty lecznicze, które były w dalszej kolejności eksportowane poza granice Polski. Zebrane materiały dowodowe wskazują, że zatrzymani pozyskali do współpracy z terenu całego kraju szereg aptek, które sprzedały na rzecz grupy w latach 2015-2018 leki o wartości ponad 13 mln złotych. Zatrzymani zostali przewiezieni do siedziby Podlaskiego Wydziału Zamiejscowego ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Białymstoku. Tam usłyszeli między innymi zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej. Prokurator zastosował wobec nich wolnościowe środki zapobiegawcze.

W ramach prowadzonego postępowania zidentyfikowano łącznie 11 osób, których rolą w ramach działania grupy przestępczej było pozyskiwanie właścicieli aptek do dalszej przestępczej współpracy. Zakres działania tych osób obejmował cały kraj, przy czym pozyskiwano do współpracy zarówno apteki z małych miejscowości, a w niektórych przypadkach sieci kilku lub kilkunastu aptek. Wszystkie te osoby zostały przez funkcjonariuszy CBA w ramach prowadzonego postępowania przygotowawczego zatrzymane i usłyszały zarzuty. Łączna wartość skupionych nielegalnie przez grupę leków to ponad 113 mln złotych.

Sprawa ma charakter typowo rozwojowy.


Źrófło: Wydział Komunikacji Społecznej CBA
Ilość wyświetleń: 405

Komentarze

[ z 0]
2024-04-23 Aktualności 0

Warszawski Uniwersytet Medyczny zaprasza na studia podyplomowe „Profesjonalna opieka farmaceutyczna”! Trwa rekrutacja na III edycję.

2024-04-22 Aktualności 0

Szarlatani serwują ludziom ułudę – magiczne mikstury i cudowne pigułki, które szybko rozwiążą problemy zdrowotne. Powinni za to odpowiedzieć - powiedział PAP prof. Jarosław Pinkas, konsultant krajowy w dziedzinie zdrowia publicznego i dziekan Szkoły Zdrowia Publicznego CMKP w Warszawie.

2024-04-18 Aktualności 0

W związku z wypowiedziami medialnymi Minister Zdrowia dotyczącymi roli zawodów medycznych, prezesi samorządów lekarskiego, pielęgniarek i położnych, diagnostów laboratoryjnych, farmaceutów oraz fizjoterapeutów podjęli wspólne stanowisko, w którym sprzeciwiają się "antagonizowaniu oraz sprowadzaniu pracowników ochrony zdrowia do roli usługodawców, a pacjentów do roli klientów".

2024-04-17 Aktualności 0

Rzecznik Praw Obywatelskich zwraca uwagę na konieczność budowania bezpieczeństwa lekowego, w tym wzmocnienia produkcji leków w kraju oraz opublikowania wykazu leków krytycznych. Marcin Wiącek zwrócił się o stanowiska do minister zdrowia Izabeli Leszczyny oraz ministra rozwoju i technologii Krzysztofa Hetmana.

2024-04-17 Aktualności 0

Zachodniopomorska Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) zatrzymała niedozwolone przesyłki z Tajlandii i Wielkiej Brytanii.