Z MYŚLĄ O FARMACEUTACH
ZAREJESTRUJ SIĘ
CBA
2022-12-06 Aktualności 0

Kolejne uderzenie w „mafię lekową”

Na polecenie prokuratora Podlaskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Białymstoku funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali kolejne 3 osoby w śledztwie dotyczącym obrotu lekami wbrew zakazowi odwróconej dystrybucji z aptek ogólnodostępnych do hurtowni farmaceutycznych. Czynności były realizowane na terenie województwa pomorskiego, mazowieckiego, łódzkiego oraz małopolskiego Dotychczas w toku śledztwa zarzuty przedstawiono już 11 osobom.

Usłyszeli zarzuty

Prokurator Podlaskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Białymstoku przedstawił zatrzymanym zarzuty kierowania oraz udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, jak również udział w zbyciu, przez apteki ogólnodostępne do hurtowni farmaceutycznej, produktów leczniczych z naruszeniem zakazu określonego w ustawie Prawo farmaceutyczne kwalifikowane z art. 258 § 1 kk art. 258 § 3 kk, art. 233 § 1 i 6 kk, art. 271 § 1 i 3 kk, art. 126b ustawy Prawo farmaceutyczne.

Czyny zarzucone podejrzanym zagrożone są karą nawet do 10 lat pozbawienia wolności.

Prokurator zastosował wobec podejrzanych środki zapobiegawcze w postaci zakazu opuszczania kraju połączonego z zatrzymaniem paszportu, dozór policji połączony z zakazem kontaktowania się ze współpodejrzanymi oraz poręczenie majątkowe w tym wobec jednego z podejrzanych w wysokości 200 tysięcy złotych.

Naruszenie zakazu odwróconego łańcucha dystrybucji leków

W toku śledztwa prokurator ustalił, że podejrzani byli związani z podmiotami gospodarczymi, które prowadziły zarówno hurtownie farmaceutyczne jak i ogólnodostępne apteki. Jedna o osób była właścicielem spółki zarejestrowanej w Czechach, poprzez którą eksportowano nielegalnie skupione z terenu Polski leki. Kolejny z podejrzanych to właściciel sieci aptek współpracujących z grupą, z których w ramach przestępczego procederu sprzedano leki o wartości ok. 3,5 miliona złotych. Trzeci z podejrzanych to osoba, która udzielała pomocy w przejmowaniu podmiotów gospodarczych, wykorzystywanych następnie przez grupę w przestępczym procederze. Łączna wartość skupionych nielegalnie przez grupę leków wynosi co najmniej 7,5 miliona złotych.

Śledztwo w niniejszej sprawie jest kontynuacją, prowadzonego w Podlaskim Wydziale Zamiejscowym Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Białymstoku innego śledztwa, w którym zarzuty usłyszało już 28 osób związanych z trzema hurtowniami farmaceutycznymi oraz kilkunastoma aptekami.


Źródło: Prokuratura Krajowa
Fot. CBA
Ilość wyświetleń: 180

Komentarze

[ z 0]
2024-02-20 Aktualności 0

Teriak - lek znany od starożytności i stosowany do końca XVIII wieku - miał być antidotum na zatrucia i chronić przed zarazą. Z ustaleń naukowców Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu wynika jednak, że nie posiadał przypisywanego mu działania leczniczego. Był placebo.

2024-02-19 Aktualności 0

Infolinia 989, poprzez którą można było zapisać się na szczepienie przeciw Covid-19, zakończyła działalność - poinformowało Ministerstwo Zdrowia.

2024-02-13 Aktualności 0

Promowanie szczepień ochronnych w społeczeństwie wymaga zaangażowania wszystkich pracowników ochrony zdrowia, absolutnie wszystkich – podkreślił w rozmowie z PAP prof. Jacek Wysocki, kierownik Katedry i Zakładu Profilaktyki Zdrowotnej UMP, przewodniczący Polskiego Towarzystwa Wakcynologii.

2024-02-12 Aktualności 0

Na stronie internetowej Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego opublikowano informację na temat wydawania zmian pozwoleń na import/eksport substancji kontrolowanych.

2024-02-09 Aktualności 0

Centralna automatyczna blokada mogłaby uszczelnić system receptowy i zapobiec generowaniu przez receptomaty-boty fałszywych e-recept, w tym na substancje psychoaktywne - wskazuje Prawo.pl. Jak podaje serwis, fałszywe e-recepty są nie do odróżnienia w systemie.