Z MYŚLĄ O FARMACEUTACH
ZAREJESTRUJ SIĘ
Tabletki
2023-03-17 Aktualności 0

Farmaceuci z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku edukują pacjentów

Dlaczego dany lek jest w formie tabletki, kapsułki czy płynu - tłumaczą farmaceuci z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku w najnowszym filmie opublikowanych w cyklu edukacyjnym "Teraz już wiem". Projekt dofinansowany przez resort edukacji i nauki służy popularyzacji wiedzy.

Specjaliści z Uniwersytetu Medycznego (UMB) w przystępnej formie tłumaczą w realizowanych filmach różne zagadnienia związane ze zdrowiem i leczeniem, przy okazji angażując w tematykę młodych ludzi. Filmom zamieszczanym w internecie towarzyszą bowiem konkursy z nagrodami.

Najnowszy film pt. "Tabletka tabletce nierówna, czyli o nowoczesnych postaciach leku" opowiada o tym, czym są leki, jakie mają formy (postaci) i z czego te postaci leków wynikają.

W nagraniu występują eksperci Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku: prof. dr hab. Katarzyna Winnicka, dr Anna Czajkowska-Kośnik, dr Marta Szekalska, dr Katarzyna Sosnowska, mgr Joanna Potaś, mgr Katarzyna Kruk.

 

UMB  w ramach projektu chce zrealizować jeszcze jeden film. Tematykę oglądający mogą wybrać w głosowaniu - poinformował PAP rzecznik UMB Marcin Tomkiel. Głosowanie trwa do 17 marca.

We wcześniej opublikowanych filmach UMB wyjaśniał np. czym są i do czego służą badania populacyjne i kliniczne oraz o badaniach molekularnych jako przyszłości medycyny.(PAP)


Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl | Izabela Próchnicka | UMB 
Ilość wyświetleń: 114

Komentarze

[ z 0]
2023-05-24 Aktualności 0

Biuro RPP przypomina, że można składać wnioski w ramach Funduszu Kompensacyjnego Szczepień Ochronnych, prowadzonego przez Rzecznika Praw Pacjenta. Zapewnia on wsparcie finansowe osób, które doznały poważnych działań niepożądanych szczepionek.

2023-05-23 Aktualności 0

Główny Inspektorat Farmaceutyczny przypomina, że EMA opublikowała zalecenia dla przemysłu farmaceutycznego dotyczące dobrych praktyk w celu zapewnienia ciągłości dostaw leków dla ludzi, zapobiegania niedoborom i zmniejszania ich skutków.

2023-05-19 Aktualności 0

Obecna sytuacja ekonomiczna w Polsce bardzo źle wpływa na osoby starsze, które nie wykupują leków ze względu na ich wysokie ceny – mówi Elżbieta Piotrowska-Rutkowska, prezeska Naczelnej Rady Aptekarskiej. Z badania przeprowadzonego przez Koalicję „Na pomoc niesamodzielnym” wynika, że dotyczy to aż 8 na 10 seniorów. Przerwy w terapii powodują u nich zaostrzenie chorób przewlekłych, które często kończy się hospitalizacją. Dlatego organizacje pacjenckie postulują rozszerzenie dostępu do bezpłatnych leków również dla pacjentów między 70. a 75. rokiem życia. Najnowsze zapowiedzi partii rządzącej, które padły w ramach kampanii wyborczej, idą nawet dalej.

2023-05-18 Aktualności 0

Prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej Elżbieta Piotrowska-Rutkowska apeluje do Premiera Mateusza Morawieckiego o pilne procedowanie i uchwalenie ustawy o refundacji leków, w odpowiedzi na kryzys lekowy i trudną sytuację polskich aptek.

2023-05-18 Aktualności 0

W końcu 2022 r. działalność prowadziło 11,7 tys. aptek (ogólnodostępnych i zakładowych) oraz 1,1 tys. punktów aptecznych, w których pracowało 57,8 tys. magistrów farmacji i techników farmaceutycznych - poinformował Główny Urząd Statystyczny.