Z MYŚLĄ O FARMACEUTACH
ZAREJESTRUJ SIĘ
Polityka lekowa
2018-01-09 Aktualności 0

Farmaceuci pozytywnie o nowej inicjatywie Polpharmy

W związku z zapytaniami medialnymi dotyczącymi postulowanych przez środowisko farmaceutów zmian oznaczeń na opakowaniach leków wydawanych na receptę, Rzecznik Prasowy Naczelnej Izby Aptekarskiej poinformował, że na ten apel natychmiast zareagowała firma farmaceutyczna Polpharma, która poinformowała Izbę, iż w porozumieniu i we współpracy z farmaceutami, opracowała system oznaczeń opakowań leków Rx, mający na celu zwiększenie czytelności opakowań.

Nowe opakowania leków uwzględniają postulaty środowiska aptekarzy i były konsultowane z farmaceutami na każdym etapie projektu – między innymi w trakcie pilotażu, polegającego na obserwacji pracy z nowymi opakowaniami w wybranych aptekach zlokalizowanych w Warszawie, Lublinie, Gdańsku i Poznaniu. Badania uwzględniały sposób rozkładania opakowań na półkach i w szufladach, zmienność oświetlenia, czy też charakter samej apteki.

- Oczekujemy, że nowy system oznaczeń opakowań leków na receptę Polpharmy zostanie jak najszybciej wprowadzony na polski rynek - napisał Tomasz Leleno, rzecznik NIA.

Nowe opakowania polskiego producenta zawierają szereg udogodnień i innowacji, począwszy od doboru czytelniejszej czcionki i zwiększenia wielkości nazwy, po zastosowanie podwójnej kolorystyki oznaczającej dawkę (specyficznej dla każdego leku osobno) oraz oznaczającej grupę terapeutyczną. Dodatkowo na wybranych opakowaniach pojawiają się piktogramy określające zastosowanie poszczególnych leków, zgodne z wytycznymi Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych (URPL). Najważniejsze informacje będą widoczne na co najmniej trzech ściankach, tak aby opakowania były łatwo rozpoznawalne w szufladach aptecznych różnego typu. Na pudełkach przygotowane są również tzw. okienka komunikacyjne, umożliwiające farmaceutom zanotowanie dawek wskazanych przez lekarza w recepcie, która zostaje w aptece.

- W naszej ocenie projekt opakowań przygotowany przez polskiego producenta leków zminimalizuje ryzyko pomyłek przy wydawaniu leków, zwiększy bezpieczeństwo pacjentów, a także podniesie komfort pracy samych farmaceutów, udzielających w aptekach 2 miliony fachowych porad dziennie - poinformował rzecznik Naczelnej Izby Aptekarskiej.

 

Źródło: NIA
Ilość wyświetleń: 743

Komentarze

[ z 0]
2024-07-30 Aktualności 0

Resort zdrowia opublikował komunikat w sprawie produktów leczniczych niepodlegających finansowaniu w ramach procedury ratunkowego dostępu do technologii lekowych. Lista liczy 88 pozycji.

2024-07-25 Aktualności 0

Premier Donald Tusk z dniem 24 lipca 2024 r. powołał Łukasza Pietrzaka na Głównego Inspektora Farmaceutycznego. Nominację wręczyła minister zdrowia Izabela Leszczyna.

2024-07-24 Aktualności 0

Grupa Robocza Ekspertów Koalicji na rzecz Bezpieczeństwa Szpitali opracowała dokument „White Paper”, który zawiera zalecenia dotyczące stosowania rekomendacji Rady ds. Interoperacyjności. Celem opracowania jest skuteczne zarządzanie przepływem produktów medycznych w szpitalach. Zalecenia, opracowane przez Ekspertów z różnych dziedzin medycyny, stanowią istotny krok w kierunku zmniejszenia ilości błędów w stosowaniu leków w szpitalach. Niebezpieczne praktyki i szkody związane z lekami stanowią 50% wszystkich możliwych do uniknięcia szkód w opiece medycznej na całym świecie. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) oszacowała koszty związane z błędami w stosowaniu leków na świecie na 41,4 mld euro rocznie, nie licząc utraconych zarobków i produktywności personelu medycznego.

2024-07-22 Aktualności 0

Obserwujemy dziesięciokrotny wzrost zachorowań na COVID-19 w ciągu miesiąca - poinformował PAP w piątek Główny Inspektor Sanitarny dr Paweł Grzesiowski. Prof. Robert Flisiak zwrócił uwagę, że jesienią można spodziewać się dalszego wzrostu liczby chorych. Trwają prace nad aktualizacją szczepionki.

2024-07-18 Aktualności 0

Główny Inspektorat Farmaceutyczny zaktualizował przewodnik pn. Weryfikacja autentyczność produktów leczniczych – wymagania i wyjaśnienia.