Z MYŚLĄ O FARMACEUTACH
ZAREJESTRUJ SIĘ
paragraf
2022-06-22 Aktualności

Farmaceuci objęci ochroną prawną. Prezydent podpisał ustawę

21 czerwca br. Prezydent Andrzej Duda, podpisał Ustawę z dnia 12 maja 2022 r. o zmianie ustawy – Prawo farmaceutyczne oraz ustawy o zawodzie farmaceuty, która przyznaje farmaceutom i technikom farmaceutycznym ochronę prawną należną funkcjonariuszowi publicznemu.

Ustawa ma na celu przyznanie farmaceutom oraz technikom farmaceutycznym szczególnej ochrony prawnej w czasie wykonywania przez nich czynności w ogólnodostępnych aptekach lub punktach aptecznych.

Zgodnie z ustawą farmaceuta oraz technik farmaceutyczny, podczas i w związku z wykonywaniem w aptece ogólnodostępnej lub punkcie aptecznym określonych przepisami prawa czynności, będą korzystać z ochrony przewidzianej dla funkcjonariusza publicznego na zasadach określonych w ustawie z dnia 6 czerwca 1997 r. – Kodeks karny.

Ustawa wchodzi w życie po upływie 14 dni po dniu ogłoszenia.


Źródło: Kancelaria Prezydenta RP
Ilość wyświetleń: 86

Komentarze

[ z -1]
2022-08-09 Aktualności

Szczepienia na grypę w sezonie jesienno-zimowym będą prowadzone w aptekach i podstawowej opiece zdrowotne. Żadna z osób, które zgłosi się na szczepienie, za samą usługę nie zapłaci. Koszt usługi bierze na siebie państwo. – Widzimy bardzo duże zainteresowanie. Zabezpieczyliśmy ok. 2 mln szczepionek, ale na pewno ich nie zabraknie – zapewniał podczas konferencji prasowej w Ministerstwie Zdrowia wiceminister Maciej Miłkowski.

2022-08-09 Aktualności

Niektóre komórki odpornościowe umieją rozpoznać i zwalczać komórki raka. Polscy badacze chcą je pobierać z krwi pacjenta, namnażać i posyłać do walki z nowotworem. W Międzynarodowym Centrum Badań nad Szczepionkami Przeciwnowotworowymi (ICCVS) UGd trwają prace nad personalizowaną szczepionką na raka płuc.

2022-08-05 Aktualności

Stosowane obecnie leki na COVID-19 ratują chorych, ale mają swoje ograniczenia. Nic dziwnego, że prowadzone są liczne badania kliniczne, by zwiększyć możliwości leczenia nowej choroby. Testowane są nowe substancje, ale i stare leki - w różnych sposobach dawkowania i kombinacjach. Są powody do optymizmu.

2022-08-03 Aktualności

Rak płuc jest największych wyzwaniem w onkologii. Co roku w Polsce diagnozę słyszy 23 tys. osób, liczba zgonów z jego powodu jest podobna. Naukowcy szukają nowych terapii do walki z największym zabójcą wśród nowotworów - informuje Agencja Badań Medycznych.

2022-08-01 Aktualności

Polska otrzymała od Komisji Europejskiej (KE) zgodę na uruchomienie usługi wymiany e-recepty transgranicznej z innymi krajami członkowskimi. Ta nowa funkcjonalność umożliwi zagranicznym pacjentom realizowanie e-recepty w polskiej aptece, a polskim za granicą.