Z MYŚLĄ O FARMACEUTACH
ZAREJESTRUJ SIĘ
Ewa Krajewska
2023-11-28 Aktualności 0

Ewa Krajewska ministrem zdrowia

W poniedziałek (27 listopada) w Pałacu Prezydenckim w Warszawie zaprzysiężony został nowy rząd Mateusza Morawieckiego. Na stanowisku szefowej resortu zdrowia Katarzynę Sójkę zastąpi Ewa Krajewska, która dotychczas piastowała stanowisko Głównego Inspektora Farmaceutycznego.

Ewa Krajewska jest magistrem farmacji, od 2015 roku specjalistą farmacji szpitalnej. Ukończyła również studia podyplomowe na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego. W 2023 roku ukończyła studia podyplomowe MBA in Public Healthcare realizowane w konsorcjum pomiędzy Uniwersytetem Ekonomicznym w Krakowie, Krakowską Szkołą Biznesu oraz Uczelnią Łazarskiego w Warszawie.

Krajewska od lutego 2021 roku pełniła funkcję Głównego Inspektora Farmaceutycznego. Wcześniej była związana z Departamentem Polityki Lekowej i Farmacji w Ministerstwie Zdrowia, gdzie jako Zastępca Dyrektora Departamentu koordynowała pracę Wydziału Dostępności i Bezpieczeństwa Produktów Leczniczych w okresie pandemii COVID-19. Zawodowo najdłużej związana z pracą w podmiotach leczniczych, w których nadzorowała gospodarkę lekową i optymalizowała wydatki na leki z jednoczesnym zwiększeniem ich dostępności. Była również redaktor naczelną czasopisma dla farmaceutów szpitalnych.

W skład rządu Mateusza Morawieckiego powołani zostali:

  • Mariusz Błaszczak na urząd ministra obrony narodowej
  • Dorota Bojemska na urząd ministra rodziny i polityki społecznej
  • Dominika Chorosińska na urząd ministra kultury i dziectwa narodowego
  • Danuta Dmowska-Andrzejuk na urząd ministra sportu i turystyki
  • Alvin Gajadhur na urząd ministra infrastruktury
  • Anna Gembicka na urząd ministra rolnictwa i rozwoju wsi
  • Małgorzata Jarosińska-Jedynak na urząd ministra funduszy i polityki regionalnej
  • Andrzej Kosztowniak na urząd ministra finansów 
  • Ewa Krajewska na urząd ministra zdrowia
  • Anna Łukaszewska-Trzeciakowska na urząd ministra klimatu i środowiska
  • Marlena Maląg na urząd ministra rozwoju i technologii
  • Marzena Małek na urząd ministra aktywów państwowych
  • Krzysztof  Szczucki na urząd ministra edukacji i nauki
  • Paweł Szefernaker na urząd ministra spraw wewnętrznych i administracji
  • Szymon Szynkowski vel Sęk na urząd ministra spraw zagranicznych 
  • Marcin Warchoł na urząd ministra sprawiedliwości
  • Izabela Antos na urząd ministra-członka Rady Ministrów
  • Jacek Ozdoba na urząd ministra-członka Rady Ministrów

Mateusz Morawiecki ma w tej chwili 14 dni na uzyskanie większości w Sejmie dla swojego gabinetu. Wszystko wskazuje jednak na to, że nowo powstały rząd nie ma szans na zdobycie wotum zaufania. PiS może liczyć w nowym Sejmie na 194 głosy, podczas gdy powyborcza koalicja KO, Polski 2050, PSL-u i Nowej Lewicy ma 248 głosów.


Fot: Główny Inspektorat Farmaceutyczny CC BY-NC-ND 3.0 PL
Ilość wyświetleń: 149

Komentarze

[ z 0]
2024-07-22 Aktualności 0

Obserwujemy dziesięciokrotny wzrost zachorowań na COVID-19 w ciągu miesiąca - poinformował PAP w piątek Główny Inspektor Sanitarny dr Paweł Grzesiowski. Prof. Robert Flisiak zwrócił uwagę, że jesienią można spodziewać się dalszego wzrostu liczby chorych. Trwają prace nad aktualizacją szczepionki.

2024-07-18 Aktualności 0

Główny Inspektorat Farmaceutyczny zaktualizował przewodnik pn. Weryfikacja autentyczność produktów leczniczych – wymagania i wyjaśnienia.

2024-07-15 Aktualności 0

Opracowanie nowych leków i rozwój produkcji farmaceutycznej w Polsce nie zostały uwzględnione w podziale Funduszy Europejskich dla Nowoczesnej Gospodarki 2021-2027. Żaden projekt z tego obszaru nie otrzymał rekomendacji Narodowego Centrum Badań i Rozwoju do dofinansowania. Organizacje branżowe wystosowały apel do Premiera Donalda Tuska w sprawie pomijania bezpieczeństwa lekowego przy wydatkowaniu środków przeznaczonych na wspieranie ważnych dla Polski projektów.

2024-07-15 Aktualności 0

Apteki w całej Polsce stają się coraz ważniejszym ogniwem w systemie ochrony zdrowia, oferując możliwość szczepień ochronnych. To rozwiązanie przynosi korzyści nie tylko dla pacjentów, ale również dla właścicieli aptek i farmaceutów. Zdaniem ekspertów Koalicji na rzecz szczepień w aptekach wprowadzenie takich usług to, krok w stronę łatwiejszego dostępu do profilaktyki zdrowotnej oraz zwiększenia efektywności funkcjonowania aptek. Już teraz z bezpłatnych szczepień w aptece mogą skorzystać osoby w wieku powyżej 65 r.ż, (szczepienie przeciw grypie i pneumokokom), a także po ukończeniu 18 r.ż. (przeciw COVID-19).

2024-07-03 Aktualności 0

Bezpieczeństwo lekowe w Polsce w związku z aktualną sytuacją geopolityczną było tematem posiedzenia Parlamentarnego Zespołu do spraw Dzieci. Biuro Rzeczniczki Praw Dziecka reprezentowała Katarzyna Skrętowska-Szyszko, dyrektorka Zespołu Zdrowia i Spraw Socjalnych.