Z MYŚLĄ O FARMACEUTACH
ZAREJESTRUJ SIĘ
Michał Dworczyk
2021-01-19 Aktualności 0

Dworczyk: obrót lekami w Polsce jest uregulowany określonymi przepisy; kto je łamie, musi liczyć się z konsekwencjami

Obrót lekami i produktami tego rodzaju w Polsce jest uregulowany przez określone przepisy, ktoś kto łamie te przepisy, musi liczyć się z konsekwencjami - powiedział w poniedziałek szef KPRM, pełnomocnik rządu ds. programu szczepień Michał Dworczyk.

Dworczyk pytany był w poniedziałek na konferencji prasowej, czy szczepionka firmy Pfizer mogła trafić do nielegalnego obiegu, a jeśli tak, to kto ponosi za to odpowiedzialność i czy możemy spodziewać się śledztwa w tej sprawie.

"My prowadzimy szczegółową weryfikację i monitoring w łańcuchu dostaw, którymi przekazujemy do punktów szczepień wszystkie preparaty. Natomiast trzeba sobie jasno powiedzieć, że obrót lekami i produktami tego rodzaju w Polsce jest uregulowany przez określone przepisy, ktoś kto łamie te przepisy, musi liczyć się z konsekwencjami" - odpowiedział szef KPRM.

"Jeśli państwo macie dowody, czy też przesłanki, żeby uznać, iż zostało złamane prawo, to namawiam państwa, żeby to niezwłocznie zgłosić na policję" - podkreślił Dworczyk.

A - jak dodał - "jeżeli tego rodzaju sytuacje, by się potwierdziły, wtedy stosowne służby będą podejmować działania, które w tego rodzaju przypadkach należy podjąć, aby wyjaśnić taką sytuację". (PAP)


Źródło: PAP
Fot.: KPRM | Facebook

Ilość wyświetleń: 108

Komentarze

[ z 0]
2021-02-24 Aktualności 0

Naczelna Izba Aptekarska informuje, że trwająca od ponad miesiąca akcja przyjmowania zgłoszeń farmaceutów chętnych do wykonywania szczepień przeciw COVID-19 po uzyskaniu odpowiednich kwalifikacji, cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem. Do Okręgowych Izb Aptekarskich w dalszym ciągu napływają liczne zgłoszenia osób, chcących czynnie wesprzeć Narodowy Program Szczepień i zaangażować się w walkę z trwającą pandemią.

2021-02-22 Aktualności 0

Centrum e-Zdrowia zaprasza Farmaceutów do udziału w funkcjonalnych testach e-recepty transgranicznej. Testy odbędą się w dniach 15-19 marca 2021 r. oraz 22-16 marca 2021 r.

2021-02-19 Aktualności 0

Odsetek osób po 65. roku życia wśród czynnych zawodowo lekarzy wynosi ok. 20 proc. – Jesteśmy pod tym względem na niechlubnym trzecim miejscu w Europie – mówi Jarosław Frąckowiak z PEX PharmaSequence. Pod względem liczby lekarzy i pielęgniarek też nie wypadamy najlepiej, a statystyki z roku na rok są coraz bardziej niepokojące. Receptą na niedobór lekarzy w opiece zdrowotnej może być większe wykorzystanie potencjału farmaceutów. Będzie to możliwe dzięki nowej ustawie o zawodzie farmaceuty, która wejdzie w życie w kwietniu br. Jak ocenia ekspert, rozwój opieki farmaceutycznej pomoże polskiej służbie zdrowia radzić sobie z takimi problemami jak dług zdrowotny, który narasta podczas pandemii, czy starzejące się społeczeństwo.

2021-02-18 Aktualności 0

Nie ma ryzyka, że ktoś nie dostanie drugiej dawki szczepionki, traktujemy je priorytetowo - zapewnił w czwartek szef Agencji Rezerw Materiałowych Michał Kuczmierowski. Podkreślił, że obecnie wszystkie zamówienia na szczepionki obsługiwane są z bieżących dostaw.

2021-02-16 Aktualności 0

Unijny komisarz ds. rynku wewnętrznego Thierry Breton oznajmił w poniedziałek, że celem UE jest zaszczepienie przeciwko Covid-19 wszystkich chętnych obywateli Wspólnoty do końca lata. Jak jednak zaznaczył, do tego potrzebne jest zwiększenie produkcji szczepionek.