Z MYŚLĄ O FARMACEUTACH
ZAREJESTRUJ SIĘ
kajdanki
2018-02-02 Aktualności 0

Członkowie grupy przestępczej zasiądą na ławie oskarżonych za nielegalny handel produktami leczniczymi

Lubelski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Lublinie oskarżył członków zorganizowanej grupy przestępczej. Na ławie oskarżonych zasiądzie 12 osób.

Akt oskarżenia został skierowany 23 stycznia 2018 roku do Sądu Okręgowego w Lublinie. Zgromadzono obszerny materiał dowodowy

Oskarżeni członkowie grupy zajmowali się wprowadzaniem do obrotu i wytwarzaniem znacznych ilości produktów leczniczych w postaci sterydów anabolicznych bez stosownych pozwoleń, prowadzenie wysyłkowej sprzedaży produktów leczniczych za pośrednictwem sklepów internetowych bez wymaganego zezwolenia na prowadzenia apteki lub punktu aptecznego.

Członkom grupy zarzucono także popełnienie przestępstw przeciwko wiarygodności dokumentów i obrotowi gospodarczemu, otwieranie rachunków bankowych na podstawie fałszywych dokumentów zawierających fikcyjne dane osobowe w różnych bankach na terenie Polski oraz pranie brudnych pieniędzy.

Do popełnienia tych przestępstw doszło w okresie od stycznia 2013 roku do 21 października 2016 roku.

Sprawa została zainicjowana w wyniku ustaleń operacyjnych poczynionych przez Centralne Biuro Śledcze Policji Zarząd w Lublinie, konsekwencją których były kontrole operacyjne.

Śledztwo zostało wszczęte 5 sierpnia 2016 roku. Od tego czasu zebrano obszerny materiał dowodowy, który zgromadzono w 52 tomach akt sprawy.

O co oskarżono członków grupy

Prokurator Lubelskiego Wydziału Zamiejscowego Prokuratury Krajowej zarzucił Krystianowi B. kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą, wprowadzanie do obrotu i wytwarzanie znacznych ilości produktów leczniczych w postaci sterydów anabolicznych bez stosownych pozwoleń, prowadzenie wysyłkowej sprzedaży produktów leczniczych za pośrednictwem sklepów internetowych bez wymaganego zezwolenia na prowadzenia apteki lub punktu aptecznego, popełnienie przestępstw przeciwko wiarygodności dokumentów, otwieranie rachunków bankowych na podstawie fałszywych dokumentów zawierających fikcyjne dane osobowe w różnych bankach na terenie Polski oraz pranie brudnych pieniędzy.

Dziewięć osób oskarżono o udział w zorganizowanej grupie przestępczej oraz o wprowadzanie do obrotu i wytwarzanie znacznych ilości produktów leczniczych w postaci sterydów anabolicznych bez stosownych pozwoleń, prowadzenie wysyłkowej sprzedaży produktów leczniczych za pośrednictwem sklepów internetowych bez wymaganego zezwolenia na prowadzenia apteki lub punktu aptecznego oraz pranie brudnych pieniędzy.

Natomiast dwie osoby oskarżono o pranie brudnych pieniędzy. Majątek sprawców został zabezpieczony.

Siedmiu oskarżonych pochodzi z województwa lubelskiego, a pięciu z mazowieckiego. Oskarżeni są w przedziale wiekowym od 22 lat do 52 lat. Wobec 6 oskarżonych stosowany był środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania. Wobec pozostałych oskarżonych stosowane były wolnościowe środki zapobiegawcze w postaci dozoru Policji, zakazu opuszczania kraju i poręczenia majątkowego w kwotach od 5 tysięcy złotych do 30 tysięcy złotych.

Grupa przestępcza uczestniczyła we wprowadzeniu do obrotu produktów leczniczych o łącznej wartości ponad 4 milionów złotych. Zarzuty prania brudnych pieniędzy dotyczą kwoty około 3 milionów 800 tysięcy złotych.

W sprawie dokonano zabezpieczenia majątkowego na łączną kwotę 1 miliona 100 tysięcy 280 złotych, 800 EUR i 1800 Funtów oraz zabezpieczenia majątkowego na dwóch rachunkach bankowych po 1 milion 100 tysięcy złotych na każdym rachunku. Nadto uznano za dowody rzeczowe kwotę 306 tysięcy 907 złotych.

Śledztwo było prowadzone wspólnie z Centralnym Biurem Śledczym Policji Zarząd w Lublinie.


Źródło: Prokuratura Krajowa
Ilość wyświetleń: 558

Komentarze

[ z 0]
2024-07-30 Aktualności 0

Resort zdrowia opublikował komunikat w sprawie produktów leczniczych niepodlegających finansowaniu w ramach procedury ratunkowego dostępu do technologii lekowych. Lista liczy 88 pozycji.

2024-07-25 Aktualności 0

Premier Donald Tusk z dniem 24 lipca 2024 r. powołał Łukasza Pietrzaka na Głównego Inspektora Farmaceutycznego. Nominację wręczyła minister zdrowia Izabela Leszczyna.

2024-07-24 Aktualności 0

Grupa Robocza Ekspertów Koalicji na rzecz Bezpieczeństwa Szpitali opracowała dokument „White Paper”, który zawiera zalecenia dotyczące stosowania rekomendacji Rady ds. Interoperacyjności. Celem opracowania jest skuteczne zarządzanie przepływem produktów medycznych w szpitalach. Zalecenia, opracowane przez Ekspertów z różnych dziedzin medycyny, stanowią istotny krok w kierunku zmniejszenia ilości błędów w stosowaniu leków w szpitalach. Niebezpieczne praktyki i szkody związane z lekami stanowią 50% wszystkich możliwych do uniknięcia szkód w opiece medycznej na całym świecie. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) oszacowała koszty związane z błędami w stosowaniu leków na świecie na 41,4 mld euro rocznie, nie licząc utraconych zarobków i produktywności personelu medycznego.

2024-07-22 Aktualności 0

Obserwujemy dziesięciokrotny wzrost zachorowań na COVID-19 w ciągu miesiąca - poinformował PAP w piątek Główny Inspektor Sanitarny dr Paweł Grzesiowski. Prof. Robert Flisiak zwrócił uwagę, że jesienią można spodziewać się dalszego wzrostu liczby chorych. Trwają prace nad aktualizacją szczepionki.

2024-07-18 Aktualności 0

Główny Inspektorat Farmaceutyczny zaktualizował przewodnik pn. Weryfikacja autentyczność produktów leczniczych – wymagania i wyjaśnienia.