Z MYŚLĄ O FARMACEUTACH
ZAREJESTRUJ SIĘ

Decyzje GIF

Brak decyzji GIF dla tego leku.
Opakowanie Ziagen®
Dostępność
Postać
Dawka
Opakowanie
Cena (PLN)
Status
Brak danych tabl. powl. 300 mg 60 szt. 100% 1379,87 Rx-z
Wskazania
Leczenie skojarzone zakażenia HIV u dorosłych.
Dawkowanie
Wyłącznie dorośli: 2x/dobę w jednorazowej dawce 300 mg, niezależnie od posiłków. Lek należy przyjmować regularnie, co zmniejsza ryzyko wystąpienia nadwrażliwości. W razie pominięcia jednej dawki, nie podwajać następnej dawki leku.
Uwagi
W przypadku niemożności połknięcia tabletek lek można stosować w postaci doustnego roztworu: 2x/dobę po 15 ml (300 mg). Abakawir aplikuje się przy pomocy dołączonej strzykawki dozującej o pojemności 10 ml, powoli wstrzykując na wewnętrzną powierzchnię policzka. Należy unikać gwałtownego wprowadzenia leku do gardła.
Przeciwwskazania
Nadwrażliwość na abakawir lub pozostałe składniki preparatu. Nigdy nie wolno przyjmować ponownie leku jeżeli kiedykolwiek wystąpiła po nim reakcja nadwrażliwości. Ciąża i okres karmienia piersią. Umiarkowane i ciężkie upośledzenie czynności wątroby. Nie stosować u dzieci. Preparat nie powinien być stosowany u pacjentów w krańcowym stadium choroby nerek.
Ostrzeżenia specjalne / Środki ostrożności
Ostrożnie stosować u pacjentów z hepatomegalią, zapaleniem wątroby lub innymi znanymi czynnikami ryzyka choroby wątroby. W celu uniknięcia wystąpienia reakcji nadwrażliwości, pacjentów należy wnikliwe obserwować szczególnie w okresie pierwszych 2 m-cy leczenia i konsultować co 2 tyg.
Interakcje
Alkohol oraz doustne pochodne wit. A np. izotretynoin zwiększają stężenie leku we krwi.
Ciąża i laktacja
Stosowanie leku u kobiet w ciąży i karmiących piersią jest przeciwwskazane.
Działania niepożądane
U ponad 10% pacjentów występowały następujące objawy: nudności, wymioty, senność, osłabienie, gorączka, ból głowy, biegunka, brak łaknienia (miały zwykle charakter przemijający i nie ograniczały leczenia). Stwierdzano przypadki kwasicy mleczanowej, czasami zakończone zejściami śmiertelnymi, zwykle związane z ciężką hepatomegalią i stłuszczeniem wątroby. W badaniach klinicznych u około 3% pacjentów ujawniła się reakcja nadwrażliwości; w kilku przypadkach zagrażająca życiu i zakończona zejściami śmiertelnymi mimo uwzględnienia ostrzeżeń. Charakteryzuje się ona występowaniem gorączki i/lub wysypki, ponadto obserwowano objawy żołądkowo-jelitowe (nudności, wymioty, biegunka i bóle brzucha), ospałość, złe samopoczucie; inne symptomy mogą obejmować układ oddechowy (duszność, skrócenie oddechu, ból gardła, kaszel), układ mięśniowo-szkieletowy (bóle stawowo-mięśniowe), ból głowy, parestezję i obrzęk. Objawy reakcji nadwrażliwości zwykle występują w ciągu pierwszych 6 tyg. leczenia, chociaż mogą wystąpić w dowolnym czasie leczenia.
Działanie
Analog nukleozydowy hamujący odwrotną transkryptazę. Jest selektywnym inhibitorem replikacji wirusa HIV-1 i HIV-2, włączając wyizolowane szczepy HIV-1 ze zmniejszoną wrażliwością na zydowudynę, lamiwudynę, zalcydabinę, didanozynę lub newirapinę. Po podaniu doustnym szybko i dobrze wchłania się z przewodu pokarmowego, osiągając maks. stężenie we krwi po około 1,5 h po podaniu w postaci tabletek i około 1 h po podaniu w postaci roztworu. Całkowita biodostępność wynosi około 83%. Wiązanie z białkami osocza wynosi około 49%. Jest metabolizowany głównie w wątrobie. Jest wydalany głównie z moczem w postaci metabolitów i w postaci nie zmienionej. T0,5 wynosi około 1,5 h.
Skład
1 tabl. powl. zawiera 300 mg siarczanu abakawiru.
Ostrzeżenia specjalne
Laktacja
Lek może przenikać do mleka kobiet karmiących piersią.
Ciąża - trymestr 1 - Kategoria C
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Ciąża - trymestr 2 - Kategoria C
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Ciąża - trymestr 3 - Kategoria C
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Kasze i makarony
Każdy posiłek, zwłaszcza bogaty w węglowodany powoduje upośledzenie wchłaniania leku z przewodu pokarmowego w wyniku jego adsorpcji, głównie przez polisacharydy. Skutkuje to zmniejszeniem stężenia leku we krwi, a co za tym idzie - brakiem lub obniżeniem skuteczności leczenia.
B
Lek powinien być zażywany w czasie jedzenia lub tuż po posiłku.