Z MYŚLĄ O FARMACEUTACH
ZAREJESTRUJ SIĘ

Decyzje GIF

Brak decyzji GIF dla tego leku.
Opakowanie Wamag
Dostępność
Postać
Dawka
Opakowanie
Cena (PLN)
Status
Niedostępny syrop (115,6 mg+ 25,5 mg)/5 ml 1 but. 150 ml 100% 13,21 OTC
Wskazania
Profilaktyka i uzupełnianie niedoborów wapnia i magnezu w organizmie.
Dawkowanie
Dorośli i młodzież: 15 ml 2-3x/dobę. Jeżeli lekarz nie zaleci innego dawkowania: dzieci 2-6 lat: 5 ml 2-3x/dobę, dzieci 6-12 lat: 10 ml 2-3x/dobę.
Uwagi
Syrop należy dawkować przy pomocy dołączonej do opakowania miarki.
Przeciwwskazania
Nadwrażliwość na substancje czynne lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Podwyższone stężenie wapnia we krwi (hiperkalcemia). Podwyższone stężenie magnezu we krwi (hipermagnezemia). Zwiększone wydalanie wapnia w moczu (hiperkalciuria). Kamica nerkowa lub ciężka niewydolność nerek.Blok przedsionkowo-komorowy. Miastenia (myasthenia gravis). Zaburzenia wchłaniania, biegunka, galaktozemia.
Ostrzeżenia specjalne / Środki ostrożności
U pacjentów z niewydolnością nerek oraz u osób leczonych dużymi dawkami wit. D należy monitorować stężenie wapnia we krwi. Pacjenci z rzadkimi dziedzicznymi zaburzeniami związanymi z nietolerancją fruktozy, zespołem złego wchłaniania glukozy i galaktozy lub niedoborem sacharazy-izomaltazy nie powinni przyjmować produktu. Produkt nie ma wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.
Interakcje
Wysokie dawki wapnia lub magnezu przyjmowane wraz z glikozydami naparstnicy lub antagonistami wapnia mogą wywołać poważne zaburzenia czynności serca. Wapń znacznie zmniejsza wchłanianie tetracyklin oraz chinolonów, lewotyroksyny, nitrofurantoiny, bisfosfonianów, chloropromazyny, penicylaminy, leków obniżających krzepliwość krwi pochodnych hydroksykumaryny i związków fluoru. Dlatego zaleca się, aby odstęp pomiędzy przyjęciem syropu oraz wymienionych leków wynosił 2-3 h. Leki moczopędne z grupy tiazydów zmniejszają wydalanie, a wit. D zwiększa wchłanianie wapnia.
Ciąża i laktacja
Produkt stosowany w zalecanych dawkach nie wykazuje szkodliwego działania.
Działania niepożądane
Rzadko występują zaburzenia żołądkowo-jelitowe (zaparcia, biegunka).
Przedawkowanie
Przedawkowanie może powodować zaburzenia żołądkowo-jelitowe. Wystąpienie hiperkalcemii jest mało prawdopodobne, z wyjątkiem pacjentów leczonych dużymi dawkami wit. D. Postępowanie przy przedawkowaniu polega na obniżeniu stężenia wapnia we krwi, np. przez doustne podawanie fosforanów.
Działanie
Wapń jest niezbędny w wielu procesach fizjologicznych oraz jest składnikiem budulcowym organizmu. Stanowi około 1,5% mc. Na szkielet przypada 99% całkowitej zawartości wapnia w organizmie. Zachowanie właściwego stężenia jonów wapnia w osoczu jest niezbędne do utrzymania prawidłowego krzepnięcia krwi, kurczliwości mięśni, przewodnictwa nerwowego i czynności błon komórkowych. Wapń zmniejsza także przepuszczalność ścian naczyń krwionośnych, działając przeciwwysiękowo i przeciwobrzękowo. Magnez uczestniczy w wielu procesach metabolicznych w komórce. Bierze udział w syntezie i wykorzystaniu związków bogatoenergetycznych. Jest niezbędny w reakcjach enzymatycznych zależnych od ATP-azy, w przemianie węglowodanowej, kwasów tłuszczowych, syntezie białek i kwasów nukleinowych. Bierze udział w podziale komórek, jest stabilizatorem błon i organelli komórkowych. W wielu procesach jony magnezu współdziałają z jonami wapnia, np. w procesie syntezy ATP i wytwarzania energii, syntezie białek i kwasów nukleinowych, skurczu mięśni i przewodnictwie nerwowym. Magnez wpływa na działanie mięśnia sercowego i na naczynia krwionośne, regulując napływ jonów do cytoplazmy. Działa bezpośrednio przeciwskurczowo na mięśniówkę naczyń.
Skład
100 ml syropu zawiera: 29,4 g wapnia glukonolaktobionianu bezwodnego i 6,4 g wapnia laktobionianu dwuwodnego, co odpowiada 2,312 g jonów wapnia oraz 5,0 g magnezu mleczanu dwuwodnego, co odpowiada 0,5096 g jonów magnezu.
Ostrzeżenia specjalne
Alkohol
Nie należy spożywać alkoholu podczas stosowania leku. Alkohol może oddziaływać na wchłanianie leku, wiązanie z białkami krwi i jego dystrybucję w ustroju także metabolizm i wydalanie. W przypadku jednych leków może dojść do wzmocnienia, w przypadku innych do zahamowania ich działania. Wpływ alkoholu na ten sam lek może być inny w przypadku sporadycznego, a inny w przypadku przewlekłego picia.
Antykoncepcja
Lek może wpływać na skuteczność antykoncepcji. Podczas przyjmowania leku zaleca się stosowanie dodatkowych metod zapobiegania ciąży.
Laktacja
Lek może przenikać do mleka kobiet karmiących piersią.
Ciąża - trymestr 1 - Kategoria B
Badania na zwierzętach nie wskazują na istnienie ryzyka dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną u ludzi, lub badania na zwierzętach wykazały działanie niepożądane na płód, ale badania w grupie kobiet ciężarnych nie potwierdziły istnienia ryzyka dla płodu.
Ciąża - trymestr 2 - Kategoria B
Badania na zwierzętach nie wskazują na istnienie ryzyka dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną u ludzi, lub badania na zwierzętach wykazały działanie niepożądane na płód, ale badania w grupie kobiet ciężarnych nie potwierdziły istnienia ryzyka dla płodu.
Ciąża - trymestr 3 - Kategoria B
Badania na zwierzętach nie wskazują na istnienie ryzyka dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną u ludzi, lub badania na zwierzętach wykazały działanie niepożądane na płód, ale badania w grupie kobiet ciężarnych nie potwierdziły istnienia ryzyka dla płodu.
B
Lek powinien być zażywany w czasie jedzenia lub tuż po posiłku.