Z MYŚLĄ O FARMACEUTACH
ZAREJESTRUJ SIĘ

Decyzje GIF

Brak decyzji GIF dla tego leku.
Opakowanie Utrogestan
Dostępność
Postać
Dawka
Opakowanie
Cena (PLN)
Status
Brak danych kaps. dopochwowe, miękkie 200 mg 15 szt. 100% 42,84 R [1] 3,56 S [2] bezpł. C [3] bezpł. DZ [4] bezpł. Rx
Pokaż pozostałe opcje
Brak danych kaps. dopochwowe, miękkie 200 mg 21 szt. 100% 70,00 Rx
1) Wskazania pozarejestracyjne: Profilaktyka i wspomaganie leczenia ciąży zagrożonej porodem przedwczesnym, w przypadkach innych niż określone w ChPL
Pokaż wskazania z ChPL Wskazania z ChPL
2) Pacjenci 65+
Przysługuje uprawnionym pacjentom we wskazaniach określonych w decyzji o objęciu refundacją. Jeżeli lek jest refundowany we wszystkich zarejestrowanych wskazaniach, to jest w nich wszystkich bezpłatny dla pacjenta. Jeżeli natomiast lek jest refundowany w określonych wskazaniach, to jest bezpłatny dla seniorów tylko i wyłącznie w tych właśnie wskazaniach.
3) Kobiety w ciąży

4) Pacjenci do ukończenia 18 roku życia
Wskazania
Produkt jest wskazany u kobiet w celu: suplementacji fazy lutealnej w trakcie cykli stosowania technik wspomaganego rozrodu (ang. ART); zapobiegania porodom przedwczesnym u kobiet w ciąży pojedynczej z krótką szyjką macicy (w badaniu ultrasonograficznym, szyjka macicy w połowie II trymestru ≤25 mm) i/lub ze spontanicznymi porodami przedwczesnymi w wywiadzie.
Dawkowanie
Suplementacja fazy lutealnej w trakcie cykli stosowania technik wspomaganego rozrodu. Zalecana dawka wynosi 600 mg/dobę, podawana w 3 dawkach podzielonych, 1. rano, 2. w południe i 3. przed snem. Leczenie rozpoczyna się nie później niż trzeciego dnia po pozyskaniu komórki jajowej. W przypadku potwierdzenia ciąży należy kontynuować leczenie do co najmniej 7. tyg. ciąży, ale nie dłużej niż do 12. tyg. ciąży. Zapobieganie porodom przedwczesnym u kobiet w ciąży pojedynczej z krótką szyjką macicy i/lub ze spontanicznymi porodami przedwczesnymi w wywiadzie. Zalecana dawka wynosi 200 mg/dobę wieczorem przed snem, od ok. 20. tyg. ciąży do 34. tyg. ciąży. Dzieci i młodzież. Brak odpowiedniego zastosowania produktu u dzieci i młodzieży. Pacjenci w podeszłym wieku. Brak odpowiedniego zastosowania produktu u osób w podeszłym wieku.
Uwagi
Podanie dopochwowe. Kaps. produktu leczniczego należy wprowadzić głęboko do pochwy. Przy określaniu dawkowania produktu należy uwzględnić krajowe i lokalne wytyczne dotyczące leczenia.
Przeciwwskazania
Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Ciężkie zaburzenia czynności wątroby. Niewyjaśnione krwawienie z dróg rodnych. Rak w obrębie gruczołu piersiowego lub dróg rodnych. Zakrzepowe zapalenie żył. Zaburzenia zakrzepowo-zatorowe. Krwotok mózgowy. Porfiria. Poronienie zatrzymane.
Ostrzeżenia specjalne / Środki ostrożności
Produkt leczniczy należy stosować tylko w ciągu pierwszych 3 m-cy ciąży i można stosować go wyłącznie dopochwowo. Przepisanie progesteronu po zakończeniu I trymestru ciąży może spowodować cholestazę ciążową. Produkt nie jest odpowiedni jako środek antykoncepcyjny. Po stwierdzeniu poronienia zatrzymanego leczenie należy przerwać. Produkt leczniczy zawiera lecytynę sojową i może powodować reakcje nadwrażliwości (pokrzywkę i wstrząs anafilaktyczny u pacjentek z nadwrażliwością). Ponieważ istnieje możliwy związek pomiędzy uczuleniem na soję i uczuleniem na orzeszki ziemne, pacjentki z uczuleniem na orzeszki ziemne powinny unikać stosowania produktu. Produkt wykazuje niewielki wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.
Interakcje
Produkt może zakłócać działania bromokryptyny i może zwiększać stężenie cyklosporyny w osoczu. Produkt może wpływać na wyniki badań laboratoryjnych czynności wątroby i/lub parametrów endokrynologicznych. Metabolizm produktu jest przyspieszany przez leki ryfamycynowe (takie jak ryfampicyna) i przez leki przeciwbakteryjne. Ketokonazol hamuje metabolizm progesteronu przez ludzkie mikrosomy wątrobowe (IC50 <0,1 μM). Ketokonazol jest znanym inhibitorem cytochromu P450 3A4. Dane te sugerują zatem, że ketokonazol może zwiększać biodostępność progesteronu. Kliniczne znaczenie tych obserwacji z badań in vitro jest nieznane.
Ciąża i laktacja
Nie zaobserwowano związku pomiędzy stosowaniem przez matkę naturalnego progesteronu we wczesnym okresie ciąży a wadami rozwojowymi płodu. Produkt nie jest wskazany podczas karmienia piersią. Wykrywalne ilości progesteronu przenikają do mleka ludzkiego. Ponieważ produkt leczniczy jest wskazany do stosowania w celu suplementacji hormonu w przypadku niedomogi lutealnej u kobiet z obniżoną płodnością lub niepłodnych, nie wykazuje on szkodliwego wpływu na płodność.
Działania niepożądane
Doświadczenie po wprowadzeniu do obrotu. Inf. przedstawione poniżej oparte są na obszernym doświadczeniu po wprowadzeniu do obrotu progesteronu w podaniu dopochwowym. Zaburzenia układu rozrodczego i piersi: (nieznana) krwawienie z dróg rodnych, wydzielina z pochwy. Zaburzenia skóry i tkanki podskórnej: (nieznana) świąd.
Przedawkowanie
Objawy przedawkowania mogą obejmować senność, zawroty głowy, euforię lub bolesne miesiączkowanie. Leczenie polega na obserwacji; w razie konieczności należy stosować leczenie objawowe i wspomagające.
Działanie
Progesteron jest naturalnym progestagenem, głównym hormonem ciałka żółtego i łożyska. Jego działanie na endometrium powoduje przejście z fazy proliferacyjnej do fazy wydzielniczej. Produkt leczniczy ma wszystkie właściwości progesteronu endogennego – indukuje pełne endometrium wydzielnicze, a w szczególności wykazuje działanie gestagenne, antyestrogenowe, słabe działanie antyandrogenne i antyaldosteronowe.
Skład
1 kaps. zawiera 200 mg progesteronu (mikronizowanego).
Ostrzeżenia specjalne
Laktacja
Lek może przenikać do mleka kobiet karmiących piersią.
Ciąża - trymestr 1 - Kategoria B
Badania na zwierzętach nie wskazują na istnienie ryzyka dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną u ludzi, lub badania na zwierzętach wykazały działanie niepożądane na płód, ale badania w grupie kobiet ciężarnych nie potwierdziły istnienia ryzyka dla płodu.
Ciąża - trymestr 2 - Kategoria B
Badania na zwierzętach nie wskazują na istnienie ryzyka dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną u ludzi, lub badania na zwierzętach wykazały działanie niepożądane na płód, ale badania w grupie kobiet ciężarnych nie potwierdziły istnienia ryzyka dla płodu.
Ciąża - trymestr 3 - Kategoria B
Badania na zwierzętach nie wskazują na istnienie ryzyka dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną u ludzi, lub badania na zwierzętach wykazały działanie niepożądane na płód, ale badania w grupie kobiet ciężarnych nie potwierdziły istnienia ryzyka dla płodu.
Wykaz B
Produkt leczniczy zawierający substancję czynną silnie działającą.
Lukrecja
Lukrecja (glycyrrhizina) w cukierkach, tabletkach wykrztuśnych i innych produktach prowadzi do nadmiernej utraty potasu przez organizm, prowadzącej do hipokaliemii. Diuretyk pętlowy zwiększa wydalanie jonów potasowych, chlorkowych, magnezowych, wapniowych i fosforanowych, co może powodować osłabienie, kurcze i bóle mięśni, porażenia, zaburzenia przewodzenia i rytmu serca oraz zatrzymanie krążenia. Hipokaliemia powoduje zwiększenie toksycznego działania glikozydów naparstnicy na mięsień sercowy (potas współzawodniczy z naparstnicą o miejsce wiązania z enzymem warunkującym działanie pompy sodowo-potasowej. Interakcja lukrecja-naparstnica może powodować bradykardię, blok zatokowo-przedsionkowy, częstoskurcz przedsionkowy z blokiem i częstoskurcz węzłowy.
Dziurawiec
Nie stosować podczas przyjmowania leku. Ziele dziurawca (Hypericum perforatum) może osłabić skuteczność równocześnie stosowanych leków, w przypadku innych leków może powodować nasilenie działań niepożądanych.