Z MYŚLĄ O FARMACEUTACH
ZAREJESTRUJ SIĘ

Decyzje GIF

Brak decyzji GIF dla tego leku.
Opakowanie Troxescorbin
Dostępność
Postać
Dawka
Opakowanie
Cena (PLN)
Status
Niedostępny kaps. twarde 50 mg+ 200 mg 20 szt. 100% 14,80 OTC
Wskazania
Produkt leczniczy stosuje się w zaburzeniach krążenia żylnego i limfatycznego, szczególnie w obrębie kończyn dolnych (żylaki, stany przedżylakowe, obrzęki i zapalenie skóry towarzyszące żylakom); w żylakach odbytu: wspomagająco w leczeniu nadmiernej przepuszczalności naczyń włosowatych.
Dawkowanie
Dorośli: zapobiegawczo i leczniczo 1-3 kaps./dobę. Dzieci i młodzież. Nie ma dostępnych danych.
Uwagi
Lek powinno przyjmować się bezpośrednio po posiłkach, najlepiej popijając wodą.
Przeciwwskazania
Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą.
Ostrzeżenia specjalne / Środki ostrożności
Lek należy ostrożnie stosować u pacjentów z kamicą dróg żółciowych i moczowych, dnie, oskulariii, talasemii, anemii syderoblastycznej, hemochromatozie, deficycie krwinkowej hydrogenazy glukozo-6-fosforanowej (G-6-PD). Większe dawki kwasu askorbowego mogą fałszować wyniki testów na stężenie glukozy. Ze względu na zawartość żółcieni chinolinowej (E 104), indygotyny (E 132) i żółcieni pomarańczowej (E 110) produkt leczniczy może powodować reakcje alergiczne. Lek nie ma wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.
Interakcje
Duże dawki kwasu askorbinowego nasilają toksyczność sulfonamidów (możliwość wystąpienia krystalurgii). Przekroczenie zalecanej dawki może osłabić działanie trójpierścieniowych leków antydepresyjnych pochodnych fenotiazyny, nasilić działanie kumarynowych leków przeciwzakrzepowych, zwiększyć wchłanianie żelaza z przewodu pokarmowego oraz wydłużyć T0,5 paracetamolu.
Ciąża i laktacja
Nie stosować w okresie ciąży i podczas karmienia piersią ze względu na nieustalone bezpieczeństwo.
Działania niepożądane
Zaburzenia ogólne: (bardzo rzadko) bóle głowy. Zaburzenia układu pokarmowego: (bardzo rzadko) zaburzenia żołądkowo-jelitowe. Zaburzenia skóry: (bardzo rzadko) napadowe zaczerwienienie twarzy, pokrzywka. Długotrwałe stosowanie dawek wit. C powyżej 600 mg/dobę może powodować: zaburzenia ogólne: (nieznana) bóle głowy. Zaburzenia układu pokarmowego: (nieznana) wymioty lub nudności. zaburzenia skóry: (nieznana) zaczerwienienie. Zaburzenia układu moczowego: (nieznana) zwiększone oddawanie moczu. W dawkach powyżej 1 g/dobę wit. C może powodować: zaburzenia układu pokarmowego: (nieznana) biegunka. Zaburzenia układu moczowego: (nieznana) kamica nerkowa.
Przedawkowanie
Przy podaniu doustnym produkt leczniczy uważany jest za nietoksyczny. Brak jest doniesień o przypadkach przedawkowania leku. W przypadku zażycia znacznych ilości leku należy spowodować opróżnienie żołądka oraz podjąć leczenie objawowe.
Działanie
O-β-hydroksyetulorutozyd jest mieszaniną rutozydów należących do glikozydów flawonowych, które hamują hialuronidazę oraz procesy autooksydacji poprzez unieczynnienie wolnych rodników i nadtlenków kwasów tłuszczowych. Działa ochronnie na naczynia krwionośne, przywraca ich elastyczność oraz uszczelnia śródbłonek. O-β-hydroksyetulorutozyd jest także inhibitorem reduktazy aldozowej, zapobiega u chorych na cukrzycę nefropatii i retinopatii. Zmniejsza stężenie fibrynogenu w osoczu oraz zwiększa zdolnosć erytrocytów do deformacji wpływając na poprawę własności reologicznych krwi. Kwas askorbowy pełni ważną rolę w procesach oksydoredukcyjnych. Wpływa na przemianę aromatycznych aminokwasów, metabolizm tyroksyny, syntezę katecholamin, hormonów steroidowych, insuliny, norepinefryny i histaminy. Bierze udział w fosforylacji glukozy i syntezy glikogenu. Niedobór wit. C powoduje zaburzenia syntezy kwasu hialuronowego oraz nieprawidłowe funkcjonowanie tkanki łącznej i procesów kostnienia. Wit. C ułatwia wchłanianie żelaza niehemowego wpływając na syntezę hemoglobiny. Umożliwia także syntezę interferonu i tworzenie przeciwciał. Połączenie O-β-hydroksyetulorutozydu z kwasem askorbowym daje efekt synergistyczny w zakresie antyoksydacyjnym, w reakcjach z udziałem żelaza, miedzi i innych metali.
Skład
1 kaps. zawiera 200 mg wit. C i 50 mg O-β-hydroksyetulorutozydu.
Ostrzeżenia specjalne
Alkohol
Nie należy spożywać alkoholu podczas stosowania leku. Alkohol może oddziaływać na wchłanianie leku, wiązanie z białkami krwi i jego dystrybucję w ustroju także metabolizm i wydalanie. W przypadku jednych leków może dojść do wzmocnienia, w przypadku innych do zahamowania ich działania. Wpływ alkoholu na ten sam lek może być inny w przypadku sporadycznego, a inny w przypadku przewlekłego picia.
Antykoncepcja
Lek może wpływać na skuteczność antykoncepcji. Podczas przyjmowania leku zaleca się stosowanie dodatkowych metod zapobiegania ciąży.
Grejpfrut
Lek może wchodzić w interakcje z sokiem grejpfrutowym. Sok grejpfrutowy może nasilić wchłanianie leku z przewodu pokarmowego, a co za tym idzie zwiększyć jego stężenie w organizmie i nasilić działanie, nawet do wystąpienia działania toksycznego.
Laktacja
Lek może przenikać do mleka kobiet karmiących piersią.
Ciąża - trymestr 1 - Kategoria C
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Ciąża - trymestr 2 - Kategoria C
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Ciąża - trymestr 3 - Kategoria C
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Coca-cola, napoje energetyzujące
Napoje z zawierające kofeinę powodują synergizm hiperaddycyjny - działanie kofeiny i leku podawanych jednocześnie jest większe niż suma działania leku i kofeiny oddzielnie. Zwiększone hamowanie aktywności fosfodiesterazy nasilającej pobudzenie OUN jest wynikiem zsumowania się efektów działania kofeiny w leku i napojach. Wynikiem tych interakcji mogą być: zwiększenie działania przeciwbólowego ASA; tachykardia, zaburzenia snu, niepokój, pobudzenie psychoruchowe, zaburzenia rytmu serca, hipotonia, ból głowy, skurcze mięśni, bezsenność, zaburzenia koncentracji uwagi, drażliwość, objawy dyspeptyczne.
B
Lek powinien być zażywany w czasie jedzenia lub tuż po posiłku.