Z MYŚLĄ O FARMACEUTACH
ZAREJESTRUJ SIĘ

Decyzje GIF

Brak decyzji GIF dla tego leku.
Opakowanie Tantum Verde®
Dostępność
Postać
Dawka
Opakowanie
Cena (PLN)
Status
Niedostępny aerozol do stos. w j. ustnej 1,5 mg/ml 1 but. 30 ml 100% 21,30 OTC
Wskazania
Leczenie objawów (ból, zaczerwienienie, obrzęki) związanych ze stanem zapalnym jamy ustnej i gardła tj. w: zakażeniach bakteryjnych i wirusowych, zapaleniu krtani, zapaleniu błon śluzowych po radioterapii, w stanach po zabiegach operacyjnych w laryngologii i stomatologii a także po intubacji.
Dawkowanie
Dorośli. Preparat należy stosować 2-6x/dobę, po 2-4 dawki. Dzieci poniżej 6 rż: 1 dawka produktu (1 rozpylenie) 2-6x/dobę. Dzieci od 6-12 rż: 4 dawki produktu, 2-6x/dobę. Dzieci powyżej 12 rż: 4-8 dawek produktu, 2-6x/dobę. Produkt leczniczy stosuje się 2-6x/dobę.
Uwagi
Produkt leczniczy należy rozpylać na śluzówkę jamy ustnej i gardła. Każda dawka produktu leczniczego zawiera 0,17 ml roztw. Nie stosować dawki większej niż zalecana. Leczenie ciągłe nie powinno być dłuższe niż 7 dni, a o jego ewentualnym przedłużeniu powinien zadecydować lekarz.
Przeciwwskazania
Preparat jest przeciwwskazany u pacjentów z nadwrażliwością na substancję czynną lub substancje pomocnicze wchodzące w jego skład.
Ostrzeżenia specjalne / Środki ostrożności
Stosowanie, zwłaszcza długotrwałe, preparatów o działaniu miejscowym, może spowodować reakcję uczuleniową. W takim przypadku lek należy odstawić i wdrożyć odpowiednie postępowanie. Zawarta w preparacie substancja pomocnicza (p-hydroksybenzoesan metylu) może wywołać reakcję alergiczną. Preparat w postaci aerozolu jest szczególnie wskazany do stosowania u pacjentów, którzy mają trudności z płukaniem jamy ustnej i gardła.
Interakcje
Nie są znane żadne oddziaływania produktu leczniczego z innymi produktami.
Ciąża i laktacja
Brak danych lub istnieją tylko ograniczone dane dotyczące stosowania benzydaminy u kobiet w ciązyi w okresie karmienia piersią. Brak wystarczających danych dotyczących przenikania benzydaminyi i/lub metabolitów do mleka ludzkiego. Badania na zwierzętach nie wykazują bezpośredniego lub pośredniego szkodliwego wpływu na przebieg ciąży, rozwój zarodka /płodu, przebieg porodu lub rozwój pourodzeniowy. Należy zachować ostrożność w przypadku stosowania produktu leczniczego w okresie ciąży oraz karmienia piersią.
Działania niepożądane
Zaburzenia ogólne i stany w miejscu podania: uczucie pieczenia błony śluzowej jamy ustnej. Zaburzenia żołądka i jelit: suchość w jamie ustnej, nudności, wymioty. Zaburzenia układu immunologicznego: reakcje nadwrażliwości, reakcje anafilaktyczne. Zaburzenia układu nerwowego: zaburzenia czucia, drętwienie, zawroty głowy, bóle głowy. Zaburzenia skóry i tkanki podskórnej: wysypka.
Przedawkowanie
Benzydamina po zastosowaniu miejscowym praktycznie nie działa ogólnie, tak więc ryzyko przedawkowania jest minimalne. Dotychczas nie obserwowano objawów przedawkowania produktu leczniczego aerozol do stosowania w jamie ustnej i gardle. Należy oczekiwać wystąpienia zatrucia jedynie w razie przypadkowego zażycia dużej ilości benzydaminy (>300 mg). Objawy związane z przedawkowaniem benzydaminy przyjętej doustnie obejmują głównie objawy żołądkowo-jelitowe i objawy ze strony ośrodkowego układu nerwowego. Do najczęstszych objawów żołądkowo-jelitowych należą: nudności, wymioty, bóle brzucha i podrażnienie przełyku. Objawy ze strony ośrodkowego układu nerwowego obejmują zawroty głowy, halucynacje, pobudzenie, niepokój i rozdrażnienie. W przypadku ostrego przedawkowania możliwe jest tylko leczenie objawowe. Pacjent powinien pozostawać pod ścisłą obserwacją i należy zapewnić leczenie podtrzymujące. Należy utrzymywać odpowiednie nawodnienie.
Działanie
Benzydamina jest indolowym niesteroidowym lekiem przeciwzapalnym (NLPZ) do stosowania miejscowego i ogólnego. Benzydamina przy pH 7,2 ma właściwości lipofilne, charakteryzujące się powinowactwem do błon komórkowych i działa na nie stabilizująco oraz działa miejscowo znieczulająco.
Skład
1 ml roztworu zwiera 1,5 mg benzydaminy chlorowodorku.
Ostrzeżenia specjalne
Laktacja
Lek może przenikać do mleka kobiet karmiących piersią.
Ciąża - trymestr 1 - Kategoria A
Badania z grupą kontrolną nie wykazały istnienia ryzyka dla płodu w I trymestrze, możliwość uszkodzenia płodu wydaje się mało prawdopodobna.
Ciąża - trymestr 2 - Kategoria A
Badania z grupą kontrolną nie wykazały istnienia ryzyka dla płodu w I trymestrze, możliwość uszkodzenia płodu wydaje się mało prawdopodobna.
Ciąża - trymestr 3 - Kategoria A
Badania z grupą kontrolną nie wykazały istnienia ryzyka dla płodu w I trymestrze, możliwość uszkodzenia płodu wydaje się mało prawdopodobna.
Wykaz B
Produkt leczniczy zawierający substancję czynną silnie działającą.
A
Lek należy zażywać bez pokarmu (co najmniej 1 h przed jedzeniem lub najwcześniej 2 h po posiłku).