Z MYŚLĄ O FARMACEUTACH
ZAREJESTRUJ SIĘ

Decyzje GIF

Brak decyzji GIF dla tego leku.
Opakowanie Syrop prawoślazowy złożony GEMI
Syrop prawoślazowy złożony GEMI
Dostępność
Postać
Dawka
Opakowanie
Cena (PLN)
Status
Niedostępny syrop 26 mg/10 ml 1 but. 125 g 100% 5,20 Rx
Wskazania
Choroby górnych dróg oddechowych przebiegające z obrzękiem błony śluzowej nosa.
Dawkowanie
Dorośli: 10 ml 2x/dobę.
Przeciwwskazania
Nie należy stosować leku: w rozpoznanej nadwrażliwości na efedrynę, benzoesan sodowy lub z pozostałych składników leku; w nadciśnieniu tętniczym, chorobie niedokrwiennej serca i w innych chorobach układu krążenia; jaskrze z zamkniętym katem przesącza z uwagi na obecność chlorowodorku efedryny, w chorobie wrzodowej żołądka i dwunastnicy z uwagi na obecność benzoesanu sodu. Nie stosować u dzieci.
Ostrzeżenia specjalne / Środki ostrożności
W związku z zawartością w leku chlorowodorku efedryny ostrożnie stosować u osób z nadczynnością tarczycy oraz niewydolnością wątroby lub nerek. Ze względu na zawartość benzoesanu sodu zaleca się zachowanie ostrożności u chorych z astmą. Produkt zawiera sacharozę, w związku z tym należy go ostrożnie stosować u chorych na cukrzycę. 10 ml syropu zawiera 8 g sacharozy. Pacjenci z rzadkimi dziedzicznymi zaburzeniami związanymi z nietolerancją fruktozy, zespołem złego wchłaniania glukozy, galaktozy lub niedoborem sacharazy, izomaltazy nie powinni przyjmować produktu leczniczego. Preparat zawiera efedrynę, środek niedopuszczony do stosowania w czasie zawodów sportowych. Przyjęcie preparatu w godz. wieczornych może spowodować trudności z zaśnięciem. Brak danych na temat wpływu efedryny na zdolności prowadzenia pojazdów i obsługiwania urządzeń mechanicznych w ruchu.
Interakcje
Nie należy stosować efedryny jednocześnie z inhibitorami MAO z uwagi na możliwość wzrostu ciśnienia krwi (z przełomem nadciśnieniowym włącznie) - działanie to utrzymuje się przez 2 tyg. po zakończeniu leczenia inhibitorami MAO. Efedryna stosowana z glikozydami naparstnicy lub środkami stosowanymi w znieczuleniu ogólnym zwiększa ryzyko wystąpienia zaburzeń rytmu serca. Acetazolamid i inne związki alkilujące mocz powodują zwiększenie stężenia efedryny we krwi i mogą nasilać jej działanie. Salbutamol i inne leki pobudzające układ współczulny mogą nasilać działania niepożądane efedryny na układ krążenia - nie powinny być stosowane jednocześnie.
Ciąża i laktacja
Preparatu nie należy stosować w okresie ciąży i karmienia piersią. Nie przeprowadzono odpowiednio liczebnych, dobrze kontrolowanych badan klinicznych u kobiet w ciąży, dlatego nie wiadomo, czy lek może powodować zagrożenie dla płodu człowieka. Dane dotyczące przenikania chlorowodorku efedryny do mleka nie zostały dostatecznie udokumentowane.
Działania niepożądane
Z uwagi na zawartość w preparacie efedryny, po przyjęciu leku odnotowano wystąpienie objawów ze strony układu krążenia - podwyższenie ciśnienia tętniczego, tachykardia, zaburzenia rytmu serca oraz objawy ze strony OUN: pobudzenie, bezsenność, drżenie mięśniowe.
Przedawkowanie
Przedawkowanie preparatu może spowodować nasilenie objawów niepożądanych: ze strony OUN - wzrost pobudliwości, niepokój, lęk, drżenie mięśni, bóle głowy, trudności z zaśnięciem; ze strony układu krążenia - przyspieszenie tętna, wzrost ciśnienia, kołatanie serca, tachykardia i inne zaburzenia rytmu serca.
Działanie
Syrop prawoślazowy złożony przeznaczony jest do stosowania przez osoby dorosłe. Zawiera jako substancję czynną chlorowodorek efedryny, który działa bezpośrednio, pobudzająco na układ współczulny (na receptory α- i β- adrenegiczne) i pośrednio przez nasilanie uwalniania noradrenaliny z zakończeń neuronów i hamowanie jej wchłaniania zwrotnego. Efedryna rozkurcza mięśnie gładkie oskrzeli oraz obkurcza naczynia krwionośne zmniejszając przekrwienie błony śluzowej nosa.
Skład
100 g syropu zawiera 200 mg chlorowodorku efedryny.
Ostrzeżenia specjalne
Doping
Środek uznany za dopingowy.
Laktacja
Lek może przenikać do mleka kobiet karmiących piersią.
Ciąża - trymestr 1 - Kategoria C
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Ciąża - trymestr 2 - Kategoria C
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Ciąża - trymestr 3 - Kategoria C
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Wykaz B
Produkt leczniczy zawierający substancję czynną silnie działającą.