Z MYŚLĄ O FARMACEUTACH
ZAREJESTRUJ SIĘ

Decyzje GIF

Brak decyzji GIF dla tego leku.
Opakowanie Septolete ultra
Dostępność
Postać
Dawka
Opakowanie
Cena (PLN)
Status
Niedostępny aerozol (1,5 g+ 5 mg)/ml 1 but. 30 ml 100% 26,76 OTC
Wskazania
Lek jest wskazany u dorosłych i dzieci w wieku 6 lat i powyżej, jako lek przeciwzapalny, przeciwbólowy i antyseptyczny w leczeniu podrażnienia gardła, jamy ustnej i dziąseł, w zapaleniu dziąseł, zapaleniu gardła i krtani oraz przed i po ekstrakcji zębów.
Dawkowanie
Dorośli: w celu uzyskania pojedynczej dawki należy nacisnąć głowicę pojemnika z aerozolem 1-2x. Dawkę można powtarzać co 2 h, 2-5x/dobę. Dla optymalnego działania, nie zaleca się stosowania produktu bezpośrednio przed lub po umyciu zębów. Nie stosować produktu przez okres dłuższy niż 7 kolejnych dni. Pacjenci w podeszłym wieku: zalecane dawkowanie jest takie samo jak dla pacjentów dorosłych. Dzieci powyżej 12 lat: w celu uzyskania pojedynczej dawki należy nacisnąć pompkę rozpylającą z aerozolem1-2x. Dawkę można powtarzać co 2 h, 2-5x/dobę. Dzieci w wieku 6-12 lat: w celu uzyskania pojedynczej dawki należy nacisnąć pompkę rozpylającą z aerozolem jeden raz. Dawkę można powtarzać co 2 h, 2-5x/dobę. Lek jest przeciwskazany u dzieci w wieku poniżej 6 lat.
Uwagi
Przed pierwszym użyciem produktu należy nacisnąć pompkę rozpylającą z aerozolem kilka razy aż do uzyskania jednolitej mgiełki. Jeśli produktu nie był używany przez dłuższy okres czasu, (co najmniej przez tydz.) należy nacisnąć pompkę rozpylającą z aerozolem raz dla uzyskania jednolitej mgiełki. Po każdym użyciu należy umieścić plastikową nakładkę na pompce rozpylającej. Jednorazowe naciśnięcie pompki rozpylającej powoduje uwolnienie 0,1 ml roztw., zawierającego 0,15 mg chlorowodorku benzydaminy i 0,5 mg chlorku cetylopirydyniowego.
Przeciwwskazania
Nadwrażliwość na substancje czynne lub którąkolwiek substancję pomocniczą. Dzieci poniżej 6 lat, ponieważ ta postać farmaceutyczna nie jest wskazana dla tej grupy wiekowej.
Ostrzeżenia specjalne / Środki ostrożności
Lek nie powinien być stosowany dłużej niż 7 dni. Jeśli objawy nasilą się lub nie ustąpią po 3 dniach, należy skontaktować się z lekarzem. Zastosowanie preparatów do stosowania miejscowego, zwłaszcza w dłuższym okresie czasu może prowadzić do podrażnienia, w przypadku których leczenie należy przerwać i zastosować odpowiednią terapię zastępczą. Preparat nie może być stosowane w połączeniu ze związkami anionowymi, takimi jak te, które występują w pastach do zębów, w związku z czym nie zaleca się stosować produktu bezpośrednio przed lub po czyszczeniu zębów. Należy unikać bezpośredniego kontakt z lekiem z oczami. Produktu nie należy wdychać. Produkt zawiera małe ilości etanolu (alkoholu), mniej niż 100 mg/dawkę. Produkt nie ma wpływu lub wywiera nieistotny wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.
Interakcje
Leku nie należy stosować w tym samym czasie z innymi produktami antyseptycznymi.
Ciąża i laktacja
Brak danych lub istnieją tylko ograniczone dane dotyczące stosowania benzydaminy u kobiet w okresie ciąży. Nie zaleca się stosowania produktu w okresie ciąży. Nie jest wiadomo czy chlorowodorek benzydaminy/metabolity są wydzielane do mleka matki. Nie można wykluczyć ryzyka dla noworodków i/lub niemowląt. Należy podjąć decyzję, czy przerwać karmienie piersią, czy przerwać i/lub wstrzymać podawanie produktu, biorąc pod uwagę korzyści z karmienia piersią dla dziecka oraz korzyści z leczenia dla pacjentki.
Działania niepożądane
Zaburzenia układu immunologicznego: (rzadko) reakcje nadwrażliwości. Zaburzenia układu nerwowego: (nieznana) pieczenie lub suchość w jamie ustnej, niedoczulica jamy ustnej. Zaburzenia układu oddechowego, klatki piersiowej i śródpiersia: (rzadko) skurcz oskrzeli. Zaburzenia żołądka i jelit: (bardzo rzadko) podrażnienie błony śluzowej jamy ustnej, uczucie pieczenia jamy ustnej. Zaburzenia skóry i tkanki podskórnej: (rzadko) pokrzywka, nadwrażliwość na światło.
Przedawkowanie
Toksyczne objawy przedawkowania benzydamina to pobudzenie, drgawki, ataksja, pocenie się, dreszcze i wymioty. Ponieważ nie ma swoistego antidotum, leczenie ostrego zatrucia benzydamina jest czysto objawowe. Oznaki i objawy zatrucia w wyniku spożyciu znacznych ilości chlorku cetylopirydyniowego to nudności, wymioty, duszność, sinica, zamartwica, następujący paraliż mięśni oddechowych, depresja OUN, niedociśnienie i śpiączka. Dawka śmiertelna u ludzi to około 1-3 g. Ponieważ brak jest swoistego antidotum, leczenie ciężkiego przedawkowania jest objawowe.
Działanie
Chlorowodorek benzydaminy jest cząsteczką o niesteroidowej strukturze chemicznej o właściwościach przeciwzapalnych i przeciwbólowych. Mechanizm działania wydaje się wynikać z hamowania syntezy prostaglandyny i przez to zmniejszenia miejscowych oznak zapalnych (takich jak ból, zaczerwienienie, obrzęk, uczucie gorąca i zaburzenie czynności). Chlorowodorek benzydaminy posiada również umiarkowane miejscowe działanie znieczulające. Chlorek cetylopirydyniowy jest substancją odkażającą z grupy czwartorzędowych soli amoniowych.
Skład
1 ml roztw. do stosowania w jamie ustnej zawiera 1,5 mg chlorowodorku benzydaminy i 5 mg chlorku cetylopirydyniowego.
Ostrzeżenia specjalne
Alkohol
Nie należy spożywać alkoholu podczas stosowania leku. Alkohol może oddziaływać na wchłanianie leku, wiązanie z białkami krwi i jego dystrybucję w ustroju także metabolizm i wydalanie. W przypadku jednych leków może dojść do wzmocnienia, w przypadku innych do zahamowania ich działania. Wpływ alkoholu na ten sam lek może być inny w przypadku sporadycznego, a inny w przypadku przewlekłego picia.
Antykoncepcja
Lek może wpływać na skuteczność antykoncepcji. Podczas przyjmowania leku zaleca się stosowanie dodatkowych metod zapobiegania ciąży.
Laktacja
Lek może przenikać do mleka kobiet karmiących piersią.
A
Lek należy zażywać bez pokarmu (co najmniej 1 h przed jedzeniem lub najwcześniej 2 h po posiłku).