Z MYŚLĄ O FARMACEUTACH
ZAREJESTRUJ SIĘ

Decyzje GIF

Brak decyzji GIF dla tego leku.
Opakowanie Rimantin®
Dostępność
Postać
Dawka
Opakowanie
Cena (PLN)
Status
Niedostępny tabl. 50 mg 20 szt. 100% 49,39 Rx
Wskazania
Produkt leczniczy przeznaczony jest dla osób dorosłych i dzieci do wczesnego leczenia grypy typu A, a także dla osób dorosłych do zapobiegania chorobom powodowanym przez wirusy grypy typu A podczas epidemii grypy.
Dawkowanie
Leczenie należy rozpocząć możliwie jak najwcześniej, najlepiej w okresie 24-48 h od chwili pojawienia się pierwszych objawów grypy i kontynuować do 5 dni lub przez 24-48 h po ustąpieniu objawów grypy. Dorośli: 100 mg (2 tabl.) 2x/dobę. Dzieci: powyżej 14 lat 100 mg (2 tabl.) 2x/dobę; 11-14 lat 50 mg (1 tabl.) 3x/dobę; 7-10 lat 50 mg (1 tabl.) 2x/dobę. U dzieci w wieku od roku do 6 lat lek można stosować tylko po dokładnym rozważeniu stosunku ryzyka do korzyści. Zapobieganie wystąpieniu grypy u dorosłych 50 mg (1 tabl.) raz/dobę. Czas podawania leku należy określić indywidualnie dla każdego pacjenta. W celu uzyskania maks. skuteczności należy przyjmować lek każdego dnia w trakcie okresu aktywności grypy. Skuteczność i bezpieczeństwo terapii dłuższej niż 6 tyg. nie zostały ustalone. W przypadku stosowania szczepionki przeciw grypie zawierającej żywe atenuowane wirusy grypy (występujące obecnie w szczepionkach donosowych) należy przerwać podawanie produktu na 48 h przed zaszczepieniem. Podawanie leku można rozpocząć w 14 dni po zaszczepieniu. U pacjentów z ciężkim zaburzeniem czynności nerek (CrCl ≤10 ml/minutę) lub ciężkim zaburzeniem czynności wątroby stosuje się 100 mg (2 tabl.)/dobę. U osób w wieku powyżej 65 lat dawka wynosi 100 mg (2 tabl.)/dobę.
Uwagi
Produkt podaje się doustnie, po posiłkach, z dużą ilością wody.
Przeciwwskazania
Nadwrażliwość na substancję czynną, leki należące do grupy adamantanów, w tym amantadyna, lub na dowolną substancję pomocniczą. Ostre choroby wątroby, ostre i przewlekłe choroby nerek, nadczynność tarczycy. Ciąża i karmienie piersią. Dzieci w 1. rż.
Ostrzeżenia specjalne / Środki ostrożności
Produkt należy stosować z zachowaniem ostrożności u pacjentów z zaburzeniami czynności przewodu pokarmowego, chorobami wątroby, niewydolnością nerek, ciężkimi chorobami serca i zaburzeniami rytmu serca oraz u osób w podeszłym wieku. U osób z wcześniej występującymi napadami padaczki lub stosujących leki przeciwpadaczkowe równoczesne stosowanie produktu powoduje ryzyko napadów padaczki. Zaleca się wówczas zmniejszenie dawki do 100 mg/dobę. W razie wystąpienia napadu padaczki koniecznie należy przerwać stosowanie leku. Ze względu na zawartość laktozy produkt nie powinien być stosowany u pacjentów z rzadko występującą dziedziczną nietolerancją galaktozy, niedoborem laktazy (typu Lapp) lub zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy. Pacjenci powinni zachować ostrożność, jeśli podczas leczenia wystąpią jakiekolwiek niepożądane objawy dotyczące czynności ośrodkowego układu nerwowego (zawroty głowy, bóle głowy itp.).
Interakcje
Paracetamol. Zmniejsza skuteczność rymantadyny. Kwas acetylosalicylowy. Zmniejsza skuteczność rymantadyny. Zaleca się unikanie spożywania alkoholu, ponieważ mogą wystąpić nieprzewidziane objawy ze strony ośrodkowego układu nerwowego. Szczepionki przeciwko grypie zawierające żywe atenuowane wirusy grypy. Podczas jednoczesnego stosowania trójwalentnych szczepionek donosowych przeciw grypie, w których zazwyczaj występują 2 szczepy atenuowanych, żywych wirusów typu A i jeden typu B, należy liczyć się z osłabieniem immunogenności szczepionki w zakresie wirusów typu A. Z tego powodu donosowej szczepionki przeciw grypie, zawierającej żywe atenuowane wirusy, nie należy stosować jednocześnie z rymantadyną. Przyjmowanie rymantadyny należy przerwać na 48 h przed planowanym zaszczepieniem. Po zaszczepieniu szczepionką donosową należy odczekać 14 dni przed zastosowaniem rymantadyny.
Ciąża i laktacja
Nie są dostępne odpowiednie i dobrze kontrolowane badania kliniczne dotyczące stosowania leku podczas ciąży i w okresie karmienia piersią. Z tego względu podawanie preparatu w tych okresach jest przeciwwskazane. Badania przeprowadzone na zwierzętach doświadczalnych wskazują, że rymantadyna przenika przez łożysko. Rymantadyna przenika do mleka. Stężenie rymantadyny w mleku po upływie 2-3 h po podaniu pojedynczej dawki leku przekracza jego stężenie w osoczu.
Działania niepożądane
Zaburzenia psychiczne: (często) bezsenność, nerwowość; (niezbyt często) pobudzenie, depresja, euforia; (rzadko) omamy, w tym omamy węchowe, dezorientacja. Zaburzenia układu nerwowego: (często) zawroty głowy, bóle głowy, zmęczenie; (niezbyt często) hiperkineza, zaburzenia koncentracji, ataksja, senność; (rzadko) zaburzenia chodu, drżenie, drgawki, zmiany smaku lub utrata smaku. Zaburzenia ucha i błędnika: (niezbyt często) szumy uszne. Zaburzenia serca: (rzadko) kołatanie serca, niewydolność serca, blok serca, częstoskurcz. Zaburzenia naczyniowe: (rzadko) nadciśnienie, zaburzenia naczyń mózgowych. Zaburzenia układu oddechowego, klatki piersiowej i śródpiersia: (niezbyt często) duszność; (rzadko) skurcz oskrzeli, kaszel. Zaburzenia żołądka i jelit: (często) nudności, wymioty, brak łaknienia, bóle brzucha, suchość w ustach; (niezbyt często) biegunka, niestrawność. Zaburzenia skóry i tkanki podskórnej: (niezbyt często) wysypka. Zaburzenia układu rozrodczego i piersi: (rzadko) mlekotok. Zaburzenia ogólne i stany w miejscu podania: (często) osłabienie; (rzadko) omdlenia. Podczas podawania dawek większych niż zalecane opisywano także: zwiększone łzawienie, zwiększoną częstotliwość oddawania moczu, gorączkę, zaparcia, obfite pocenie się, utrudnione połykanie, przeczulicę i ból oczu. Częstotliwość występowania działań niepożądanych, szczególnie związanych z układem pokarmowym i nerwowym, zwiększa się znacząco po zastosowaniu dawek wyższych niż zalecane.
Przedawkowanie
Nie zgłoszono żadnego przypadku przedawkowania. W razie zatrucia należy zapewnić leczenie objawowe i podtrzymujące czynności życiowe. Opisano przedawkowanie podobnego leku - amantadyny. Występowały następujące objawy niepożądane: pobudzenie, omamy, arytmia oraz śmierć. Doniesiono, że dożylne podanie fizostygminy w dawce 1-2 mg u osób dorosłych oraz 0,5 mg u dzieci, w razie konieczności powtórzonej lecz nie przekraczającej 2 mg/h, ma korzystny wpływ u pacjentów z objawami niepożądanymi dotyczącymi ośrodkowego układu nerwowego po przedawkowaniu amantadyny.
Działanie
Rymantadyna (czyli α-metylo-1-adamantanometyloamina) jest pochodną amantadyny o wyraźnym działaniu przeciwwirusowym. Jest środkiem skutecznym przeciw wirusowi grypy typu A i innym wirusom należącym do grupy A. Rymantadyna prawdopodobnie wpływa hamująco na cykl replikacji wirusa. Z badań genetycznych wynika, że białko wirusowe kodowane przez gen M2 wirionu odgrywa ważną rolę we wrażliwości wirusa grypy typu A na hamowanie przez rymantadynę.
Skład
1 tabl. zawiera 50 mg chlorowodorku rymantadyny.
Ostrzeżenia specjalne
Alkohol
Nie należy spożywać alkoholu podczas stosowania leku. Alkohol może oddziaływać na wchłanianie leku, wiązanie z białkami krwi i jego dystrybucję w ustroju także metabolizm i wydalanie. W przypadku jednych leków może dojść do wzmocnienia, w przypadku innych do zahamowania ich działania. Wpływ alkoholu na ten sam lek może być inny w przypadku sporadycznego, a inny w przypadku przewlekłego picia.
Laktacja
Lek może przenikać do mleka kobiet karmiących piersią.
Ciąża - trymestr 1 - Kategoria C
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Ciąża - trymestr 2 - Kategoria C
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Ciąża - trymestr 3 - Kategoria C
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Upośledza !
Produkt leczniczy, który może wpływać upośledzająco na sprawność psychofizyczną; jeżeli przepisana dawka i droga podania wskazują, że w okresie stosowania może pojawić się wyraźne upośledzenie sprawności psychomotorycznej, to należy udzielić pacjentowi wskazówek co do zachowania szczególnej ostrożności w zakresie prowadzenia pojazdów lub obsługiwania urządzeń mechanicznych w ruchu bądź uprzedzić o konieczności czasowego zaniechania takich czynności.