Z MYŚLĄ O FARMACEUTACH
ZAREJESTRUJ SIĘ

Decyzje GIF

Brak decyzji GIF dla tego leku.
Dostępność
Postać
Dawka
Opakowanie
Cena (PLN)
Status
Brak danych krem doodbytniczy (50 mg+ 20 mg)/g 1 tuba 30 g 100% X Rx
Wskazania
Leczenie zewnętrznych i wewnętrznych żylaków odbytu.
Dawkowanie
Czopki. 1 czopek rano oraz wieczorem - aż do ustąpienia ostrych objawów. Następnie dawkę można zmniejszyć, stosując 1 czopek raz/dobę. Dzieci i młodzież. Brak doświadczenia klinicznego dotyczącego stosowania produktu w postaci czopków u dzieci. Krem. Krem doodbytniczy należy stosować rano i wieczorem, aż do ustąpienia ostrych objawów. Następnie dawkę można zmniejszyć stosując krem raz/dobę. Dzieci i młodzież. Brak doświadczenia klinicznego dotyczącego stosowania produktu w postaci kremu doodbytniczego u dzieci.
Przeciwwskazania
Nadwrażliwość na tribenozyd, lidokainę lub substancje pomocnicze produktu leczniczego.
Ostrzeżenia specjalne / Środki ostrożności
U pacjentów z ciężkimi zaburzeniami czynności wątroby produkt leczniczy należy stosować po konsultacji z lekarzem. Należy poinformować pacjenta, aby skontaktował się z lekarzem, w przypadku, gdy nie ma poprawy po tygodniu stosowania lub w przypadku pojawienia się innych nie obserwowanych wcześniej objawów, aby wykluczyć inne potencjalne przyczyny takich dolegliwości. W uzupełnieniu leczenia żylaków odbytu produktem leczniczym, zaleca się utrzymywania należytej higieny okolic odbytu, stosowanie odpowiednich ćwiczeń fizycznych oraz stosowanie odpowiedniej diety w celu utrzymania odpowiednio miękkiej konsystencji stolca. Nie należy stosować produktu leczniczego u dzieci, gdyż brak jest danych na temat bezpieczeństwa stosowania produktu leczniczego w tej grupie pacjentów. Ze względu na zawartość alkoholu cetylowego krem doodbytniczy może powodować miejscowe reakcje skórne (np.: kontaktowe zapalenie skóry). Niektóre reakcje alergiczne, mogą być typu późnego ze względu na obecność parahtdroksybenzoesanu metylu i parahydroksybenzoesanu propylu. Opakowanie bezpośrednie kremu doodbytniczego zawiera nakrętkę z gumy lateksowej. Lateks może powodować ciężkie reakcje alergiczne. Stosowanie produktu leczniczego nie ogranicza zdolności psychomotorycznych osób prowadzących pojazdy mechaniczne lub obsługujących urządzenia mechaniczne w ruchu.
Interakcje
Nie znane.
Ciąża i laktacja
Produktu nie należy stosować podczas I trymestru ciąży. Preparat może być stosowany od czwartego m-ca ciąży i w okresie laktacji, pod warunkiem nie przekraczania zalecanych dawek.
Działania niepożądane
Zaburzenia skóry i tkanki podskórnej: (rzadko) obserwowano reakcje skórne w miejscu podania, takie jak pieczenie w miejscu podania, wysypkę, świąd i pokrzywkę. Wymienione objawy mogą wystąpić poza miejscem aplikacji. Zaburzenia układu immunologicznego: (bardzo rzadko) reakcje anafilaktyczne w tym obrzęk naczynioruchowy, obrzęk twarzy, skurcz oskrzeli i zaburzenia sercowo-naczyniowe.
Przedawkowanie
Nie stwierdzono przypadków ostrych lub przewlekłych zatruć. Przedawkowanie nie powinno występować w przypadku stosowania preparatu zgodnie z podanym schematem dawkowania. W przypadku spożycia preparatu należy rozważyć konieczność zastosowania leczenia objawowego.
Działanie
Tribenozyd redukuje przepuszczalność naczyń włosowatych i poprawia napięcie naczyniowe. Ma działanie przeciwzapalne i wywiera antagonistyczne działanie na szereg substancji endogennych, które odgrywają rolę mediatorów procesów zapalnych i bólu. Lidokaina jest substancją znieczulającą miejscowo i przynosi ulgę poprzez redukcję świądu, pieczenia i dolegliwości bólowych spowodowanych żylakami odbytu
Skład
1 g kremu doodbytniczego zawiera 50 g tribenozydu i 20 mg lidokainy.
ICD10
Ostrzeżenia specjalne
Alkohol
Nie należy spożywać alkoholu podczas stosowania leku. Alkohol może oddziaływać na wchłanianie leku, wiązanie z białkami krwi i jego dystrybucję w ustroju także metabolizm i wydalanie. W przypadku jednych leków może dojść do wzmocnienia, w przypadku innych do zahamowania ich działania. Wpływ alkoholu na ten sam lek może być inny w przypadku sporadycznego, a inny w przypadku przewlekłego picia.
Antykoncepcja
Lek może wpływać na skuteczność antykoncepcji. Podczas przyjmowania leku zaleca się stosowanie dodatkowych metod zapobiegania ciąży.
Grejpfrut
Lek może wchodzić w interakcje z sokiem grejpfrutowym. Sok grejpfrutowy może nasilić wchłanianie leku z przewodu pokarmowego, a co za tym idzie zwiększyć jego stężenie w organizmie i nasilić działanie, nawet do wystąpienia działania toksycznego.
Laktacja
Lek może przenikać do mleka kobiet karmiących piersią.
Ciąża - trymestr 1 - Kategoria C
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Ciąża - trymestr 2 - Kategoria C
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Ciąża - trymestr 3 - Kategoria C
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Wykaz B
Produkt leczniczy zawierający substancję czynną silnie działającą.
Upośledza !
Produkt leczniczy, który może wpływać upośledzająco na sprawność psychofizyczną; jeżeli przepisana dawka i droga podania wskazują, że w okresie stosowania może pojawić się wyraźne upośledzenie sprawności psychomotorycznej, to należy udzielić pacjentowi wskazówek co do zachowania szczególnej ostrożności w zakresie prowadzenia pojazdów lub obsługiwania urządzeń mechanicznych w ruchu bądź uprzedzić o konieczności czasowego zaniechania takich czynności.