Z MYŚLĄ O FARMACEUTACH
ZAREJESTRUJ SIĘ

Decyzje GIF

Brak decyzji GIF dla tego leku.
Opakowanie Paracetamol Hasco
Dostępność
Postać
Dawka
Opakowanie
Cena (PLN)
Status
Dostępny czopki doodbytnicze 250 mg 10 szt. 100% 7,52 OTC
Pokaż pozostałe opcje
Niedostępny czopki doodbytnicze 80 mg 10 szt. 100% 9,00 OTC
Dostępny czopki doodbytnicze 500 mg 10 szt. 100% 8,74 OTC
Dostępny czopki doodbytnicze 125 mg 10 szt. 100% 7,18 OTC
Wskazania
Bóle różnego pochodzenia i stany gorączkowe.
Dawkowanie
Dorośli. U dorosłych stosuje się dawkę 500 mg jednorazowo. Maks. dawka dobowa paracetamolu dla osób dorosłych w przypadku leczenia krótkotrwałego wynosi 4 g, a długotrwałego 2,6 g. Bez zalecenia lekarza nie stosować dłużej niż 10 dni. Dzieci. U dzieci dawkę ustala się wg mc. (przeciętnie jednorazowo 10-15 mg/kg mc.). Dawki jednorazowe: wiek 3 m-ce-1 rok: 80 mg, wiek 2-3 lata: 125 mg, wiek 4-6 lat: 125-250 mg, wiek 7-8 lat: 250 mg, wiek 9-10 lat: 250-500 mg, wiek 11-12 lat: 500 mg. W razie potrzeby dawkę można powtarzać co 4 h, ale nie więcej niż 4x/dobę. U dzieci nie stosować dłużej niż 3 dni bez konsultacji z lekarzem. Stosowanie u dzieci w wieku <2 lat powinno być zlecone przez lekarza.
Przeciwwskazania
Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Ciężka niewydolność wątroby lub wirusowe zapalenie wątroby. Choroba alkoholowa. Ciężka niewydolność nerek.
Ostrzeżenia specjalne / Środki ostrożności
Nie należy stosować dawek większych niż zalecane. Bez zalecenia lekarza nie stosować: przeciwbólowo dłużej niż 10 dni u dorosłych i 3 dni u dzieci, w przypadku bólu gardła dłużej niż 2 dni, w przypadku nawracającej lub wysokiej gorączki dłużej niż 3 dni. W czasie stosowania paracetamolu nie należy pić napojów alkoholowych, nie stosować leku u osób uzależnionych od alkoholu. Stosować ostrożnie u pacjentów z niewydolnością wątroby lub nerek. Szczególne ryzyko uszkodzenia wątroby występuje u osób głodzonych. U pacjentów z astmą, uczulonych na kwas salicylowy może wystąpić uczulenie na paracetamol. Paracetamol nie ma wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów mechanicznych i obsługiwania urządzeń mechanicznych w ruchu.
Interakcje
Równoczesne stosowanie paracetamolu i leków zwiększających metabolizm wątrobowy, takich jak niektóre leki nasenne lub przeciwpadaczkowe (np. fenobarbital, fenytoina, karbamazepina) czy też ryfampicyna, a także równoczesne spożywanie alkoholu, może prowadzić do uszkodzenia wątroby. Regularne codzienne przyjmowanie paracetamolu może nasilać działanie przeciwzakrzepowe warfaryny lub innych leków z grupy pochodnych kumaryny, powodując ryzyko wystąpienia krwawień. Paracetamol podwyższa stężenie ASA i chloramfenikolu w osoczu. Łączne podawanie paracetamolu i nNLPZ zwiększa ryzyko wystąpienia zaburzeń czynności nerek.
Ciąża i laktacja
Paracetamol przenika przez łożysko i do mleka kobiecego. W okresie ciąży i karmienia piersią stosować tylko w razie konieczności, gdy w opinii lekarza korzyść dla matki przeważa nad potencjalnym zagrożeniem dla płodu.
Działania niepożądane
W dawkach leczniczych paracetamol jest stosunkowo mało toksyczny. Zaburzenia krwi i układu chłonnego: (bardzo rzadko) agranulocytoza, małopłytkowość, niedokrwistość. Zaburzenia układu oddechowego: (rzadko) obrzęk krtani. Zaburzenia nerek i dróg moczowych: (bardzo rzadko) kolka nerkowa, niewydolność nerek, zaburzenia czynności nerek, ropomocz. Zaburzenia układu immunologicznego: (rzadko) obrzęk naczynioruchowy, reakcje rzekomoanafilaktyczne (m.in.: spadek ciśnienia, skurcz oskrzeli, pokrzywka); (bardzo rzadko) uczulenie. Zaburzenia wątroby i dróg żółciowych: (bardzo rzadko) zapalenie wątroby.
Przedawkowanie
Ciężkie zatrucie może wystąpić u osób dorosłych po zażyciu 10-15 g paracetamolu. Pojawia się ciężkie uszkodzenie wątroby, rozwijające się powoli i zwykle objawiające się od drugiego dnia po zastosowaniu produktu leczniczego w dawkach toksycznych. Leczenie zatrucia do 24 h po przedawkowaniu polega na podawaniu N-acetylocysteiny dożylnie we wlewie kroplowym w 200 ml 5% roztworu glukozy.
Działanie
Paracetamol jest pochodną aniliny wykazującą działanie przeciwgorączkowe i przeciwbólowe bez działania przeciwzapalnego. Czas działania przeciwbólowego wynosi 4-6 h. Działanie przeciwgorączkowe trwa 6-8 h. Paracetamol hamuje syntezę prostaglandyn w OUN poprzez hamowanie aktywności cyklooksygenazy kwasu arachidonowego. Dzięki temu zmniejsza wrażliwość receptorów bólowych na działanie kinin i serotoniny, powodując podwyższenie progu bólowego. Działanie przeciwgorączkowe paracetamolu związane jest ze zmniejszeniem stężenia prostaglandyn w podwzgórzu. Paracetamol pozbawiony jest praktycznie działania przeciwzapalnego, ponieważ nie hamuje syntezy prostaglandyn w tkankach obwodowych. Nie hamuje agregacji płytek i nie wpływa na czas krzepnięcia krwi.
Skład
1 czopek zawiera 80 mg, 125 mg, 250 mg lub 500 mg paracetamolu.
Ostrzeżenia specjalne
Alkohol
Nie należy spożywać alkoholu podczas stosowania leku. Alkohol może oddziaływać na wchłanianie leku, wiązanie z białkami krwi i jego dystrybucję w ustroju także metabolizm i wydalanie. W przypadku jednych leków może dojść do wzmocnienia, w przypadku innych do zahamowania ich działania. Wpływ alkoholu na ten sam lek może być inny w przypadku sporadycznego, a inny w przypadku przewlekłego picia.
Antykoncepcja
Lek może wpływać na skuteczność antykoncepcji. Podczas przyjmowania leku zaleca się stosowanie dodatkowych metod zapobiegania ciąży.
Laktacja
Lek może przenikać do mleka kobiet karmiących piersią.
Ciąża - trymestr 1 - Kategoria B
Badania na zwierzętach nie wskazują na istnienie ryzyka dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną u ludzi, lub badania na zwierzętach wykazały działanie niepożądane na płód, ale badania w grupie kobiet ciężarnych nie potwierdziły istnienia ryzyka dla płodu.
Ciąża - trymestr 2 - Kategoria B
Badania na zwierzętach nie wskazują na istnienie ryzyka dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną u ludzi, lub badania na zwierzętach wykazały działanie niepożądane na płód, ale badania w grupie kobiet ciężarnych nie potwierdziły istnienia ryzyka dla płodu.
Ciąża - trymestr 3 - Kategoria B
Badania na zwierzętach nie wskazują na istnienie ryzyka dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną u ludzi, lub badania na zwierzętach wykazały działanie niepożądane na płód, ale badania w grupie kobiet ciężarnych nie potwierdziły istnienia ryzyka dla płodu.
Coca-cola, napoje energetyzujące
Napoje z zawierające kofeinę powodują synergizm hiperaddycyjny - działanie kofeiny i leku podawanych jednocześnie jest większe niż suma działania leku i kofeiny oddzielnie. Zwiększone hamowanie aktywności fosfodiesterazy nasilającej pobudzenie OUN jest wynikiem zsumowania się efektów działania kofeiny w leku i napojach. Wynikiem tych interakcji mogą być: zwiększenie działania przeciwbólowego ASA; tachykardia, zaburzenia snu, niepokój, pobudzenie psychoruchowe, zaburzenia rytmu serca, hipotonia, ból głowy, skurcze mięśni, bezsenność, zaburzenia koncentracji uwagi, drażliwość, objawy dyspeptyczne.
A
Lek należy zażywać bez pokarmu (co najmniej 1 h przed jedzeniem lub najwcześniej 2 h po posiłku).