Z MYŚLĄ O FARMACEUTACH
ZAREJESTRUJ SIĘ

Decyzje GIF

Brak decyzji GIF dla tego leku.
Opakowanie Nizax activ
Dostępność
Postać
Dawka
Opakowanie
Cena (PLN)
Status
Niedostępny szampon 20 mg/g 1 but. 100 ml 100% 23,90 OTC
Pokaż pozostałe opcje
Niedostępny szampon 20 mg/g 6 sasz. 6 ml 100% 13,36 OTC
Wskazania
Produkt leczniczy w postaci szamponu leczniczego jest wskazany w leczeniu i profilaktyce chorób skóry wywołanych przez drożdżaki z rodzaju Malassezia (Pityrosporum), jak: łupież owłosionej skóry głowy; łojotokowe zapalenie skóry; łupież pstry (wywołany przez Pitriasis versicolor ).
Dawkowanie
Dorośli i młodzież (>12 lat). Zmienioną chorobowo powierzchnię skóry lub owłosioną skórę głowy należy umyć szamponem leczniczym i pozostawiając go na skórze przez 3-5 minut, następnie spłukać. Zazwyczaj 1 sasz. lub ilość szamponu mieszcząca się w garści wystarcza do jednorazowego zastosowania. Leczenie: łupież pstry: stosować raz/dobę, przez 5 kolejnych dni. Łojotokowe zapalenie skóry i łupież skóry głowy: stosować 2x/tyg., przez 2-4 tyg. Profilaktyka: łupież pstry: stosować raz/dobę, przez 3 kolejne dni przez jeden cykl leczenia, przed okresem letnim. Łojotokowe zapalenie skóry i łupież skóry głowy: stosować raz na tydzień lub raz na 2 tyg.
Przeciwwskazania
Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą.
Ostrzeżenia specjalne / Środki ostrożności
W przypadku uprzedniego długotrwałego leczenia kortykosteroidami, aby uniknąć nasilenia objawów choroby po zaprzestaniu ich stosowania (efekt z odbicia), wskazane jest stopniowe wycofywanie się z leczenia kortykosteroidami. Należy unikać kontaktu z oczami. W razie przypadkowego przedostania się szamponu do oczu, należy je jak najszybciej przemyć wodą. Produkt leczniczy ze względu na zawartość czerwieni koszenilowej, może powodować reakcje alergiczne.
Interakcje
Nie przeprowadzono badań dotyczących interakcji.
Ciąża i laktacja
W okresie ciąży i karmienia piersią produkt leczniczy można stosować tylko jeśli jest to zdecydowanie konieczne, ponieważ nie ma danych dotyczących bezpieczeństwa stosowania miejscowego ketokonazolu w okresie ciąży i karmienia piersią. Nie wykonano odpowiednich i dobrze kontrolowanych badań z udziałem kobiet w ciąży lub karmiących piersią. Nie określono ryzyka związanego ze stosowaniem produktu leczniczego, szampon leczniczy w czasie ciąży lub karmienia piersią.
Działania niepożądane
Zaburzenia układu nerwowego: (niezbyt często) zaburzenia smaku. Zakażenia i zarażenia pasożytnicze: (niezbyt często) zapalenie mieszków włosowych. Zaburzenia oka: (niezbyt często) podrażnienie oczu, nasilone łzawienie. Zaburzenia układu immunologicznego: (niezbyt często) nadwrażliwość na substancję czynną. Zaburzenia skóry i tkanki podskórnej: (niezbyt często) uczucie pieczenia skóry, trądzik, wyłysienia, suchość skóry, zmiany w strukturze włosów, wysypka, zaburzenia skóry złuszczanie się skóry, kontaktowe zapalenie skóry; (bardzo rzadko) obrzęk naczynioruchowy, pokrzywka, zmiany barwy włosów. Zaburzenia ogólne i stany w miejscu podania: (niezbyt często) odczyny w miejscu podania, takie jak: rumień, podrażnienie, nadwrażliwość w miejscu podania, świąd, krosty.
Przedawkowanie
Przedawkowanie produktu leczniczego może spowodować nasilenie działań niepożądanych. W razie przypadkowego spożycia preparatu należy zastosować leczenie wspomagające i objawowe. W celu uniknięcia zachłyśnięcia treścią żołądkową, nie należy wywoływać wymiotów czy wykonywać płukania żołądka.
Działanie
Ketokonazol jest syntetyczną pochodną imidazolu działającą silnie przeciwgrzybiczo na dermatofity, takie jak np. Trichophyton spp., Epidermophyton spp., Microsporum spp. oraz drożdżaki, takie jak np.Candida spp. i Malassezia spp. (Pirtyrosporum spp.). Szampon leczniczy zawierający ketokonazol (20 mg/g) szybko zmniejsza łuszczenie się i świąd, które towarzyszą łojotokowemu zapaleniu skóry, łupieżowi skóry głowy i łupieżowi pstremu.
Skład
1 g szamponu leczniczego zawiera 20 mg ketokonazolu.
Ostrzeżenia specjalne
Alkohol
Nie należy spożywać alkoholu podczas stosowania leku. Alkohol może oddziaływać na wchłanianie leku, wiązanie z białkami krwi i jego dystrybucję w ustroju także metabolizm i wydalanie. W przypadku jednych leków może dojść do wzmocnienia, w przypadku innych do zahamowania ich działania. Wpływ alkoholu na ten sam lek może być inny w przypadku sporadycznego, a inny w przypadku przewlekłego picia.
Laktacja
Lek może przenikać do mleka kobiet karmiących piersią.
Światło
Jednym z niepożądanych działań leku jakie mogą wystąpić jest nadwrażliwość na światło.
Ciąża - trymestr 1 - Kategoria C
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Ciąża - trymestr 2 - Kategoria C
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Ciąża - trymestr 3 - Kategoria C
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Wykaz B
Produkt leczniczy zawierający substancję czynną silnie działającą.