Z MYŚLĄ O FARMACEUTACH
ZAREJESTRUJ SIĘ

Decyzje GIF

Brak decyzji GIF dla tego leku.
Opakowanie Nipas®
Dostępność
Postać
Dawka
Opakowanie
Cena (PLN)
Status
Niedostępny tabl. do zębodołu 32 mg 50 szt. 100% 134,90 OTC
Wskazania
Do stosowania w stomatologii: suche zapalenie zębodołu (ASD) oraz przywierzchołkowe i rozlane zapalenie zębodołu, stany po wyłuszczeniu małych zropiałych torbieli, stany po dłutowaniu zębów i uszkodzeniu zębodołu po zabiegach.
Dawkowanie
Zazwyczaj stosowana dawka jednorazowa to 1-3 tabl. W cięższych przypadkach produkt leczniczy można stosować wielokrotnie. Czas trwania leczenia. Jednorazowa dawka (1-3 tabl) powoduje ustąpienie dolegliwości na kilkanaście godz. Stosowanie produktu leczniczego zaleca się do momentu ustąpienia dolegliwości bólowych i/lub rozpoczęcia procesu gojenia przez ziarninowanie. Całkowite ustąpienie bólu obserwuje się na ogół po 3-4 dniach stosowania produktu leczniczego, przy codziennie zmienianych opatrunkach.
Uwagi
Po wstępnym przepłukaniu zębodołu ciepłym 3% roztw. wodorowęglanu sodu lub 0,9% roztw. chlorku sodu, bez uprzedniego łyżeczkowania umieszcza się produkt leczniczy w zębodole. Następnie zębodół przykrywa się tamponem na okres 20 minut. Po tym czasie tabl. ulega spęcznieniu i rozpuszczeniu, osłaniając zakończenia nerwowe i chroniąc ściany zębodołu przed dostępem śliny.
Przeciwwskazania
Nadwrażliwość na ASA, inne salicylany lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Skaza krwotoczna. Ostatni trymestr ciąży.
Ostrzeżenia specjalne / Środki ostrożności
Produkt należy stosować ostrożnie u pacjentów przyjmujących środki przeciwzakrzepowe. W skład produktu leczniczego wchodzi laktoza jednowodna. Produkt leczniczy nie powinien być stosowany u pacjentów z rzadko występującą dziedziczną nietolerancją galaktozy, niedoborem laktazy (typu Lapp) lub zespołem złego wchłaniania glukozygalaktozy. W skład produktu leczniczego wchodzi propylu parahydroksybenzoesan, który może powodować reakcje alergiczne (możliwe reakcje typu późnego). Stosowanie produktu leczniczego nie wpływa na sprawność psychofizyczną, zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.
Interakcje
Salicylany są antagonistami wit. K i mogą powodować hipoprotrombinemię. Silnie wypierają z połączeń z białkami i zwiększając wolną frakcję wielu podanych równocześnie produktów leczniczych, wzmagając ich działanie farmakologiczne. Ma to jednak znaczenie przy równoczesnym doustnym stosowaniu pochodnych ASA w dawkach powyżej 1 g/dobę.
Ciąża i laktacja
Produktu leczniczego nie należy stosować w III trymestrze ciąży. Ostrożnie stosować w I i II trymestrze ciąży. Nie zaleca się karmienia piersią podczas długotrwałej kuracji dużymi dawkami ASA. Krótkotrwałe stosowanie lub pojedyncze dawki produktu leczniczego nie stanowią zagrożenia dla niemowlęcia karmionego piersią.
Działania niepożądane
Działania niepożądane nie występują przy miejscowym stosowaniu leku.
Przedawkowanie
Nie zgłoszono żadnego przypadku przedawkowania. Do zębodołu możliwe jest wprowadzenie maks. 3 tabl. zawierających w sumie 96 mg ASA. Doustne dawki jednorazowe ASA wynoszą 300-1000 mg. Zgon w przebiegu zatrucia obserwowano po przyjęciu przez osoby dorosłe jednorazowej dawki 10-30 g.
Działanie
ASA należy do grupy NLPZ. Działa przeciwbólowo poprzez hamowanie aktywności cyklooksygenazy kwasu arachidonowego, co powoduje zahamowanie syntezy prostaglandyny E i F. Prostaglandyny powstające w tkankach pod wpływem czynnika zapalnego stanowią (obok acetylocholiny, bradykininy i serotoniny) przekaźniki bólu w zakończeniach nerwowych. Dlatego pochodne kwasu salicylowego oprócz działania ośrodkowego wywierają także działanie przeciwbólowe w miejscu powstawania bólu. Salicylany zapobiegają również powstawaniu tromboksanów i prostacyklin. Hamowanie syntezy tromboksanów w płytkach wywołuje działanie antyagregacyjne objawiające się wydłużeniem czasu krwawienia.
Skład
1 tabl. zawiera 32 mg ASA.
Ostrzeżenia specjalne
Alkohol
Nie należy spożywać alkoholu podczas stosowania leku. Alkohol może oddziaływać na wchłanianie leku, wiązanie z białkami krwi i jego dystrybucję w ustroju także metabolizm i wydalanie. W przypadku jednych leków może dojść do wzmocnienia, w przypadku innych do zahamowania ich działania. Wpływ alkoholu na ten sam lek może być inny w przypadku sporadycznego, a inny w przypadku przewlekłego picia.
Antykoncepcja
Lek może wpływać na skuteczność antykoncepcji. Podczas przyjmowania leku zaleca się stosowanie dodatkowych metod zapobiegania ciąży.
Grejpfrut
Lek może wchodzić w interakcje z sokiem grejpfrutowym. Sok grejpfrutowy może nasilić wchłanianie leku z przewodu pokarmowego, a co za tym idzie zwiększyć jego stężenie w organizmie i nasilić działanie, nawet do wystąpienia działania toksycznego.
Laktacja
Lek może przenikać do mleka kobiet karmiących piersią.
Ciąża - trymestr 1 - Kategoria C
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Ciąża - trymestr 2 - Kategoria C
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Ciąża - trymestr 3 - Kategoria D
Istnieją dowody na niekorzystne działanie leku na płód, ale w pewnych sytuacjach klinicznych potencjalne korzyści z jego zastosowania przewyższają ryzyko (np. w stanach zagrażających życiu lub chorobach, w których inne, bezpieczne leki nie mogą być zastosowane lub są nieskuteczne).
Coca-cola, napoje energetyzujące
Napoje z zawierające kofeinę powodują synergizm hiperaddycyjny - działanie kofeiny i leku podawanych jednocześnie jest większe niż suma działania leku i kofeiny oddzielnie. Zwiększone hamowanie aktywności fosfodiesterazy nasilającej pobudzenie OUN jest wynikiem zsumowania się efektów działania kofeiny w leku i napojach. Wynikiem tych interakcji mogą być: zwiększenie działania przeciwbólowego ASA; tachykardia, zaburzenia snu, niepokój, pobudzenie psychoruchowe, zaburzenia rytmu serca, hipotonia, ból głowy, skurcze mięśni, bezsenność, zaburzenia koncentracji uwagi, drażliwość, objawy dyspeptyczne.
B
Lek powinien być zażywany w czasie jedzenia lub tuż po posiłku.