Z MYŚLĄ O FARMACEUTACH
ZAREJESTRUJ SIĘ

Decyzje GIF

Brak decyzji GIF dla tego leku.
Opakowanie Nefrosept
Dostępność
Postać
Dawka
Opakowanie
Cena (PLN)
Status
Niedostępny płyn doust. 1 op. 280 ml 100% 29,94 OTC
Wskazania
Uzupełnienie lub kontynuacja leczenia stanów zapalnych dróg moczowych, przewlekłych zakażeń lub kamicy układu moczowego.
Dawkowanie
Dorośli: 4x/dobę 10 ml, obficie popijając wodą. Kurację można prowadzić przez 7 dni i powtarzać do 5 razy w roku. Podczas kuracji należy skonsultować się z lekarzem w celu kontroli alkalizacji moczu. Działanie bakteriostatyczne jest nasilone w moczu o odczynie alkalicznym (od pH 8).
Przeciwwskazania
Produktu leczniczego nie należy stosować: u pacjentów z nadwrażliwością na substancje czynne; u pacjentów, u których występują postępujące choroby układowe takie jak: gruźlica, białaczka, kolagenozy, stwardnienie rozsiane, skłonność do alergii; u dzieci i młodzieży poniżej 18 lat; u kobiet w ciąży i karmiących piersią; u pacjentów z uszkodzoną wątrobą; u pacjentów z chorobą alkoholową; u pacjentów chorych na padaczką; u pacjentów z uszkodzeniami mózgu, przy chorobach umysłowych; u pacjentów z obrzękami spowodowanymi ograniczeniem czynności serca lub nerek; u pacjentów stosujących jednocześnie produkty powodujące zakwaszenie moczu.
Ostrzeżenia specjalne / Środki ostrożności
Nie należy stosować produktu leczniczego u dzieci i młodzieży poniżej 18 lat. Produkt leczniczy zawiera do 50% v/v etanolu 96%, tzn. 3,88 g etanolu (100%) na dawkę (10 ml), co jest równoważne 98,2 ml piwa (5% v/v), 41 ml wina (12% v/v) na dawkę. Szkodliwe dla osób z chorobą alkoholową. Należy to wziąć pod uwagę podczas stosowania u kobiet ciężarnych lub karmiących piersią, dzieci i u osób z grup wysokiego ryzyka, takich jak pacjenci z chorobą wątroby lub z padaczką. Ze względu na zawartość etanolu lek może osłabiać zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.
Interakcje
Ze względu na zawartość alkoholu produkt może wpływać na działanie innych leków. Potencjalne interakcje między substancjami aktywnymi mieszanki ziół (liść mącznicy lekarskiej i ziele nawłoci pospolitej), a innymi lekami to: możliwość zmniejszenia działania przeciwbakteryjnego produktu w przypadku jednoczesnego stosowania z lekami zakwaszającymi mocz; zmniejszenie działania leków przeciwcukrzycowych przez mącznicę; wpływ na działanie leków stosowanych w nadciśnieniu tętniczym; ryzyko wystąpienia hipokaliemii przy jednoczesnym stosowaniu z kortykosterydami; zwiększenie działania innych leków moczopędnych; zmniejszenie działania beta-blokerów; nasilenie działania glikozydów nasercowych (ryzyko wystąpienia hipokaliemii); ekstrakt z liści nawłoci jest najbardziej skuteczny, gdy pH moczu jest zasadowe, dlatego nie powinno się go podawać łącznie z witaminą C, która zakwasza mocz.
Ciąża i laktacja
Brak odnośnych badań dotyczących bezpieczeństwa stosowania produktu w okresie ciąży. Ponieważ nie wiadomo, czy produkt leczniczy może powodować zagrożenie dla płodu, nie zaleca się stosować go w ciąży. Produktu nie należy podawać kobietom karmiącym piersią ze względu na brak danych potwierdzających bezpieczeństwo stosowania leku w tym okresie i zawartość alkoholu.
Działania niepożądane
Zaburzenia żołądka i jelit: (rzadko) rzadko nudności i wymioty. Hydrochinon może wykazywać działanie toksyczne na wątrobę oraz karcynogenne i podrażniające, dlatego produktów zawierających wyciąg z liści nawłoci nie należy stosować przez dłuższy okres czasu. Doustne stosowanie wyciągu z liści mącznicy lekarskiej może wiązać się z wystąpieniem nudności i wymiotów, co spowodowane może być podrażnieniem żołądka przez zawartą w tym wyciągu taninę.
Przedawkowanie
Dotychczas nie opisywano objawów przedawkowania, jeżeli wystąpią mogą być związane z zawartością etanolu w produkcie. Po spożyciu doustnym etanol może wywoływać bóle brzucha, podrażnienie błon śluzowych układu pokarmowego, nudności, wymioty i biegunkę. Narażenie drogą pokarmową w dużej dawce powoduje ograniczenie świadomości i utratę przytomności, zaburzenia oddechu, czynności serca: tachykardię, spadek lub zwiększenie ciśnienia tętniczego krwi, arytmię, migotanie komór, zatrzymanie akcji serca.
Działanie
Preparat o skojarzonym działaniu składników: bakteriostatycznym w stosunku do większości drobnoustrojów wywołujących zakażenia dróg moczowych; nasilającym wydalanie jonów sodowych i w mniejszym stopniu jonów chlorkowych oraz moczopędnym i przeciwzapalnym. Działanie bakteriostatyczne jest silniejsze przy alkalicznym odczynie moczu.
Skład
Etanolowy wyciąg z liści mącznicy lekarskiej 10 cz. i ziela nawłoci pospolitej 6 cz. Stosunek surowiec/wyciąg 1:2 (preparat zawiera 50% etanolu). Zawartość w preparacie hydrochinonu w przeliczeniu na arbutrynę nie mniej niż 1,5% oraz flawonoidów w przeliczeniu na kwercetynę nie mniej niż 0,1%.