Z MYŚLĄ O FARMACEUTACH
ZAREJESTRUJ SIĘ

Decyzje GIF

Brak decyzji GIF dla tego leku.
Opakowanie Naproxen Polfarmex
Dostępność
Postać
Dawka
Opakowanie
Cena (PLN)
Status
Niedostępny tabl. 250 mg 50 szt. 100% 22,54 Rx
Pokaż pozostałe opcje
Dostępny tabl. 500 mg 20 szt. 100% 15,05 50% [1] 9,94 S [2] bezpł. DZ [3] bezpł. Rx
Niedostępny tabl. 500 mg 30 szt. 100% 20,00 50% [1] 12,34 S [2] bezpł. DZ [3] bezpł. Rx
Niedostępny tabl. 250 mg 30 szt. 100% X Rx
1) Pokaż wskazania z ChPL Wskazania z ChPL
2) Pacjenci 65+
Przysługuje uprawnionym pacjentom we wskazaniach określonych w decyzji o objęciu refundacją. Jeżeli lek jest refundowany we wszystkich zarejestrowanych wskazaniach, to jest w nich wszystkich bezpłatny dla pacjenta. Jeżeli natomiast lek jest refundowany w określonych wskazaniach, to jest bezpłatny dla seniorów tylko i wyłącznie w tych właśnie wskazaniach.
3) Pacjenci do ukończenia 18 roku życia
Wskazania
Reumatoidalne zapalenie stawów, młodzieńcze reumatoidalne zapalenie stawów, zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa, ostre bóle mięśniowo-stawowe, ostry napad dny moczanowej. Łagodzenie bólów o umiarkowanym nasileniu (urazy tkanek miękkich) oraz bolesne miesiączkowanie.
Dawkowanie
Dawkę preparatu należy dostosować do odpowiedzi klinicznej pacjenta. Dorośli: reumatoidalne zapalenie stawów, zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa - zalecana dawka początkowa, zazwyczaj 750-1000 mg/dobę jednorazowo (dawka wysycająca), a następnie 250-500 mg co 12 h. W ostrych stanach dawkę można zwiększyć (krótkotrwale, pod obserwacją lekarza) do 750-1000 mg/dobę, w dawkach podzielonych; ostry napad dny - początkowo 750 mg, następnie 250 mg co 8 h aż do ustąpienia bólu; bolesne miesiączkowanie, bóle i urazy tkanek miękkich - dawka początkowa 500 mg, następnie w razie potrzeby po 250 mg co 6-8 h. Dzieci. Maks dawka wynosi 1250 mg/dobę; młodzieńcze reumatoidalne zapalenie stawów (dzieci powyżej 5 lat o mc powyżej 20 kg) - zalecana dawka dobowa 10 mg/kg mc. w 2 dawkach podzielonych rano i wieczorem. Nie zaleca się stosowania naproksenu u dzieci poniżej 16 lat w przypadku wskazań innych niż młodzieńcze zapalenie stawów.
Uwagi
Stosować razem z posiłkiem.
Przeciwwskazania
Uczulenie na lek, czynna choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy, ciężkie schorzenie miąższowe wątroby, skaza krwotoczna. Lek przeciwwskazany u osób, u których stosowanie kwasu acetylosalicylowego lub innych NLPZ wywoływało napad astmy, nieżyt żołądka, katar.
Ostrzeżenia specjalne / Środki ostrożności
Ostrożnie stosować w przypadku upośledzenia czynności nerek oraz u osób z chorobą wrzodową w wywiadzie, zwłaszcza nadużywających alkoholu oraz palących tytoń. U dzieci poniżej 16 lat lek może być stosowany tylko w przypadku młodzieńczego zapalenia stawów. Nie podawać jednocześnie z preparatami zawierającymi kwas acetylosalicylowy. Przed rozpoczęciem długotrwałego stosowania preparatu należy skontrolować czynność nerek i wątroby, zwłaszcza u chorych z niewydolnością mięśnia sercowego, marskością wątroby lub chorobami nerek. Podczas przewlekłego stosowania naproksenu należy okresowo wykonywać badania czynnościowe wątroby i nerek. Niewydolność nerek jest wskazaniem do zwiększenia odstępów między dawkami lub zmniejszenia dawki dobowej. Naproksen zmniejsza agregację płytek krwi i wydłuża czas krwawienia. U chorych na astmę lub inne choroby przebiegające ze skłonnością do skurczu oskrzeli naproksen zwiększa ryzyko skurczu oskrzeli. Z uwagi na działanie przeciwzapalne i przeciwgorączkowe, stosowanie leku może maskować objawy choroby i utrudniać diagnostykę.
Interakcje
Naproksen nasila działanie kwasu acetylosalicylowego, fenytoiny, hydantoiny, sulfonamidów oraz prawdopodobnie leków przeciwcukrzycowych i przeciwzakrzepowych. Osłabia działanie hipotensyjne propranololu i innych leków blokujących receptory β-adrenergiczne. Hamuje moczopędne działanie furosemidu oraz wydalanie litu, prowadząc do zwiększenia poziomu litu w surowicy. Zmniejsza wydzielanie kanalikowe metotreksatu, co może prowadzić do zwiększenia toksyczności metotreksatu. Z lekami moczopędnymi oszczędzającymi potas zwiększa ryzyko wystąpienia hiperkaliemii, natomiast z ACE ryzyko upośledzenia czynności nerek. Probenecyd zwiększa poziom leku w surowicy. Kwas acetylosalicylowy zwiększa wydalanie naproksenu z organizmu. Ranitydyna, sukralfat, tlenek i wodorotlenek magnezu, wodorotlenek glinu zmniejszają wchłanianie leku.
Ciąża i laktacja
Nie stosować w III trymestrze ciąży (może powodować wady rozwojowe płodu i komplikacje podczas porodu).
Działania niepożądane
Układu pokarmowy: zanik łaknienia, zgaga, nudności, wymioty, bóle brzucha, zaparcia, biegunka, zapalenie jamy ustnej, wzmożone pragnienie. Rzadko może wystąpić krwawienie z przewodu pokarmowego wrzód żołądka lub żołądka i dwunastnicy, żółtaczka i zapalenie wątroby oraz zapalenie okrężnicy; centralny układ nerwowy: drgawki, zaburzenia koncentracji, depresja, złe samopoczucie, osłabienie siły mięśni, bóle i zawroty głowy, zaburzenia widzenia, zaburzenia snu, szum w uszach; dermatologiczne: świąd, zaczerwienie skóry, pokrzywka, łysienie, wylewy podskórne, martwica naskórka z reakcją nadwrażliwości na światło, rumień wielopostaciowy; układ krążenia: obrzęki, duszności, przyspieszenie rytmu serca; nerki: zapalenie kłębuszków, krwiomocz, zapalenie śródmiąższowe, zespół nerczycowy, niewydolność nerek; zmiany w obrazie krwi: granulocytopenia, trombocytopenia, niedokrwistość hemolityczna lub aplastyczna.
Przedawkowanie
Objawy: senność, mdłości, wymioty, zawroty głowy, zgaga, bezdech, pobudzenie ruchowe, drgawki. Postępowanie obejmuje wywołanie wymiotów, podanie dużej ilości płynów, płukanie żołądka, podanie węgla aktywnego.
Działanie
Lek o działaniu przeciwbólowym, przeciwzapalnym i przeciwgorączkowym.
Skład
1 tabl. zawiera 250 lub 500 mg naproksenu.
Ostrzeżenia specjalne
Alkohol
Nie należy spożywać alkoholu podczas stosowania leku. Alkohol może oddziaływać na wchłanianie leku, wiązanie z białkami krwi i jego dystrybucję w ustroju także metabolizm i wydalanie. W przypadku jednych leków może dojść do wzmocnienia, w przypadku innych do zahamowania ich działania. Wpływ alkoholu na ten sam lek może być inny w przypadku sporadycznego, a inny w przypadku przewlekłego picia.
Laktacja
Lek może przenikać do mleka kobiet karmiących piersią.
Ciąża - trymestr 1 - Kategoria B
Badania na zwierzętach nie wskazują na istnienie ryzyka dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną u ludzi, lub badania na zwierzętach wykazały działanie niepożądane na płód, ale badania w grupie kobiet ciężarnych nie potwierdziły istnienia ryzyka dla płodu.
Ciąża - trymestr 2 - Kategoria B
Badania na zwierzętach nie wskazują na istnienie ryzyka dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną u ludzi, lub badania na zwierzętach wykazały działanie niepożądane na płód, ale badania w grupie kobiet ciężarnych nie potwierdziły istnienia ryzyka dla płodu.
Ciąża - trymestr 3 - Kategoria D
Istnieją dowody na niekorzystne działanie leku na płód, ale w pewnych sytuacjach klinicznych potencjalne korzyści z jego zastosowania przewyższają ryzyko (np. w stanach zagrażających życiu lub chorobach, w których inne, bezpieczne leki nie mogą być zastosowane lub są nieskuteczne).
Wykaz B
Produkt leczniczy zawierający substancję czynną silnie działającą.
Sól
Ograniczenie spożycia soli u osób starszych może spowodować zaburzenia ukrwienia nerek i ich czynności, co z kolei może wystąpić jako działanie niepożądane inhibitorów ACE - współistnienie tych dwóch czynników istotnie zwiększa możliwość uszkodzenia nerek (działanie synergiczne). Ograniczenie spożycia soli u osób leczonych cyklosporyną powoduje nasilenie nefrotoksycznego działania leku, prowadzącego do niewydolności nerek. Zwiększenie reabsorpcji litu w kanalikach nerkowych w wyniku zaburzeń funkcji nerek spowodowanych niedoborem sodu, może powodować niedociśnienie tętnicze z zawrotami głowy, zaburzenia rytmu serca, tachykardię, zaburzenia widzenia, nadmierną senność lub bezsenność, depresję.
B
Lek powinien być zażywany w czasie jedzenia lub tuż po posiłku.