Z MYŚLĄ O FARMACEUTACH
ZAREJESTRUJ SIĘ

Decyzje GIF

Brak decyzji GIF dla tego leku.
Opakowanie Mobilat®
Dostępność
Postać
Dawka
Opakowanie
Cena (PLN)
Status
Niedostępny żel (0,2 g+ 1 g+ 2 g)/100 g 1 tuba 50 g 100% 26,00 OTC
Pokaż pozostałe opcje
Brak danych żel (0,2 g+ 1 g+ 2 g)/100 g tuba 100 g 100% 33,50 OTC
Wskazania
Leczenie pourazowych stanów zapalnych stawów i krwiaków. Leczenie bólów występujących podczas ruchu i w stanach przeciążeniowych mięśni i ścięgien.
Dawkowanie
1-3x/dobę na zmienione chorobowo miejsca nakłada się pasek żelu o długości 5-15 cm. Po nałożeniu żelu na zmieniony chorobowo obszar, należy delikatnie wmasować go w skórę. Produkt leczniczy należy stosować na nieuszkodzoną skórę. Jeżeli jest zastosowany opatrunek okluzyjny dawkę można odpowiednio zwiększyć. Miejsc leczonych żelem nie należy przykrywać opatrunkami. Produkt można również stosować w połączeniu z fizykoterapią, taką jak jonoforeza. W przypadku jonoforezy produkt podawany jest pod katodę. Dzieci i młodzież. Nie stosować u dzieci poniżej 12 rż. bez przepisu lekarza.
Uwagi
Do stosowania zewnętrznego na skórę.
Przeciwwskazania
Nadwrażliwość na substancje czynne lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. W przypadku ospy wietrznej, reakcji poszczepiennych, grzybiczych lub bakteryjnych zakażeniach skóry lub innych swoistych zmianach skórnych w obszarze podawania leku (np. zmiany gruźlicze, kiła) oraz u dzieci produkt leczniczy może być stosowany jedynie po przeprowadzeniu przez lekarza wnikliwej analizy korzyści do ryzyka. Analizę taką należy przeprowadzać również w przypadku przedłużonego stosowania produktu na dużych obszarach skóry u chorych zaburzoną czynnością nerek.
Ostrzeżenia specjalne / Środki ostrożności
Żel powinien być stosowany jedynie na nieuszkodzoną skórę. Należy unikać kontaktu produktu otwartymi ranami, oczami i błonami śluzowymi. Ze względu na zawartość glikolu propylenowego produkt może powodować podrażnienie skóry. Po nałożeniu żelu na zmienioną chorobowo skórę, należy umyć ręce, chyba że to ręce są miejscem leczonym. Nie stosować u dzieci poniżej 12 rż. bez przepisu lekarza. Produkt nie ma wpływu lub wywiera nieistotny wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.
Interakcje
Kwas salicylowy może zwiększyć wchłanianie innych produktów leczniczych stosowanych miejscowo. Długotrwałe stosowanie produktu na dużych obszarach skóry może prowadzić do zwiększenia działania toksycznego metotreksatu oraz działania hipoglikemizującego sulfonylomocznika.
Ciąża i laktacja
Produkt leczniczy należy stosować ostrożnie u kobiet w ciąży po wnikliwym rozważeniu stosunku korzyści do ryzyka, ale nawet wtedy nie stosować na dużych powierzchniach skóry. Nie stosować produktu w okolicy piersi u kobiet karmiących piersią.
Działania niepożądane
Zaburzenia skóry i tkanki podskórnej: (rzadko) miejscowe podrażnienia skóry; (bardzo rzadko) uczulenia kontaktowe.
Przedawkowanie
W związku ze sposobem podawania produktu przedawkowanie jest mało prawdopodobne. Możliwe jest zatrucie salicylanami w następstwie przypadkowego połknięcia produktu. Objawami zatrucia są wymioty, nasilone pocenie się, tachykardia, hiperwentylacja, gorączka, szumy uszne, zaburzenia świadomości, zasadowica oddechowa i zasadowy odczyn moczu. Leczenie: płukanie żołądka, monitorowanie stężenia salicylanów w surowicy, pomiar pH osocza i elektrolitów. Może być niezbędne zastosowanie diurezy forsowanej. W przypadku wystąpienia objawów przedawkowania należy zastosować właściwe leczenie objawowe.
Działanie
Substancje czynne zawarte w produkcie oddziałują w złożony sposób na procesy zapalne zachodzące w tkankach podskórnych. Połączenie wyżej wymienionych substancji pozwala uzyskać działanie addycji i komplementarności, dzięki czemu zwiększa się skuteczność terapeutyczna produktu, która jest większa niż w przypadku pojedynczego zastosowania substancji czynnych. Działanie przeciwzapalne ekstraktu z kory nadnerczy i kwasu salicylowego polega głównie na hamowaniu biosyntezy prostaglandyn, hamowaniu uwalniania enzymów lizosomalnych oraz innych mediatorów stanów zapalnych. Dodatkowo ekstrakt z kory nadnerczy hamuje przepuszczalność naczyń włosowatych, wywiera działanie przeciwwysiękowe. Mukopolisacharydowy polisiarczan działając jako inhibitor enzymów katabolicznych, wpływa hamująco na proces rozkładu tkanek. Poprzez aktywację plazminogenu i działanie przeciwzakrzepowe substancja ta przyspiesza eliminację złogów włóknika z obszaru zapalenia. Poza tym mukopolisacharydowy polisiarczan stymuluje procesy metaboliczne komórek mezenchymalnych, przez co przyczynia się do szybkiej regeneracji uszkodzonych tkanek. Dzięki właściwościom keratolitycznym kwasu salicylowego następuje rozluźnienie komórek naskórka, co ułatwia wchłanianie pozostałych substancji czynnych produktu leczniczego przez skórę.
Skład
100 g żelu zawiera: mukopolisacharydowy polisiarczan - 0,2 g, ekstrakt z kory nadnerczy 1 g, kwas salicylowy 2 g.
Ostrzeżenia specjalne
Laktacja
Lek może przenikać do mleka kobiet karmiących piersią.
Ciąża - trymestr 1 - Kategoria C
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Ciąża - trymestr 2 - Kategoria C
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Ciąża - trymestr 3 - Kategoria C
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Wykaz B
Produkt leczniczy zawierający substancję czynną silnie działającą.