Z MYŚLĄ O FARMACEUTACH
ZAREJESTRUJ SIĘ

Decyzje GIF

Brak decyzji GIF dla tego leku.
Opakowanie Magnesium Asparticum Filofarm®
Dostępność
Postać
Dawka
Opakowanie
Cena (PLN)
Status
Niedostępny tabl. 40 mg 50 szt. 100% 8,99 OTC
Wskazania
Niedobór magnezu.
Dawkowanie
Dorośli i dzieci w powyżej 12 lat: 1-2 tabl. 2 lub 3/x dobę. Profilaktycznie, w uzasadnionych przypadkach: 1-2 tabl. 2x/dobę. Dzieci od 4-12 lat: odpowiednio do stwierdzonych niedoborów magnezu, wieku i mc. dziecka: 1-2 tabl. 2x/ dobę.
Uwagi
Podanie doustne. Preparat należy przyjmować po posiłku. W przypadku braku poprawy po miesiącu stosowania leku, kontynuowanie leczenia nie jest wskazane.
Przeciwwskazania
Nadwrażliwość na wodoroasparaginian magnezu lub którąkolwiek substancję pomocniczą, hipermagnezemia, ciężka niewydolność nerek (klirens kreatyniny poniżej 30 ml/min), zaburzenia przewodnictwa przedsionkowo-komorowego (blok), bradykardia, myasthenia gravis. Produktu leczniczegonie należy stosować u dzieci poniżej 4 lat.
Ostrzeżenia specjalne / Środki ostrożności
Przy długotrwałym stosowaniu należy kontrolować stężenie magnezu w surowicy. Pacjenci z rzadkimi dziedzicznymi zaburzeniami związanymi z nietolerancją fruktozy, zespołem złego wchłaniania glukozy i galaktozy lub niedoborem sacharazy-izomaltazy, nie powinni przyjmować produktu leczniczego. Produkt leczniczy przyjmowany na czczo może powodować biegunkę. Lek stosowany zgodnie z zaleceniami nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów mechanicznych i obsługiwania urządzeń mechanicznych w ruchu.
Interakcje
Sole magnezu zmniejszają wchłanianie tetracyklin; należy zachować co najmniej 3-godz. przerwę pomiędzy podaniem tych leków. Magnez zmniejsza wchłanianie związków żelaza, fluoru, fluorochinolonów oraz doustnych leków przeciwzakrzepowych pochodnych kumaryny. Leku nie należy podawać jednocześnie z fosforanami i związkami wapnia, gdyż zmniejszają one wchłanianie magnezu. Stosowanie jednocześnie innych produktów zawierających magnez (o działaniu przeczyszczającym lub zobojętniającym kwas żołądkowy) może wywoływać objawy zatrucia magnezem, szczególnie u osób z niewydolnością nerek.
Ciąża i laktacja
W zalecanych dawkach lek może być stosowany w okresie ciąży i karmienia w przypadku zdecydowanej konieczności.
Działania niepożądane
Zaburzenia serca: lek może spowodować zaburzenia przewodnictwa przedsionkowo-komorowego. Zaburzenia żołądka i jelit: niekiedy po stosowaniu leku mogą wystąpić nudności i biegunki, które zwykle ustępują samoistnie. Zaburzenia skóry i tkanki podskórnej: zaczerwienienie skóry. Zaburzenia mięśniowo-szkieletowe: osłabienie mięśniowe. Zaburzenia układu nerwowego: bezsenność.
Przedawkowanie
Objawy po przedawkowniu: biegunka, nudności, zaburzenia przewodnictwa przedsionkowo-komorowego.
Działanie
Magnez spełnia liczne funkcje metaboliczne: jest aktywatorem enzymów, uczestniczy w wytwarzaniu, magazynowaniu i transporcie związków bogatoenergetycznych. Jony magnezu biorą udział w syntezie białek i kwasów nukleinowych oraz w metabolizmie tłuszczów. Są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego, krążenia, mięśni poprzecznie prążkowanych i gładkich. Magnez zawarty w płynach zewnątrzkomórkowych działa antagonistycznie do wapnia, podwyższa próg pobudliwości komórek i hamuje uwalnianie neuroprzekaźników. Wewnątrzkomórkowy magnez moduluje skurcz mięśniówki gładkiej i napływ jonów wapnia do cytoplazmy. Kwas asparaginowy pełni funkcję neuroprzekaźnika w ośrodkowym układzie nerwowym, działając na receptory glutaminergiczne. Przypuszczalnie może odgrywać rolę w przeciwdziałaniu drgawkom.
Skład
1 tabl. zawiera 40 mg jonów magnezu w postaci 600 mg magnezu wodoroasparaginianu.
Ostrzeżenia specjalne
Alkohol
Nie należy spożywać alkoholu podczas stosowania leku. Alkohol może oddziaływać na wchłanianie leku, wiązanie z białkami krwi i jego dystrybucję w ustroju także metabolizm i wydalanie. W przypadku jednych leków może dojść do wzmocnienia, w przypadku innych do zahamowania ich działania. Wpływ alkoholu na ten sam lek może być inny w przypadku sporadycznego, a inny w przypadku przewlekłego picia.
Antykoncepcja
Lek może wpływać na skuteczność antykoncepcji. Podczas przyjmowania leku zaleca się stosowanie dodatkowych metod zapobiegania ciąży.
Ciąża - trymestr 1 - Kategoria A
Badania z grupą kontrolną nie wykazały istnienia ryzyka dla płodu w I trymestrze, możliwość uszkodzenia płodu wydaje się mało prawdopodobna.
Ciąża - trymestr 2 - Kategoria A
Badania z grupą kontrolną nie wykazały istnienia ryzyka dla płodu w I trymestrze, możliwość uszkodzenia płodu wydaje się mało prawdopodobna.
Ciąża - trymestr 3 - Kategoria A
Badania z grupą kontrolną nie wykazały istnienia ryzyka dla płodu w I trymestrze, możliwość uszkodzenia płodu wydaje się mało prawdopodobna.
B
Lek powinien być zażywany w czasie jedzenia lub tuż po posiłku.