Z MYŚLĄ O FARMACEUTACH
ZAREJESTRUJ SIĘ
Opakowanie Lactulosum Aflofarm
Dostępność
Postać
Dawka
Opakowanie
Cena (PLN)
Status
Niedostępny syrop 7,5 g/15 ml 1 but. 150 ml 100% 8,07 OTC
Wskazania
Przewlekłe zaparcia, encefalopatia wątrobowa.
Dawkowanie
Zaparcia. Dorośli: zwykle stosowaną początkową dawką dobową (1-sze 3 dni) jest 45 ml syropu podawane jednorazowo przed śniadaniem lub 15 ml 3x/dobę przed posiłkami. Po uzyskaniu efektu należy stosować dawkę podtrzymującą 15 ml syropu na czczo. Dzieci powyżej 3 rż.: początkowo 5-15 ml syropu/dobę, dawkę można stopniowo zwiększać co 3 dni do uzyskania właściwego efektu działania. Dzieci do 3 rż.: początkowo 5 ml syropu/dobę, dawkę można stopniowo zwiększać co 3 dni do uzyskania prawidłowych wypróżnień. Niemowlęta: początkowo 2,5 ml syropu/dobę, dawkę można stopniowo zwiększać co 3 dni do uzyskania prawidłowych wypróżnień. Jeżeli wystąpią wzdęcia brzucha, należy zmniejszyć dawkę do tolerowanej przez dziecko. Encefalopatia wątrobowa. Dorośli: 120-180 ml syropu/dobę w 3-4 dawkach podzielonych. Duże dawki produktu leczniczego stosowane w encefalopatii wątrobowej mogą wywoływać biegunkę. Dawkę należy dostosować tak, aby liczba luźnych stolców nie przekraczała 2-3 w ciągu dnia. Produkt leczniczy przed podaniem może być mieszany z wodą, sokami owocowymi lub mlekiem. Laktuloza wchłania się z przewodu pokarmowego w 0,2 %, dlatego nie ma konieczności zmiany dawkowania u pacjentów z niewydolnością nerek.
Uwagi
Do opakowania dołączona jest miarka ułatwiająca dawkowanie.
Przeciwwskazania
Nadwrażliwość na substancję czynną lub ma którąkolwiek substancję pomocniczą, niedrożność jelit, galaktozemia.
Ostrzeżenia specjalne / Środki ostrożności
Okresowo należy kontrolować poziom elektrolitów w osoczu (potas, chlorki) podczas długotrwałego stosowania (powyżej 6 m-cy). Dotyczy to szczególnie pacjentów w podeszłym wieku. Produkt powinien być stosowany z ostrożnością u diabetyków gdyż zawiera niewielkie ilości laktozy i galaktozy. Produkt leczniczy zawiera laktozę. Lek nie powinien być stosowany u pacjentów z rzadko występującą dziedziczną nietolerancją galaktozy, niedoborem laktazy (typu Lapp) lub zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy.
Interakcje
Laktuloza obniża pH w jelicie grubym, może osłabiać działanie leków, których uwalnianie zależy od pH w okrężnicy. Laktuloza wykazuje synergistyczne działanie z neomycyną podczas leczenia encefalopatii wątrobowej. Długotrwałe podawanie laktulozy w dużych dawkach może powodować zmniejszenie stężenia poziomu potasu w surowicy co może nasilać działanie glikozydów nasercowych.
Ciąża i laktacja
Produkt leczniczy może być stosowany w ciąży jedynie w przypadku zdecydowanej konieczności. Brak dostatecznych danych na temat przenikania laktulozy do mleka, dlatego nie należy podawać jej kobietom karmiącym. Jednak ze względu na bardzo niewielkie wchłanianie laktulozy z przewodu pokarmowego potencjalne zagrożenie dla noworodka jest znikome.
Działania niepożądane
Zaburzenia żołądka i jelit: (często) wzdęcia z oddawaniem wiatrów, skurcze jelit, odbijanie, dyskomfortw jamie brzusznej, nudności i wymioty. Zaburzenia metabolizmu i odżywiania: (rzadko) zaburzenia równowagi elektrolitowej w wyniku biegunki (duże dawki laktulozy wywołują biegunkę prowadzącą do utraty płynów, hypernatremii, hypokaliemii, a w skrajnych przypadkach do zaburzeń gospodarki kwasowo-zasadowej).
Przedawkowanie
Nie odnotowano dotąd przypadków przedawkowania laktulozy. W przypadku przedawkowania może wystąpić biegunka i skurcze w jamie brzusznej. W takich przypadkach wystarczy na ogół zmniejszenie dawki lub przerwanie leczenia, a w razie konieczności zastosowanie leczenia objawowego.
Działanie
Laktuloza (4-O-β-D-galaktopyranosylo-D-fruktoruranoza) jest syntetyczną pochodną laktozy. Nie jest rozkładana pod wpływem enzymów trawiennych w przewodzie pokarmowym i prawie nie wchłania się z przewodu pokarmowego. Podana doustnie dostaje się do okrężnicy w postaci praktycznie niezmienionej. W okrężnicy laktuloza jest rozkładana przez bakterie jelitowe do kwasu mlekowego i niewielkich ilości kwasu mrówkowego i octowego. Prowadzi to do zwiększenia ciśnienia osmotycznego, zatrzymania wody i w rezultacie do rozluźnienia treści jelita grubego i pobudzenia perystaltyki co ułatwia defekację. Lekkie zakwaszenie środowiska okrężnicy powstałe w wyniku rozkładu laktulozy pobudza perystaltykę jelit, a także powoduje jonizację tworzącego się w okrężnicy amoniaku. Jon amonowy nie wchłania się z jelita do krwiobiegu i jest wydalany z kałem. Zmniejsza to stężenie amoniaku we krwi o 25-50% co ma znaczenie w encefalopatii wątrobowej. Przeczyszczające działanie laktulozy rozpoczyna się w ciągu 24-48 h po podaniu, jest to czas potrzebny na przejście przez przewód pokarmowy i zapoczątkowanie działania w okrężnicy.
Skład
15 ml syropu zawiera 7,5 g laktulozy ciekłej.
ICD10
Ostrzeżenia specjalne
Ciąża - trymestr 1 - Kategoria B
Badania na zwierzętach nie wskazują na istnienie ryzyka dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną u ludzi, lub badania na zwierzętach wykazały działanie niepożądane na płód, ale badania w grupie kobiet ciężarnych nie potwierdziły istnienia ryzyka dla płodu.
Ciąża - trymestr 2 - Kategoria B
Badania na zwierzętach nie wskazują na istnienie ryzyka dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną u ludzi, lub badania na zwierzętach wykazały działanie niepożądane na płód, ale badania w grupie kobiet ciężarnych nie potwierdziły istnienia ryzyka dla płodu.
Ciąża - trymestr 3 - Kategoria B
Badania na zwierzętach nie wskazują na istnienie ryzyka dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną u ludzi, lub badania na zwierzętach wykazały działanie niepożądane na płód, ale badania w grupie kobiet ciężarnych nie potwierdziły istnienia ryzyka dla płodu.