Z MYŚLĄ O FARMACEUTACH
ZAREJESTRUJ SIĘ

Decyzje GIF

Brak decyzji GIF dla tego leku.
Dostępność
Postać
Dawka
Opakowanie
Cena (PLN)
Status
Brak danych prosz. do przyg. roztw. 4150 mg 15 sasz. 100% 28,77 OTC
Wskazania
Produkt po rozpuszczeniu stosuje się do zapobiegania i leczenia odwodnienia niewielkiego stopnia, w przebiegu biegunek. Nawadnianie doustne płynami glukozo-elektrolitowymi, takimi jak produkt leczniczy powinno być terapią pierwszego wyboru u dzieci z ostrą biegunką. Powinno być stosowane od chwili wystąpienia biegunki lub wymiotów, aby nie dopuścić do odwodnienia oraz związanej z nim utraty elektrolitów i zaburzeń gospodarki elektrolitowej (patrz, ChPL). Odwodnienie jest szczególnie niebezpieczne u dzieci, gdyż u nich utrata płynów w organizmie następuje znacznie szybciej niż u dorosłych, dlatego też dzieci w wieku poniżej 3 rż. powinny jak najszybciej znaleźć się pod kontrolą lekarza. Do odwodnienia może również dojść w przypadku nadmiernego pocenia się w wyniku gorączki, upałów, intensywnych ćwiczeń, zmniejszonego spożycia płynów, osłabionego pragnienia lub braku uczucia pragnienia (zwłaszcza u ludzi starszych).
Dawkowanie
Zapobieganie wystąpieniu odwodnienia. Do zapobiegania wystąpienia odwodnienia stosuje się: osoby dorosłe, młodzież i dzieci powyżej 3 lat: 200 ml po płynnym stolcu (co odpowiada roztw. z 1 sasz. proszku); dzieci poniżej 3 lat i niemowlęta: czekając na konsultację lekarską można zastosować 10 ml/kg mc. po każdym stolcu. Dawkowanie w odwodnieniu. Należy zapoznać się ze wskazówkami w ChPL, kiedy powinno się skontaktować się z lekarzem. Jeśli stan odwodnienia nie wymaga kontroli lekarza lub czekając na konsultację z lekarzem zaleca się następujące dawkowanie: dorośli: pierwsze 4 h - 500-1000 ml do zaspokojenia pragnienia, następnie około 200 ml po każdym płynnym stolcu; młodzież, dzieci starsze, powyżej 3. rż.: pierwsze 4 h 500 ml do zaspokojenia pragnienia, następnie około 100-200 ml po każdym płynnym stolcu; dzieci 1-3 lat (ok. 10-15 kg): pierwsze 4 h zwykle 50 ml/kg mc. (500-750 ml), następnie około 10 ml/kg mc. po każdym płynnym stolcu (100-150 ml); niemowlęta ?2-12 m-ca życia (ok. 5-10 kg): pierwsze 4-6 h zwykle 50-100 ml/kg mc. (250-1000 ml), następnie ok. 10 ml/kg mc. po każdym płynnym stolcu (50-100 ml).
Uwagi
1 sasz. należy zawsze rozpuścić w 200 ml gorącej, przegotowanej wody i ostudzić. W celu przygotowania większej objętości roztw., np. 500 ml należy rozpuścić 3 sasz. w 600 ml wody.
Przeciwwskazania
Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą, hiperkaliemia, ostra i przewlekła niewydolność nerek z zaburzeniami gospodarki elektrolitowej, anuria.
Ostrzeżenia specjalne / Środki ostrożności
Oliguria jest względnym przeciwwskazaniem do podawania płynów zawierających potas. U pacjentów z podwyższonym ciśnieniem krwi lub z sercową niewydolnością krążenia należy zachować szczególną ostrożność ze względu na zawartość sodu w produkcie leczniczym. Produkt leczniczy nie powinien być stosowany u pacjentów z chorobami wątroby bez zalecenia lekarza. Dzieci poniżej 2 lat powinny jak najszybciej znaleźć się pod opieką lekarza. W przypadku biegunki trwającej dłużej niż 24-48 h pacjent powinien skontaktować się z lekarzem. Niemowlęta karmione piersią lub mieszankami powinny nadal otrzymywać taki sam pokarm o ile lekarz nie zaleci inaczej. Dzieci powyżej 1 rż powinny nadal spożywać dietę odpowiednią do wieku o ile lekarz nie zaleci inaczej. Ze względu na zawartość glukozy, nie zaleca się stosowania produktu leczniczego u chorych na cukrzycę. W razie wystąpienia wymiotów lub nieoddania moczu w ciągu 6 h po zastosowaniu preparatu albo wystąpienia innych niepokojących objawów należy określić przyczynę tych zaburzeń i podjąć odpowiednie leczenie. Ze względu na zawartość glukozy pacjenci z zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy nie powinni przyjmować produktu leczniczego. Produkt leczniczy zawiera 12 mmol sodu w przygotowanym roztworze doustnym, co należy wziąć pod uwagę u pacjentów z zaburzeniami czynności nerek i u pacjentów kontrolujących zawartość sodu w diecie. W trakcie terapii należy stosować dietę z ograniczoną zawartością sodu lub potasu. Pod opieką lekarza powinny się znaleźć: dzieci w wieku poniżej 3 rż., osoby, u których biegunka trwa dłużej niż 24-48 h, osoby z chorobą przewlekłą, osoby, u których występuje krew w kale, osoby, u których występują silne bóle brzucha, osoby, u których występują zmiany w stanie psychicznym (np. drażliwość, apatia lub letarg), osoby, u których występuje gorączka powyżej 39°C. Doustna terapia nawadniająca jest niewystarczająca w przypadku silnego odwodnienia, może być wtedy konieczna konsultacja lekarska i zastosowanie dożylnej terapii nawadniającej. Objawami ciężkiego odwodnienia są szybki puls, trudności w oddychaniu, gorączka, ekstremalne zmęczenie, skurcze mięśni, ból głowy, nudności, mrowienie kończyn, wymioty, splątanie, drgawki i utrata przytomności. U niemowląt ostra biegunka może powodować odwodnienie, co powoduje szybkie pogorszenie stanu klinicznego, wymagające niezwłocznej konsultacji lekarskiej. Kliniczna skala odwodnienia, patrz ChPL. Lek nie ma wpływu na sprawność psychomotoryczną i nie ogranicza zdolności prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.
Interakcje
Ze względu na ryzyko hiperkaliemii produktu leczniczego nie należy podawać w skojarzeniu z lekami zwiększającymi stężenie potasu w organizmie (m.in. diuretyki oszczędzające potas, inhibitory ACE). Należy pamiętać, że biegunka może wpływać na wchłanianie wielu produktów leczniczych.
Ciąża i laktacja
Produkt może być stosowany u kobiet w okresie ciąży w zalecanych dawkach. Produkt może być stosowany u kobiet karmiących piersią w zalecanych dawkach.
Działania niepożądane
Sporadycznie występują zaburzenia czynności przewodu pokarmowego (nudności, wymioty), niekiedy hiperkaliemia.
Przedawkowanie
Nie występuje przy zaleconym dawkowaniu. W przypadku przedawkowania może wystąpić hiperwolemia, szczególnie u osób z zaburzeniami czynności nerek. W takich przypadkach należy dokonać oceny stężeń elektrolitów we krwi i zastosować odpowiednie postępowanie lecznicze, w zależności od stanu klinicznego pacjenta.
Działanie
Lek to preparat wieloelektrolitowy do nawadniania doust. Zawiera elektrolity, których niedobór stwierdza się często w biegunkach u dzieci (Na+, K+, CI-, HCO3-). Podany odpowiednio wcześnie może zapobiec powstaniu kwasicy i zaburzeniom elektrolitowym, zwłaszcza w biegunkach u niemowląt. Zawartość glukozy stanowi źródło energii dla pokrycia podstawowych potrzeb organizmu oraz ułatwia wchłanianie elektrolitów. Substancje czynne zawarte w wyciągu z rumianku działają przeciwskurczowo i przeciwzapalnie.
Skład
1 sasz. zawiera 0,35 g chlorku sodu, 0,30 g chlorku potasu, 0,50 g wodorowęglanu sodu, 0,02 g wyciągu z rumianku, 2,98 g glukozy.
Ostrzeżenia specjalne
Ciąża - trymestr 1 - Kategoria A
Badania z grupą kontrolną nie wykazały istnienia ryzyka dla płodu w I trymestrze, możliwość uszkodzenia płodu wydaje się mało prawdopodobna.
Ciąża - trymestr 2 - Kategoria A
Badania z grupą kontrolną nie wykazały istnienia ryzyka dla płodu w I trymestrze, możliwość uszkodzenia płodu wydaje się mało prawdopodobna.
Ciąża - trymestr 3 - Kategoria A
Badania z grupą kontrolną nie wykazały istnienia ryzyka dla płodu w I trymestrze, możliwość uszkodzenia płodu wydaje się mało prawdopodobna.