Z MYŚLĄ O FARMACEUTACH
ZAREJESTRUJ SIĘ

Decyzje GIF

Brak decyzji GIF dla tego leku.
Opakowanie Envil kaszel; -junior
Dostępność
Postać
Dawka
Opakowanie
Cena (PLN)
Status
Niedostępny syrop 30 mg/5 ml 1 but. 100 ml 100% 16,07 OTC
Pokaż pozostałe opcje
Niedostępny syrop 15 mg/5 ml 1 but. 100 ml 100% 15,22 OTC
Wskazania
Wspomagająco w ostrych i przewlekłych chorobach dróg oddechowych, przebiegających z utrudnieniem odkrztuszania lepkiej wydzieliny oskrzelowej np.: rozedma płuc, astma oskrzelowa, rozstrzenie oskrzeli, mukowiscydoza, zapalenie oskrzeli, zapalenie krtani.
Dawkowanie
Tabl. Dorośli: 1 tabl. 3x/dobę przez pierwsze 2-3 dni, następnie dawkę leku należy zmniejszyć do 1 tabl. 2x/dobę. Syrop. Dorośli i dzieci powyżej 12 lat: 5 ml syropu 3x/dobę przez pierwsze 2-3 dni leczenia, a następnie 5 ml syropu 2x/dobę. Syrop junior. Dzieci do 2 lat: 2,5 ml syropu 2x/dobę; dzieci 3-5 lat: 2,5 ml syropu 3x/dobę; dzieci 6-12 lat: 5 ml syropu 2-3x/dobę.
Uwagi
Produkt leczniczy należy przyjmować po posiłku. Nie stosować przed snem. Podane dawki stosuje się w leczeniu stanów ostrych i w początkowym okresie leczenia stanów przewlekłych, w leczeniu długotrwałym (powyżej 14 dni) można je zmniejszyć do połowy. Produkt leczniczy w postaci syropu nie zawiera cukru.
Przeciwwskazania
Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą.
Ostrzeżenia specjalne / Środki ostrożności
Należy zachować ostrożność podczas stosowania produktu leczniczego u pacjentów: z chorobą wrzodową żołądka i/lub dwunastnicy; z niewydolnością nerek i/lub wątroby; z osłabionym odruchem kaszlowym lub zaburzeniami oczyszczania rzęskowego oskrzeli ze względu na możliwość zalegania wydzieliny; z astmą oskrzelową,gdyż może początkowo nasilać kaszel i powodować nadmierne odkrztuszanie. Na początku leczenia może pojawiać się nadmierna ilość płynnej wydzieliny oskrzelowej. W takim przypadku należy sprowokować kaszel w celu odkrztuszenia rozrzedzonej wydzieliny lub odsysać wydzielinę. Produkt leczniczy zawiera laktozę. Lek nie powinien być stosowany u pacjentów z rzadko występującą dziedziczną nietolerancją galaktozy, niedoborem laktazy (typu Lapp) lub zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy. Produkt leczniczy zawiera sorbitol, dlatego nie należy stosować go u pacjentów z rzadko występującą dziedziczną nietolerancją fruktozy. Produkt leczniczy nie ma wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.
Interakcje
Produktu leczniczego nie należy stosować jednocześnie z poniżej wymienionymi lekami: antybiotyki (amoksycyklina, erytromycyna, ampicylina, doksycyklina i cefuroksym) gdyż ambroksol zwiększa ich przenikanie do płuc i nasila ich działanie; teofilina ponieważ nasila działanie ambroksolu; leki przeciwkaszlowe, ponieważ mogą one hamować odruch kaszlowy i powodować zaleganie wydzieliny w drogach oddechowych.
Ciąża i laktacja
Produkt leczniczy może być stosowany w ciąży jedynie w przypadku zdecydowanej konieczności. Brak wystarczających danych dotyczących stosowania ambroksolu w okresie karmienia piersią. Ambroksol przenika do mleka. W okresie karmienia piersią produkt leczniczy stosować ostrożnie.
Działania niepożądane
Zaburzenia żołądka i jelit: zgaga, niestrawność, nudności, wymioty, biegunka i zaparcia. Zaburzenia układu immunologicznego: (rzadko) reakcje nadwrażliwości; (nieznana): reakcje anafilaktyczne, w tym wstrząs anafilaktyczny, obrzęk naczynioruchowy i świąd, zmiany skórne, gorączka, duszność, dreszcze, obrzęk twarzy, ból głowy, kserostomia (suchość błony śluzowej jamy ustnej). Zaburzenia nerek i dróg moczowych: (rzadko) dyzuria (utrudnione oddawanie moczu). Zaburzenia skóry i tkanki podskórnej: (rzadko) wysypka, pokrzywka; (nieznana) ciężkie działania niepożądane dotyczące skóry (w tym rumień wielopostaciowy, zespół Stevens-Johnsona, toksyczna martwica naskórka i ostra uogólniona krostkowica).
Przedawkowanie
Dotychczas nie opisano objawów przedawkowania u ludzi stosujących dawki terapeutyczne. Jeśli jednak wystąpią nudności, zmęczenie, nadmierne wydzielanie śluzu, należy zastosować leczenie objawowe.
Działanie
Ambroksol jest metabolitem bromoheksyny o działaniu wykrztuśnym i mukolitycznym. Jest substancją silnie pobudzającą pneumocyty typu II do wytwarzania surfaktantu. Surfaktant jest powierzchniowo czynną substancją złożoną z fosfolipidów i białek, zmniejszającą napięcie powierzchniowe pęcherzyków płucnych i ułatwiającą wymianę gazową. Pokrywa on ściany pęcherzyków płucnych i końcowych oskrzelików zapobiegając ich zapadaniu się w fazie wydechu. Ambroksol zmniejsza gęstość i lepkość śluzu oraz jego przyczepność do ścian oskrzelików i oskrzeli. Na początku leczenia obserwuje się przemijające zwiększenie objętości wydzieliny oskrzelowej. Ilość pojawiającej się wydzieliny w drogach oddechowych zależy od dawki.
Skład
1 tabl. zawiera 30 mg ambroksololu. 5 ml syropu zawiera 15 mg ambroksololu.
Ostrzeżenia specjalne
Laktacja
Lek może przenikać do mleka kobiet karmiących piersią.
Ciąża - trymestr 1 - Kategoria C
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Ciąża - trymestr 2 - Kategoria C
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Ciąża - trymestr 3 - Kategoria C
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
B
Lek powinien być zażywany w czasie jedzenia lub tuż po posiłku.