Z MYŚLĄ O FARMACEUTACH
ZAREJESTRUJ SIĘ

Decyzje GIF

Brak decyzji GIF dla tego leku.
Opakowanie DropiCe
Dostępność
Postać
Dawka
Opakowanie
Cena (PLN)
Status
Brak danych krople doustne [roztw.] 100 mg/ml 1 but. 30 ml 100% 13,70 OTC
Wskazania
Zapobieganie i leczenie stanów niedoboru wit. C w przypadkach, kiedy stosowanie odpowiedniej diety nie wystarcza.
Dawkowanie
1 ml roztw. to około 22 kropli. Dzieci i młodzież. U małych dzieci do 3. rż. produkt leczniczy należy podawać po uzgodnieniu z lekarzem. Jeśli nie występuje konieczność innego dawkowania: niemowlętom i małym dzieciom (od 28. dnia życia do końca 23. m-ca życia) podaje się 5 do 8 kropli produktu leczniczego/dobę, dzieciom od 24. m-ca życia do końca 11. rż. podaje się 10 kropli/dobę, młodzieży od 12. rż. podaje się 15-20 kropli/dobę. Dorośli. 15-20 kropli/dobę. W razie większego zapotrzebowania na wit. C, wyżej podane dawki można przyjmować 2x/dobę.
Uwagi
Niemowlętom i małym dzieciom krople podaje się dodając je do butelki lub na łyżkę mleka, herbaty lub soku owocowego.
Przeciwwskazania
Nadwrażliwość na kwas askorbowy lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Kamica nerkowa. Zwiększone stężenie kwasu moczowego (w wywiadzie). Zaburzenia spichrzania żelaza (talasemia, hemochromatoza, niedokrwistość syderoblastyczna). Choroba wrzodowa żołądka.
Ostrzeżenia specjalne / Środki ostrożności
W indywidualnych przypadkach, u pacjentów z niedoborem erytrocytarnej dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej w czasie przyjmowania dużych dawek kwasu askorbowego (4 g/dobę) obserwowano występowanie hemolizy - czasami nasilonej. Pacjenci z ciężką lub schyłkową niewydolnością nerek (pacjenci poddawani dializie) nie powinni przekraczać dziennego spożycia 100 mg kwasu askorbowego. W przeciwnym razie są narażeni na powstawanie kamieni moczowych. Produkt leczniczy nie ma wpływu lub wywiera nieistotny wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.
Interakcje
Jednoczesne stosowanie: produktów leczniczych zobojętniających sok żołądkowy zawierających glin może zwiększać wydalanie glinu z moczem; produktów leczniczych zobojętniających sok żołądkowy i kwasu askorbowego nie jest zalecane, zwłaszcza u pacjentów z niewydolnością nerek; salicylanów może zwiększać nerkowe wydalanie kwasu askorbowego; deferoksaminy może nasilać toksyczne działanie żelaza na tkanki, zwłaszcza serca, powodując niewydolność serca. Kwas askorbowy w większych stężeniach wpływa na wyniki niektórych badań laboratoryjnych (oznaczanie glukozy, kwasu moczowego, kreatyniny, fosforanów nieorganicznych). Takie stężenia mogą być osiągane w moczu po dawkach powyżej 1 g kwasu askorbowego. Wykrywanie utajonej krwi w kale może dawać fałszywie ujemne wyniki po dawkach powyżej 1 g kwasu askorbowego. Zafałszowane mogą być także inne chemiczne metody wykrywania oparte na reakcjach barwnych. Duże dawki kwasu askorbowego mogą zmniejszać stężenie indynawiru w osoczu krwi.
Ciąża i laktacja
Ten produkt leczniczy nie powinien być stosowany u kobiet w ciąży bez nadzoru lekarza. Kwas askorbowy przenika przez barierę łożyskową. Kwas askorbowy przenika do mleka kobiet karmiących piersią. Zalecane jest nie przekraczanie ustalonej dawki w okresie karmienia piersią.
Działania niepożądane
Większość poznanych działań niepożądanych jest oparta na spontanicznych zgłoszeniach po wprowadzeniu produktu leczniczego do obrotu, stąd precyzyjne określenie częstości ich występowania nie jest możliwe. W pojedynczych przypadkach obserwowano reakcje nadwrażliwości skórnej oraz reakcje ze strony układu oddechowego. Obserwowano występowanie bólu głowy, zaburzeń żołądkowo-jelitowych (np. nudności, wymioty, biegunka, ból brzucha, niestrawność) oraz wielomoczu, zwłaszcza po zastosowaniu dużych dawek kwasu askorbowego. Długotrwałe stosowanie dużych dawek kwasu askorbowego może powodować kamicę nerkową.
Przedawkowanie
Brak doniesień dotyczących zatruć spowodowanych przedawkowaniem kwasu askorbowego. Wystąpienie objawów przedawkowania po jednorazowym przyjęciu dużej dawki produktu leczniczego jest mało prawdopodobne, ponieważ kwas askorbowy w ilościach przekraczających zapotrzebowanie organizmu jest szybko wydalany z moczem. Bardzo duże (powyżej 10 g/dobę) i długotrwale stosowane dawki mogą powodować tworzenie się kamieni nerkowych. Przejściowa biegunka osmotyczna z charakterystycznymi objawami brzusznymi występuje sporadycznie po zastosowaniu pojedynczych dawek 3 g i wyższych i niemal zawsze po zastosowaniu pojedynczych dawek 10 g i większych. Poza odstawieniem produktu leczniczego nie jest konieczne inne leczenie. Odnośnie niebezpieczeństwa tworzenia się kamieni nerkowych,
Działanie
Kwas askorbowy (wit. C) jest substancją niezbędną do prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka. Kwas askorbowy i dehydroaskorbowy tworzą ważny układ oksydoredukcyjny. Wit. C posiada wysoki potencjał oksydoredukcyjny. Uczestniczy jako kofaktor w wielu układach enzymatycznych, np. syntezy kolagenu, syntezy katecholamin, hydroksylacji steroidów, tyrozyny i substancji egzogennych, biosyntezy karnityny, regeneracji kwasu tetrahydrofoliowego i α-amidacji peptydów takich jak ACTH i gastryna.
Skład
1 ml zawiera 100 mg kwasu askorbowego.
Ostrzeżenia specjalne
Alkohol
Nie należy spożywać alkoholu podczas stosowania leku. Alkohol może oddziaływać na wchłanianie leku, wiązanie z białkami krwi i jego dystrybucję w ustroju także metabolizm i wydalanie. W przypadku jednych leków może dojść do wzmocnienia, w przypadku innych do zahamowania ich działania. Wpływ alkoholu na ten sam lek może być inny w przypadku sporadycznego, a inny w przypadku przewlekłego picia.
Antykoncepcja
Lek może wpływać na skuteczność antykoncepcji. Podczas przyjmowania leku zaleca się stosowanie dodatkowych metod zapobiegania ciąży.
Grejpfrut
Lek może wchodzić w interakcje z sokiem grejpfrutowym. Sok grejpfrutowy może nasilić wchłanianie leku z przewodu pokarmowego, a co za tym idzie zwiększyć jego stężenie w organizmie i nasilić działanie, nawet do wystąpienia działania toksycznego.
Laktacja
Lek może przenikać do mleka kobiet karmiących piersią.
Coca-cola, napoje energetyzujące
Napoje z zawierające kofeinę powodują synergizm hiperaddycyjny - działanie kofeiny i leku podawanych jednocześnie jest większe niż suma działania leku i kofeiny oddzielnie. Zwiększone hamowanie aktywności fosfodiesterazy nasilającej pobudzenie OUN jest wynikiem zsumowania się efektów działania kofeiny w leku i napojach. Wynikiem tych interakcji mogą być: zwiększenie działania przeciwbólowego ASA; tachykardia, zaburzenia snu, niepokój, pobudzenie psychoruchowe, zaburzenia rytmu serca, hipotonia, ból głowy, skurcze mięśni, bezsenność, zaburzenia koncentracji uwagi, drażliwość, objawy dyspeptyczne.