Z MYŚLĄ O FARMACEUTACH
ZAREJESTRUJ SIĘ

Decyzje GIF

Brak decyzji GIF dla tego leku.
Opakowanie Carbo Activ Aflofarm
Dostępność
Postać
Dawka
Opakowanie
Cena (PLN)
Status
Niedostępny kaps. twarde 200 mg 20 szt. 100% 6,30 OTC
Pokaż pozostałe opcje
Brak danych kaps. twarde 200 mg 60 szt. 100% 9,20 OTC
Wskazania
Lek stosuje się w następujących dolegliwościach: zatrucia pokarmowe, biegunki, wzdęcia, zatrucia lekami i substancjami chemicznymi (w porozumieniu z lekarzem).
Dawkowanie
Dorośli i dzieci powyżej 12 lat. W lżejszych zatruciach pokarmowych z objawami wzdęć lub nadmiernej fermentacji jelitowej: przyjmuje się 4-6 kaps. kilka razy dziennie, aż do ustąpienia objawów. W cięższych przypadkach biegunki: zawartość 15-30 kaps. wsypać do niewielkiej ilości wody i przyjmować w postaci zawiesiny co 1 h do ustąpienia objawów (3-4x). W przypadku zatruć chemicznych i w zatruciach lekami: przyjąć niezwłocznie 10 kaps. popijając wodą, a następnie powtórzyć tę dawkę kilkakrotnie. Natychmiast zawiadomić lekarza, który zdecyduje o dalszym postępowaniu. W cięższych zatruciach: podaje się jednorazowo 4-10 g w postaci zawiesiny w wodzie. Zawiesinę można podawać sondą żołądkową podczas płukania żołądka. Dzieci powyżej 1 rż.: w przypadku zatruć lekami lub substancjami chemicznymi podaje się zwykle jednorazowo 10-20 kaps. Dzieci poniżej 6 rż.: zawartość kaps. wsypać do niewielkiej ilości wody i podać w postaci zawiesiny.
Przeciwwskazania
Nadwrażliwość na substancję czynną lub którąkolwiek substancję pomocniczą. Nie stosować u pacjentów nieprzytomnych, u których nie zabezpieczono dróg oddechowych, oraz u niemowląt.
Ostrzeżenia specjalne / Środki ostrożności
Węgiel aktywny ma zdolność wiązania substancji toksycznych. Pomimo, że nie są znane działania niepożądane, należy ograniczyć jego stosowanie tylko do powyższych wskazań, a po osiągnięciu efektu leczniczego zaprzestać stosowania. Węgiel aktywny nie adsorbuje rozpuszczalników organicznych, w tym alkoholi, albo słabo adsorbuje sole mineralne rozpuszczalne w wodzie. Produktu leczniczego nie należy podawać jednocześnie z pokarmem, gdyż pokarm zmniejsza zdolności adsorpcyjne. Inne leki należy stosować przynajmniej 2 h przed przyjęciem węgla leczniczego lub 2 h po jego przyjęciu. Nie należy stosować węgla leczniczego, jeśli konieczne jest jednoczesne podanie doustne swoistego antidotum, np. metioniny. Węgla aktywnego nie należy stosować w przypadku zatruć substancjami nie adsorbowanymi, m.in. rozpuszczalnikami, substancjami żrącymi, metalami ciężkimi, alkoholami niespożywczymi. W leczeniu ostrych zatruć inne niezbędne leki należy podawać parenteralnie. Produkt zawiera żółcień chinolinową, która może powodować reakcje alergiczne. Produkt leczniczy uważany jest za bezpieczny i nie powoduje zaburzenia sprawności psychofizycznej, zdolności prowadzenia pojazdów i obsługi maszyn.
Interakcje
Węgiel aktywny może w pewnym stopniu osłabić wchłanianie innych leków z przewodu pokarmowego, zwłaszcza salicylanów, barbituranów, benzodiazepin, paracetamolu, glikozydów nasercowych, NLPZ, leków przeciwzakrzepowych i antybiotyków a także środków antykoncepcyjnych. Stosowany jednocześnie z innymi lekami podawanymi doustnie może zmniejszyć ich efekt farmakologiczny. Nie należy stosować jednocześnie z lekami przeciwpadaczkowymi ani z lekami perzeciwwymiotnymi, ponieważ je adsorbuje. Alkohol w niewielkim stopniu osłabia zdolność węgla aktywnego do adsorpcji ASA i chinidyny.
Ciąża i laktacja
Dotychczas brak jest danych dotyczących bezpieczeństwa stosowania węgla podczas ciąży i w okresie karmienia piersią.
Działania niepożądane
Produkt leczniczy nie zaburza fizjologicznych czynności przewodu pokarmowego. Jednak długotrwałe stosowanie bardzo dużych dawek może wywołać niedobór witamin w wyniku ich wiązania, zaburzenia przewodu pokarmowego spowodowane wiązaniem enzymów trawiennych, zaparcia, niekiedy wymioty, zwłaszcza u dzieci.
Przedawkowanie
Nie są znane przypadki przedawkowania. Przyjęcie znacznych ilości węgla aktywnego może spowodować zaparcia.
Działanie
Po doustnym przyjęciu kaps., węgiel leczniczy uwalnia się z niej w ciągu kilkunastu minut i adsorbuje na swojej znacznie rozbudowanej powierzchni substancje znajdujące się w przewodzie pokarmowym, w tym toksyny bakteryjne, utrudniając ich wchłanianie z przewodu pokarmowego; zatrzymuje też na swojej powierzchni drobnoustroje (bakterie, grzyby). Mechanizm adsorpcji nie wiąże się z interakcją chemiczną, ale z właściwościami fizycznymi i siłami elektrostatycznymi. Węgiel leczniczy jest najsilniejszym środkiem adsorbującym stosowanym w lecznictwie. Adsorbcji na powierzchni węgla ulega większość stałych produktów leczniczych (salicylany, barbiturany, benzodiazepiny, fenotiazyny, klonidyna, kokaina, środki pobudzające OUN, glikozydy nasercowe, NLPZ, nikotyna, paracetamol, inhibitory MAO, propranolol, fenytoina, środki blokujące receptory β-adrenergiczne, chinina, związki purynowe, zydowudyna). Węgiel leczniczy nie adsorbuje rozpuszczalników organicznych, w tym alkoholi, słabo adsorbuje sole mineralne rozpuszczalne w wodzie.
Skład
1 kaps. twarda zawiera 200 mg węgla aktywnego.
Ostrzeżenia specjalne
Ciąża - trymestr 1 - Kategoria C
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Ciąża - trymestr 2 - Kategoria C
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Ciąża - trymestr 3 - Kategoria C
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.