Z MYŚLĄ O FARMACEUTACH
ZAREJESTRUJ SIĘ

Decyzje GIF

Brak decyzji GIF dla tego leku.
Opakowanie Bilobil Intense
Dostępność
Postać
Dawka
Opakowanie
Cena (PLN)
Status
Dostępny kaps. twarde 120 mg 60 szt. 100% 43,81 OTC
Wskazania
Preparat stosuje sie u pacjentów z następującymi objawami: osłabieniem pamięci i sprawności umysłowej związanym z wiekiem, pomocniczo w zaburzeniach krążenia mózgowego (z objawami zawrotów głowy, szumu w uszach), pomocniczo u pacjentów wykonujących zalecany program ćwiczeń fizycznych w leczeniu niespecyficznej choroby naczyń obwodowych z objawami chromania przestankowego.
Dawkowanie
Zalecana dawka u dorosłych i osób w podeszłym wieku to 1 kaps. 2x/dobę. Maks. dawka dobowa wynosi 240 mg. Czas stosowania. Leczenie powinno trwać co najmniej 8 tyg. Jeżeli po 3 m-cach stosowania preparatu nie następuje poprawa lub jeżeli nastąpiło pogorszenie objawów, należy zwrócić się do lekarza w celu ustalenia czy kontynuacja leczenia jest uzasadniona. Dzieci i młodzież. Brak wskazań do stosowania u dzieci i młodzieży.
Uwagi
Tabl. należy połknąć, popijając wodą. Lek można przyjmować niezależnie od posiłków.
Przeciwwskazania
Znana nadwrażliwość na którykolwiek ze składników leku.
Ostrzeżenia specjalne / Środki ostrożności
W przypadku objawów nadwrażliwości należy przerwać stosowanie leku. Nie zaleca się podawania preparatu dzieciom. Nie zaleca się stosowania preparatu u pacjentów z następującymi chorobami: niedoborem enzymu laktazy, galaktozemia lub zespołem zaburzeń wchłaniania glukozy/galaktozy. Wyciągi z miłorzębu wydłużają czas krwawienia; należy zachować szczególną ostrożność u osób ze skłonnością do krwawień (pacjenci z zaburzeniami krzepnięcia krwi, hemofilia). Pacjent powinien skontaktować się z lekarzem przed przyjęciem leku. W przypadku planowanego zabiegu chirurgicznego lub stomatologicznego zaleca się przerwać podawanie produktu przynajmniej 36 h przed planowanym zabiegiem. Nie ma doniesień o szkodliwym działaniu leku na zdolność prowadzenia pojazdów mechanicznych i obsługi maszyn.
Interakcje
Nie zaleca się stosowania kaps. u pacjentów przyjmujących stale preparaty kwasu acetylosalicylowego, inne leki przeciwpłytkowe (np. klopidogrel, dypirydamol, tyklopidyna) lub z lekami przeciwzakrzepowymi (np. heparyna, warfaryna lub pochodne kumaryny). Przy jednoczesnym stosowaniu tych leków wzrasta ryzyko krwawień z powodu wydłużonego czasu krzepnięcia. Jednoczesne stosowanie wyciągu z miłorzębu z takimi lekami jak: trazodon, inhibitory pompy protonowej (IPP) (np. omeprazol), nifedypina, środki moczopędne z grupy tiazydów wymaga zachowania szczególnej ostrożności.
Ciąża i laktacja
Nie ma danych klinicznych dotyczących stosowania leku w czasie ciąży i laktacji. Leku nie powinno się stosować w czasie ciąży oraz karmienia piersią.
Działania niepożądane
W bardzo rzadkich przypadkach może dojść w czasie stosowania leku do zaburzeń ze strony przewodu pokarmowego, takich jak nudności, zaparcia, biegunki. Możliwe też jest wystąpienie bólów głowy, krwawień i skórnych reakcji nadwrażliwości (świąd, rumień). Ryzyko krwawień wzrasta w przypadku jednoczesnego stosowania leków przeciwpłytkowych lub przeciwzakrzepowych.
Przedawkowanie
Brak doniesień o objawach przedawkowania wyciągu z miłorzębu.
Działanie
Wyciąg z miłorzębu usprawnia krążenie i zaopatrzenie mózgu w tlen i glukozę. Według aktualnego stanu wiedzy za składniki o znanej aktywności terapeutycznej wyciągu przyjmuje się: glikozydy flawonowe i laktony terpenowe (ginkgolid i bilobalid), które poprawiają przepływ mózgowy i zapobiegają agregacji płytek krwi. Poprawa przepływu mózgowego działa ochronnie na komórki i tkanki przed uszkodzeniami wywoływanymi przez niedobór tlenu oraz przeciwdziała osłabieniu sprawności umysłowej związanej z wiekiem. Poprawa krążenia obwodowego przeciwdziała objawom związanym z osłabieniem ukrwienia kończyn.
Skład
1 kaps. twarda zawiera 120 mg wyciągu (w postaci kwantyfikowanego suchego wyciągu) z Ginkgo biloba L. folium (liście miłorzębu).
Ostrzeżenia specjalne
Alkohol
Nie należy spożywać alkoholu podczas stosowania leku. Alkohol może oddziaływać na wchłanianie leku, wiązanie z białkami krwi i jego dystrybucję w ustroju także metabolizm i wydalanie. W przypadku jednych leków może dojść do wzmocnienia, w przypadku innych do zahamowania ich działania. Wpływ alkoholu na ten sam lek może być inny w przypadku sporadycznego, a inny w przypadku przewlekłego picia.
Antykoncepcja
Lek może wpływać na skuteczność antykoncepcji. Podczas przyjmowania leku zaleca się stosowanie dodatkowych metod zapobiegania ciąży.
Laktacja
Lek może przenikać do mleka kobiet karmiących piersią.
Ciąża - trymestr 1 - Kategoria C
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Ciąża - trymestr 2 - Kategoria C
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Ciąża - trymestr 3 - Kategoria C
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.