Z MYŚLĄ O FARMACEUTACH
ZAREJESTRUJ SIĘ

Decyzje GIF

Brak decyzji GIF dla tego leku.
Opakowanie Bepanthen® Derm Krem
Dostępność
Postać
Dawka
Opakowanie
Cena (PLN)
Status
Niedostępny maść 50 mg/g 1 tuba 100 g 100% 41,51 DK
Pokaż pozostałe opcje
Niedostępny maść 50 mg/g 1 tuba 30 g 100% 22,49 DK
Wskazania
Ze względu na stymulowanie procesów gojenia skóry oraz odpowiedni skład podłoża, preparat w postaci maści jest zalecany do miejscowego leczenia odparzeń u niemowląt oraz do leczenia podrażnień brodawek sutkowych u matek karmiących piersią. Preparat jest również polecany: do codziennej pielęgnacji niemowląt (stosowanie po każdej zmianie pieluszki zapobiega powstawaniu odparzeń); do codziennej pielęgnacji brodawek sutkowych u matek karmiących piersią (zapobieganie powstawaniu podrażnień); zapobiegawczo i leczniczo przy otarciach i pęknięciach skóry.
Dawkowanie
W pielęgnacji niemowląt aby zapobiegać odparzeniom, należy nakładać maść przy każdej zmianie pieluszki, po wcześniejszym przemyciu wodą miejsc narażonych na odparzenia. Tak samo należy postępować w przypadku leczenia odparzeń od pieluszek. W pielęgnacji i leczeniu brodawek sutkowych matek karmiących piersią należy nakładać maść na brodawki po każdym karmieniu piersią, przy czym należy umyć brodawki przed każdym karmieniem piersią. W przypadku otarć i pęknięć skóry należy nakładać maść raz lub kilka razy na dobę, w zależności od potrzeb.
Przeciwwskazania
Nadwrażliwość na substancję czynną dekspantenol lub na którąkolwiek substancję pomocniczą.
Ostrzeżenia specjalne / Środki ostrożności
Unikać kontaktu produktu leczniczego z oczami. Nie stosować preparatu na duże głębokie i wyraźnie zakażone rany. W takich przypadkach pacjent powinien skontaktować się z lekarzem. Ze względu na zawartość alkoholu stearylowego i lanoliny, preparat może powodować miejscowe reakcje skórne (np. kontaktowe zapalenie skóry).
Interakcje
Brak danych.
Ciąża i laktacja
Preparat może być stosowany w okresie ciąży tylko po zaleceniu przez lekarza. W przypadku stosowania produktu leczniczego u kobiet karmiących piersią, należy umyć brodawki przed każdym karmieniem piersią.
Działania niepożądane
Wymienione działania niepożądane pochodzą z raportów spontanicznych. Mogą wystąpić reakcje alergiczne, w tym alergiczne reakcje skórne, jak zapalenie kontaktowe skóry, zapalenie alergiczne skóry, świąd, rumień, wyprysk, wysypka, pokrzywka, podrażnienie skóry i pęcherzyki na skórze w miejscu podania.
Przedawkowanie
Nie są znane objawy zatrucia kwasem pantotenowym.
Działanie
Dekspantenol po podaniu miejscowym na skórę jest szybko absorbowany i przekształcany w kwas pantotenowy. Kwas pantotenowy jest składnikiem koenzymu A, który w postaci acetylokoenzymu A odgrywa ważną rolę w budowie skóry oraz regeneracji skóry w trakcie gojenia się ran. Dekspantenol jest szybko absorbowany przez skórę. Następnie jest przekształcany w kwas pantotenowy. Kwas pantotenowy wiąże się z białkami surowicy, głównie globulinami i albuminami. Kwas pantotenowy po przyjęciu doustnym jest wydalany w postaci niezmienionej; w 60-70% jest wydalany z moczem, a pozostała ilość kwas pantotenowego jest wydalana z kałem.
Skład
1 g maści zawiera 50 mg dekspantenolu.
Ostrzeżenia specjalne
Alkohol
Nie należy spożywać alkoholu podczas stosowania leku. Alkohol może oddziaływać na wchłanianie leku, wiązanie z białkami krwi i jego dystrybucję w ustroju także metabolizm i wydalanie. W przypadku jednych leków może dojść do wzmocnienia, w przypadku innych do zahamowania ich działania. Wpływ alkoholu na ten sam lek może być inny w przypadku sporadycznego, a inny w przypadku przewlekłego picia.
Ciąża - trymestr 1 - Kategoria C
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Ciąża - trymestr 2 - Kategoria C
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Ciąża - trymestr 3 - Kategoria C
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.