Z MYŚLĄ O FARMACEUTACH
ZAREJESTRUJ SIĘ
farmaceuta
2020-02-12 Aktualności 0

WIF w Katowicach o lekach recepturowych

Każda apteka ogólnodostępna (typu A) musi mieć zapewnione niezbędne wyposażenie i warunki do sporządzania leków recepturowych, w tym także leków jałowych - przypomina Wojewódzki Inspektorat Farmaceutyczny w Katowicach.

W związku z otrzymywanymi przez Śląskiego Wojewódzkiego Inspektora Farmaceutycznego w Katowicach informacjami o przypadkach odmowy realizacji w aptekach ogólnodostępnych recept z przepisanym lekiem recepturowym oraz o odsyłaniu pacjentów w celu realizacji tychże recept do innych aptek ogólnodostępnych WIF przypomina, że przepisy ustawy Prawo farmaceutyczne obligują apteki ogólnodostępne do zapewnienia pacjentom dostępu do leków recepturowych, w tym także do tych, których sporządzenie wymaga warunków aseptycznych.

WIF wskazuje również, że w ustawie Prawo farmaceutyczne i aktach wykonawczych brak jest przepisu upoważniającego do zlecania innej aptece wykonania leku recepturowego.

Cały komunikat można pobrać ze strony internetowej Śląskiego Wojewódzkiego Inspektora Farmaceutycznego w Katowicach [Plik PDF].

 

Ilość wyświetleń: 90

Komentarze

[ z 0]
2020-04-01 Aktualności 0

Minister zdrowia korzystając ze swoich uprawnień oraz mając na uwadze sytuację epidemiologiczną w Polsce od 2 kwietnia wprowadza reglamentację leków - Arechin i Plaquenil, ponieważ mogą okazać się przydatne w zwalczaniu COVID-19 – wynika z wydanego w środę obwieszczenia ministra zdrowia.

2020-04-01 Aktualności 0

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustaw z obszaru ochrony zdrowia, która ma ułatwić walkę z COVID-19.

2020-03-31 Aktualności 0

Rząd wprowadza kolejne ograniczenia w związku z koronawirusem. Od 1 kwietnia do odwołania każda osoba do 18 roku życia z domu wyjdzie tylko pod opieką dorosłego opiekuna, a parki, bulwary, czy plaże będą zamknięte. Za złamanie zakazów grozi kara od 5 do nawet 30 tys. zł.t

2020-03-31 Aktualności 0

Senat we wtorek nad ranem przyjął poprawki do nowelizacji ustaw zdrowotnych związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19. Dziesięć poprawek zostało przyjętych, dwie senatorowie odrzucili. Za podjęciem uchwały dotyczącej przyjęcia nowelizacji z poprawkami głosowało 76 senatorów, za było 73, żaden przeciw, wstrzymało się 3 senatorów.

2020-03-30 Aktualności 0

Środki ochrony osobistej trafią nie tylko do szpitali zakaźnych, ale też do pozostałych jednostek systemu ochrony zdrowia, a także służb - poinformował w poniedziałek minister zdrowia Łukasz Szumowski. Wyjaśnił, że będzie to ponad 5 mln 200 tys. maseczek, prawie 32 tys. kombinezonów, ponad 6 mln rękawiczek.