Z MYŚLĄ O FARMACEUTACH
ZAREJESTRUJ SIĘ
farmaceuta
2020-02-12 Aktualności 0

WIF w Katowicach o lekach recepturowych

Każda apteka ogólnodostępna (typu A) musi mieć zapewnione niezbędne wyposażenie i warunki do sporządzania leków recepturowych, w tym także leków jałowych - przypomina Wojewódzki Inspektorat Farmaceutyczny w Katowicach.

W związku z otrzymywanymi przez Śląskiego Wojewódzkiego Inspektora Farmaceutycznego w Katowicach informacjami o przypadkach odmowy realizacji w aptekach ogólnodostępnych recept z przepisanym lekiem recepturowym oraz o odsyłaniu pacjentów w celu realizacji tychże recept do innych aptek ogólnodostępnych WIF przypomina, że przepisy ustawy Prawo farmaceutyczne obligują apteki ogólnodostępne do zapewnienia pacjentom dostępu do leków recepturowych, w tym także do tych, których sporządzenie wymaga warunków aseptycznych.

WIF wskazuje również, że w ustawie Prawo farmaceutyczne i aktach wykonawczych brak jest przepisu upoważniającego do zlecania innej aptece wykonania leku recepturowego.

Cały komunikat można pobrać ze strony internetowej Śląskiego Wojewódzkiego Inspektora Farmaceutycznego w Katowicach [Plik PDF].

 

Ilość wyświetleń: 44

Komentarze

[ z 0]
2020-02-10 Aktualności 0

Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia opublikowało nową wersję poradnika dla pracowników medycznych i aptekarzy z opisem jak działa e-recepta i odpowiedziami na pytania zadawane przez osoby wystawiające i realizujące e-recepty.

2020-02-06 Aktualności 0

Branża farmaceutyczna stale poszukuje nowych związków, które mogą stać się potencjalnymi lekami na różne choroby. Aby ułatwić cały proces i pomóc naukowcom oraz badaczom pracującym nad opracowywaniem leków, europejski projekt utworzył innowacyjną platformę - poinformował Unijny Serwis Informacyjny Badań i Rozwoju (CORDIS).

2020-02-05 Aktualności 0

Proceder „słupowania”, czy to w przypadku mafii VAT-owskich, paliwowych czy lekowych jest zjawiskiem, z którym od lat nie mogą sobie poradzić organy ścigania. Naczelna Izba Aptekarska negatywnie ocenia jego konsekwencje, dlatego zwraca się do wszystkich organów administracji państwowej odpowiedzialnych za stanowienie i przestrzegania prawa o zaostrzenie kar za udział w tym procederze.

2020-02-04 Aktualności 0

W ostatnim czasie pojawiły się dwie inicjatywy zmierzające do wprowadzenia możliwości aktywowania Internetowego Konta Pacjenta w aptekach. Czy farmaceuci są przekonani do tego pomysłu?

2020-02-03 Aktualności 0

Opublikowano Raport z badania „Pilotaż wdrożenia opieki farmaceutycznej z praktykami grupy opieka.farm”. W pilotażu badane były 4 usługi: proste badanie w aptece (pomiar ciśnienia wraz z konsultacją), instruktaże obsługi sprzętu medycznego (na przykładzie inhalatorów), pomoc w samoleczeniu (przegląd domowej apteczki) i optymalizacja stosowania leków (przegląd lekowy).