Z MYŚLĄ O FARMACEUTACH
ZAREJESTRUJ SIĘ
prezez NIA
2020-03-24 Aktualności 0

Walka z koronawirusem. Prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej dziękuje farmaceutom

W imieniu Naczelnej Rady Aptekarskiej pragnę podziękować Wam za ciężką, wręcz heroiczną w ostatnim czasie pracę na rzecz pacjentów - napisała w liście do farmaceutów Prezes NRA Elżbieta Piotrowska – Rutkowska. Poniżej publikujemy treść listu w całości.

Drodzy Farmaceuci, Koleżanki i Koledzy,

ostatnie tygodnie są bardzo trudnym czasem dla wszystkich zawodów medycznych. Pandemia koronawirusa, opanowując niemal wszystkie zakątki świata, niestety nie ominęła również Polski. Wirus, z którym musi zmierzyć się system ochrony zdrowia to trudny do pokonania przeciwnik. Priorytetem każdego przedstawiciela zawodu medycznego w tym czasie powinna być więc jedność oraz poczucie odpowiedzialności za zdrowie całego społeczeństwa.

Jesteśmy zawodem zaufania publicznego i to my stoimy na pierwszej linii frontu tej nierównej walki. W ciągu ostatnich dni do aptek trafiło ponad 21 mln pacjentów. Te dane pokazują skalę wyzwania oraz ogrom pracy jaką wykonują farmaceuci, często w ekstremalnie trudnych warunkach. Zdaję sobie sprawę ze skali problemów z jakimi mierzy się każdy z Was w codziennej pracy, dlatego podejmujemy liczne działania mające na celu ochronę Waszego bezpieczeństwa, przy jednoczesnym zapewnieniu ciągłości opieki nad pacjentami.

Z inicjatywy samorządu aptekarskiego sukcesywnie dostarczane są do aptek bezpłatne płyny dezynfekcyjne wyprodukowane specjalnie na Wasze potrzeby przez polskiego producenta, Polfę Tarchomin. Efektem naszych ostatnich rozmów z Ministerstwem Zdrowia i NFZ jest także wdrożone rozwiązanie, dzięki któremu apteki otrzymują zwrot refundacji niezwłocznie po prawidłowym rozliczeniu, co przyczynia się do zachowania płynności finansowej wielu placówek. Wniesione uwagi farmaceutów dotyczące uproszczenia zasad wystawiania recepty farmaceutycznej w zapisach tzw. ustawy o COVID-19 zostały uwzględnione we wspomnianym dokumencie. Na bieżąco śledzimy rynek farmaceutyczny i reagujemy na pojawiające się nieprawidłowości. Apel Naczelnej Rady Aptekarskiej skierowany do przedsiębiorców zmobilizował ich do działań poprawiających bezpieczeństwo i warunki tych z Was, którzy na co dzień pracują w sieciach aptecznych.

Niektóre decyzje nie zależą wyłącznie od nas samych, a zaproponowane rozwiązania wymagają czasu, aby mogły zostać realnie wdrożone w tych nadzwyczajnych okolicznościach. Doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że jest jeszcze wiele do zrobienia. Każdego dnia, z ogromnym zaangażowaniem niesiecie pomoc milionom pacjentów, dlatego konsekwentnie zabiegamy o pomoc również dla Was. Obecnie trwają zaawansowane rozmowy z przedstawicielami Ministerstwa Zdrowia. Dotyczą one dostaw dodatkowych środków ochronnych dla aptek. Mam nadzieję, że już niebawem maseczki, rękawiczki czy fartuchy trafią do Waszych miejsc pracy.

W imieniu Naczelnej Rady Aptekarskiej pragnę podziękować Wam za ciężką, wręcz heroiczną w ostatnim czasie pracę na rzecz pacjentów. Mimo, iż wielu z Was obawia się o swoje zdrowie, nie rezygnuje z obowiązków wiedząc, że to właśnie my – wspólnie z lekarzami, diagnostami laboratoryjnymi, pielęgniarkami, ratownikami medycznymi, fizjoterapeutami oraz pozostałymi pracownikami systemu opieki zdrowotnej – jesteśmy najbardziej potrzebni naszemu społeczeństwu w tym trudnym czasie.

Jeszcze raz serdecznie dziękuję Wam za zaangażowanie. Jestem przekonana, że dzięki naszym wspólnym wysiłkom wkrótce pokonamy zagrożenie.

Elżbieta Piotrowska – Rutkowska
Prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej


Źródło: NIA
Ilość wyświetleń: 43

Komentarze

[ z 0]
2020-04-01 Aktualności 0

Minister zdrowia korzystając ze swoich uprawnień oraz mając na uwadze sytuację epidemiologiczną w Polsce od 2 kwietnia wprowadza reglamentację leków - Arechin i Plaquenil, ponieważ mogą okazać się przydatne w zwalczaniu COVID-19 – wynika z wydanego w środę obwieszczenia ministra zdrowia.

2020-04-01 Aktualności 0

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustaw z obszaru ochrony zdrowia, która ma ułatwić walkę z COVID-19.

2020-03-31 Aktualności 0

Rząd wprowadza kolejne ograniczenia w związku z koronawirusem. Od 1 kwietnia do odwołania każda osoba do 18 roku życia z domu wyjdzie tylko pod opieką dorosłego opiekuna, a parki, bulwary, czy plaże będą zamknięte. Za złamanie zakazów grozi kara od 5 do nawet 30 tys. zł.t

2020-03-31 Aktualności 0

Senat we wtorek nad ranem przyjął poprawki do nowelizacji ustaw zdrowotnych związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19. Dziesięć poprawek zostało przyjętych, dwie senatorowie odrzucili. Za podjęciem uchwały dotyczącej przyjęcia nowelizacji z poprawkami głosowało 76 senatorów, za było 73, żaden przeciw, wstrzymało się 3 senatorów.

2020-03-30 Aktualności 0

Środki ochrony osobistej trafią nie tylko do szpitali zakaźnych, ale też do pozostałych jednostek systemu ochrony zdrowia, a także służb - poinformował w poniedziałek minister zdrowia Łukasz Szumowski. Wyjaśnił, że będzie to ponad 5 mln 200 tys. maseczek, prawie 32 tys. kombinezonów, ponad 6 mln rękawiczek.