Z MYŚLĄ O FARMACEUTACH
ZAREJESTRUJ SIĘ
apteka recepta dokument
2019-06-11 Aktualności 0

Walka z mafią lekową. Przepisy uderzyły w domy dziecka

6 czerwca weszła w życie nowelizacja Prawa farmaceutycznego zaostrzająca przepisy związane ze zbywaniem produktów leczniczych przez apteki i punkty apteczne (art.86a). Nowe prawo miało ograniczyć proceder nielegalnego wywozu leków za granicę. W rzeczywistości uderza m.in. w domy pomocy społecznej, domy dziecka, szkoły, czy zakłady pracy, które nie będą mogły kupić wielu leków bez recepty (OTC) - ocenia Naczelna Izba Aptekarska.

Zmiany w kontrowersyjnym art. 86a Prawa farmaceutycznego wprowadziło Ministerstwo Sprawiedliwości oraz Ministerstwo Zdrowia. Znajdowały się one w projekcie nowelizacji już na etapie konsultacji publicznych. O szkodliwości ich wprowadzenia od samego początku alarmowała Prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej Elżbieta Piotrowska-Rutkowska, jednak głos samorządu aptekarskiego został zbagatelizowany.

– W naszej ocenie, bardzo często dochodzi do sytuacji, że nawet domy dziecka czy szkoły i przedszkola zakupują zwykłe leki OTC, leki przeciwbólowe czy krople żołądkowe i biorą na to fakturę. W związku z tym traktowani są jako przedsiębiorcy. Chcielibyśmy uniknąć sytuacji, w której takie osoby mogłyby podlegać odpowiedzialności karnej – argumentował wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej Marek Tomków, podczas posiedzenia sejmowej Komisji Zdrowia, która odbyła się 3 kwietnia br.

Zdaniem Naczelnej Izby Aptekarskiej przepisy w żaden sposób nie osiągną podstawowego celu, jakim miała być walka z mafią lekową. W efekcie uniemożliwiają domom pomocy społecznej, domom dziecka, szkołom, czy zakładom pracy zakup wielu leków bez recepty (OTC), wykorzystywanych do leczenia popularnych dolegliwości, takich jak: biegunka, gorączka, czy drobne skaleczenia.

Samorząd aptekarski wskazuje, że restrykcje ograniczające sprzedaż tych produktów są niezrozumiałe, gdyż nie były one nigdy zagrożone wywozem. Zatem wprowadzenie dotkliwych sankcji karnych (nawet do 5 lat więzienia), zbliżonych do tych stosowanych za nieumyślne spowodowanie śmierci, nie znajdują uzasadnienia.

„Tworzenie regulacji, w wyniku których przestępcą może zostać fryzjer, kosmetyczka, wychowawca kolonijny, czy osoba opiekująca się seniorami, stawia pod znakiem zapytania prawdziwy cel wypracowanych rozwiązań. Dlatego należy jak najszybciej poprawić przepis tak, aby karą nie była objęta sprzedaż leków OTC” - apeluje NIA.


Źródło: NIA

 

Ilość wyświetleń: 600

Komentarze

[ z 0]
2024-04-17 Aktualności 0

Zachodniopomorska Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) zatrzymała niedozwolone przesyłki z Tajlandii i Wielkiej Brytanii.

2024-04-16 Aktualności 0

Dwie największe sieci aptek w Szwecji zdecydowały, że nie będą sprzedawać dzieciom poniżej 15. roku życia kosmetyków przeciwstarzeniowych. To odpowiedź na rosnący problem stosowania przez młode dziewczynki silnych produktów odmładzających, polecanych m.in. na Tik-Toku.

2024-04-09 Aktualności 0

Główny Inspektor Farmaceutyczny poinformował, że w Zintegrowanym Systemie Monitorowania Obrotu Produktami Leczniczym udostępniona została funkcjonalność pobierania stanów magazynowych dla produktów identyfikowanych numerem zapotrzebowania (sprowadzanych w ramach trybów szczególnych przewidzianych w ustawie Prawo farmaceutyczne obsługiwanych poprzez SOID).

2024-04-04 Aktualności 0

Minister zdrowia Izabela Leszczyna zaprezentowała projekt rozporządzenia w sprawie programu pilotażowego opieki farmaceuty sprawowanej nad pacjentem w zakresie zdrowia reprodukcyjnego. To odpowiedź na odmowę podpisania przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacji ustawy – Prawo farmaceutyczne, która miała ułatwić dostęp do tabletki „dzień po”.

2024-04-04 Aktualności 0

Interdyscyplinarny zespół dr Magdaleny Skóry z Zakładu Kontroli Zakażeń i Mykologii na Wydziale Lekarskim UJ CM oraz dr. Kamila Kamińskiego z Zakładu Chemii Fizycznej i Elektrochemii na Wydziale Chemii UJ odkryli syntetyczny polimer o silnych właściwościach przeciwgrzybiczych i jedocześnie niskiej toksyczności. Nowo powstała technologia jest o tyle ważna, że obecnie na rynku istnieje niewiele substancji wykorzystywanych w leczeniu grzybicy oraz profilaktyce, a z punktu widzenia branży kosmetycznej i farmaceutycznej ma obiecujące właściwości fizyko-chemiczne - poinformował Uniwersytet Jagielloński.