Z MYŚLĄ O FARMACEUTACH
ZAREJESTRUJ SIĘ
e-recepta apteka
2019-05-23 Aktualności 0

W niedalekiej przyszłości e-receptę zrealizujemy w dowolnym kraju UE

Finlandia i Estonia są pierwszymi krajami, które współpracują w zakresie wzajemnej realizacji e-recept. Już w niedalekiej przyszłości taka możliwość rozszerzona zostanie także na pozostałe części Europy - informuje Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia.

Od 17 do 24 maja 40 przedstawicieli państw członkowskich UE bierze udział w zorganizowanym w Polsce przez Komisję Europejską - eHDSI 2019 Technical-OpenNCP Boot-Camp. Gospodarzem spotkania jest Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia. Warsztaty są poświęcone transgranicznemu świadczeniu usług e-zdrowia.

W spotkaniu biorą udział technicy, programiści, sieciowcy, testerzy narodowi, którzy implementują w swoich krajach e-receptę transgraniczną i Patient Summary (dokumentację medyczną pacjenta).

Specjaliści z Estonii, Szwecji, Czech, Portugalii, Irlandii, Francji, Chorwacji, Hiszpanii, Polski, Holandii i Słowenii przeprowadzą praktyczną implementację testową wymiany informacji – e-recepty i PS – między państwami. Poprzedzi ją część teoretyczna, którą poprowadzą przedstawiciele Komisji Europejskiej.

- Każdy z uczestników testu uruchomi komputerową, wirtualną postać swojej krajowej konfiguracji systemu i przekaże „transgranicznie” dane pozostałym „państwom” – uczestnikom implementacji – wyjaśnia Wiktor Rynowiecki, z-ca dyrektora ds. Kluczowych Systemów Ochrony Zdrowia CSIOZ.

eHDSI (The eHealth Digital Service Infrastructure) definiuje potrzeby systemowe niezbędne do realizacji wymiany danych na poziomach krajowych tak, by finalnie możliwe stało się transgraniczne świadczenie usług informacyjnych w zakresie e-zdrowia (CBeHIS). Świadczenie usług w państwie członkowskim w ramach eHDSI oznacza przygotowanie, ustanowienie i operacje Krajowego Punktu Kontaktowego ds. e-zdrowia (NCPeH). Krajowa sieć łącząca ze sobą szeroką gamę świadczeniodawców jest warunkiem wstępnym połączenia ich z europejską siecią. W Polsce rolę NCPeH pełni CSIOZ. eHDSI jest finansowany przez państwa członkowskie Unii Europejskiej w ramach programu CEF (Connecting Europe Facility).


Źródło: CSIOZ

 

Ilość wyświetleń: 455

Komentarze

[ z 0]
2024-04-18 Aktualności 0

W związku z wypowiedziami medialnymi Minister Zdrowia dotyczącymi roli zawodów medycznych, prezesi samorządów lekarskiego, pielęgniarek i położnych, diagnostów laboratoryjnych, farmaceutów oraz fizjoterapeutów podjęli wspólne stanowisko, w którym sprzeciwiają się "antagonizowaniu oraz sprowadzaniu pracowników ochrony zdrowia do roli usługodawców, a pacjentów do roli klientów".

2024-04-17 Aktualności 0

Rzecznik Praw Obywatelskich zwraca uwagę na konieczność budowania bezpieczeństwa lekowego, w tym wzmocnienia produkcji leków w kraju oraz opublikowania wykazu leków krytycznych. Marcin Wiącek zwrócił się o stanowiska do minister zdrowia Izabeli Leszczyny oraz ministra rozwoju i technologii Krzysztofa Hetmana.

2024-04-17 Aktualności 0

Zachodniopomorska Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) zatrzymała niedozwolone przesyłki z Tajlandii i Wielkiej Brytanii.

2024-04-16 Aktualności 0

Dwie największe sieci aptek w Szwecji zdecydowały, że nie będą sprzedawać dzieciom poniżej 15. roku życia kosmetyków przeciwstarzeniowych. To odpowiedź na rosnący problem stosowania przez młode dziewczynki silnych produktów odmładzających, polecanych m.in. na Tik-Toku.

2024-04-09 Aktualności 0

Główny Inspektor Farmaceutyczny poinformował, że w Zintegrowanym Systemie Monitorowania Obrotu Produktami Leczniczym udostępniona została funkcjonalność pobierania stanów magazynowych dla produktów identyfikowanych numerem zapotrzebowania (sprowadzanych w ramach trybów szczególnych przewidzianych w ustawie Prawo farmaceutyczne obsługiwanych poprzez SOID).