Z MYŚLĄ O FARMACEUTACH
ZAREJESTRUJ SIĘ
glukometr
2019-08-09 Aktualności 0

W Klinice Neurologii UCK WUM podano setną dawkę leku hamującego rozwój SMA

Klinika Neurologii Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego WUM leczy dorosłych i dzieci chorujących na rdzeniowy zanik mięśni (SMA). "To przełomowe leczenie otrzymało w naszej klinice już niemal 40 pacjentów, zarówno dzieci jak i dorosłych. 6 sierpnia br. w ramach programu lekowego NFZ podano setną dawkę Nusinersenu" – powiedziała prof. dr hab. med. Anna Kostera-Pruszczyk kierująca Kliniką Neurologii UCK WUM.

Nusinersen to pierwszy zarejestrowany na świecie lek stosowany w leczeniu rdzeniowego zaniku mięśni, ciężkiej postępującej uwarunkowanej genetycznie choroby nerwowo-mięśniowej. Polska jest jednym z nielicznych krajów, w którym leczenie stało się dostępne również dla dorosłych.

Klinika Neurologii rozpoczęła leczenie pacjentów w końcu marca tego roku. Nusinersen jest podawany dokanałowo, drogą nakłucia lędźwiowego. Dzięki współpracy z zespołem radiologów z II Zakładu Radiologii WUM kierowanego przez prof. dr. hab. med. Olgierda Rowińskiego u 11 pacjentów z bardzo zaawansowanymi skrzywieniami kręgosłupa podanie leku wykonywane jest pod kontrolą tomografii komputerowej.

Klinika Neurologii CSK UCK WUM jest ośrodkiem referencyjnym dla chorób nerwowo-mięśniowych. Jako jedyna z Polski należy do elitarnej Europejskiej Sieci Referencyjnej dla Chorób Rzadkich ERN EURO-NMD.


Źródło: Warszawski Uniwersytet Medyczny
Ilość wyświetleń: 506

Komentarze

[ z 0]
2024-04-04 Aktualności 0

Interdyscyplinarny zespół dr Magdaleny Skóry z Zakładu Kontroli Zakażeń i Mykologii na Wydziale Lekarskim UJ CM oraz dr. Kamila Kamińskiego z Zakładu Chemii Fizycznej i Elektrochemii na Wydziale Chemii UJ odkryli syntetyczny polimer o silnych właściwościach przeciwgrzybiczych i jedocześnie niskiej toksyczności. Nowo powstała technologia jest o tyle ważna, że obecnie na rynku istnieje niewiele substancji wykorzystywanych w leczeniu grzybicy oraz profilaktyce, a z punktu widzenia branży kosmetycznej i farmaceutycznej ma obiecujące właściwości fizyko-chemiczne - poinformował Uniwersytet Jagielloński.

2024-03-26 Aktualności 0

Minister Zdrowia informuje, że związku z nowymi zasadami wystawiania i realizacji tzw. „recept rocznych”, które zostały wprowadzone ustawą z dnia 17 sierpnia 2023 r. o zmianie ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2023r. poz. 1938) od 1 marca 2024 r. funkcjonuje system informatyczny (w ramach tzw. „system P1”) obliczający ilość leku, środka spożywczego lub wyrobu medycznego, przepisanego na tzw. e-recepcie rocznej, jaka może być wydana pacjentowi w aptece.

2024-03-20 Aktualności 0

Prezydium Naczelnej Rady Aptekarskiej opublikowało stanowisko w sprawie stosowania przepisów gwarantujących zaspokojenie potrzeb ludności w zakresie świadczeń i usług aptek ogólnodostępnych przez pełnienie dyżurów w dzień wolny od pracy oraz dyżurów w porze nocnej.

2024-03-20 Aktualności 0

dr Anna Fogtman, esa, badania, astronauci, zdrowie,

2024-03-19 Aktualności 0

W nowym wykazie leków refundowanych znalazły się po raz pierwszy dwie listy polskich leków, które będą objęte dodatkową zniżką dla pacjentów.