Z MYŚLĄ O FARMACEUTACH
ZAREJESTRUJ SIĘ
klawiatura
2018-07-13 Aktualności 0

Toruń: Komputer i robot w szpitalnej aptece

Zautomatyzowana apteka w nowym kompleksie Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Toruniu zrewolucjonizuje system ordynowania i podawanie leków pacjentom placówki. Ten bardzo nowoczesny system apteczny jest szeroko stosowany między innymi w USA i Japonii. Teraz powoli wkracza także do polskich szpitali - poinformował Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

- To dość kosztowne, ale opłacalne rozwiązanie. Eliminuje bowiem możliwość błędu człowieka. Fachowcy uznają też, że może przynieść spore oszczędności - podkreśla marszałek Piotr Całbecki.

Jak to będzie działać? Porcje leków dla poszczególnych chorych w całej lecznicy będą przygotowywane w jednym tylko miejscu – właśnie w centralnej aptece. Miejsce każdej tabletce wyznaczy komputer wspomagany przez zrobotyzowany system wyszukiwania, pakietowania i oznaczania. Oczywiście, najpierw lekarz wprowadzi do systemu zlecenia dotyczące podawania ordynowanych farmaceutyków. Potem prawie wszystko będzie się działo automatycznie.

W ruch pójdą urządzenia deblistrujące, czyli wyjmujące leki z blistrów, oraz pakujące i kontrolne. Bez udziału człowieka przygotowywane będą pojedyncze indywidualne dawki leków dla każdego z hospitalizowanych. Robot zapakuje tabletki, drażetki i kapsułki do torebek, na których znajdą się informacje dotyczące chorego, leku oraz kod kreskowy. To ten sam kod, który znajdzie się także na opasce zakładanej na rękę osoby przyjmowanej do szpitala. Po skompletowaniu zestawu leki w plastikowych tubach pomkną pocztą pneumatyczną na dany oddział. Na koniec pielęgniarki rozniosą leki pacjentom, sprawdzając jednocześnie przy pomocy czytnika czy kody kreskowe pacjenta i pakietu się zgadzają.

Komputer automatycznej apteki czuwa także nad tym, by pacjent nie otrzymał łącznie leków, między którymi zachodzą niepożądane interakcje. Gdy taka sytuacja przypadkowo się wydarzy, natychmiast to zasygnalizuje. Automatyczna apteka to także duża oszczędność czasu. Pielęgniarki będą dzięki niej miały więcej czasu dla pacjentów.

Budowa nowego kompleksu Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Toruniu to największa obecnie kujawsko-pomorska inwestycja w służbie zdrowia. Koszt wyniesie 560 mln złotych, z czego 200 mln złotych zostanie wydanych na najnowocześniejszy sprzęt medyczny. Wykonawca, firma Budimex, powinien się uporać z robotami do końca 2019 roku.

 


Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego
Ilość wyświetleń: 565

Komentarze

[ z 0]
2024-03-20 Aktualności 0

dr Anna Fogtman, esa, badania, astronauci, zdrowie,

2024-03-19 Aktualności 0

W nowym wykazie leków refundowanych znalazły się po raz pierwszy dwie listy polskich leków, które będą objęte dodatkową zniżką dla pacjentów.

2024-03-19 Aktualności 0

Na stronie internetowej resortu zdrowia opublikowano Obwieszczenie Ministra Zdrowia z dnia 18 marca 2024 r. w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych na 1 kwietnia 2024 r.

2024-03-18 Aktualności 0

Już drugi rok z rzędu szczepi się przeciwko grypie coraz mniej Polaków, a jednocześnie zaprzestano szczegółowego raportowania zachorowań na tę chorobę - wskazywali eksperci Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Chorób Infekcyjnych.

2024-03-15 Aktualności 0

Pilotaż dotyczący przeglądu leków w aptece pokazał, że trzeba jeszcze kilka spraw poprawić. Co konkretnie – opowiada wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski.