Z MYŚLĄ O FARMACEUTACH
ZAREJESTRUJ SIĘ
szyld
2021-05-31 Aktualności 0

Szczepienia w aptekach. Prezydent podpisał ustawę

28 maja Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę z dnia 15 kwietnia 2021 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw. Ustawa weszła w życie 29 maja br.

Jak zaznacza Naczelna Izba Aptekarska, regulacja jest szczególnie istotna dla farmaceutów, ponieważ stwarza możliwość wykonywania szczepień ochronnych w aptekach. Zgodnie ze znowelizowaną ustawą, do art. 86 Prawa farmaceutycznego, został dodany ust. 8a o brzmieniu: „w aptekach ogólnodostępnych, spełniających wymagania określone w przepisach wydanych na podstawie art. 97 ust. 5 i art. 98 ust. 5, mogą być przeprowadzane szczepienia ochronne zgodnie z przepisami ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi”.

Tym samym farmaceuci, którzy nabyli uprawnienia do wykonywania szczepień przeciw COVID-19, odbywając certyfikowane szkolenie zakończone egzaminem, będą mogli szczepić pacjentów również w aptekach.

Wymagania dla lokalu apteki

Zgodnie z informacją Rządowego Centrum Legislacji (RCL), aktualnie na etapie konsultacji publicznych znajduje się również projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie szczegółowych wymogów, jakim powinien odpowiadać lokal apteki, aby mogły się w nim odbywać szczepienia ochronne. Zgodnie z dokumentem, po spełnieniu określonych wymagań, szczepienia w aptekach będą mogły być przeprowadzane w pomieszczeniu administracyjno-szkoleniowym lub izbie ekspedycyjnej. Projekt szczegółowo określa również podstawowe wyposażenie apteki, która będzie wykonywać szczepienie.

Projekt można pobrać ze strony internetowej Naczelnej Izby Aptekarskiej [Plik PDF].

 

Źródło: NIA
Ilość wyświetleń: 149

Komentarze

[ z 0]
2021-07-28 Aktualności 0

Prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej Elżbieta Piotrowska-Rutkowska skierowała do prezesa Naczelnej Rady Lekarskiej Andrzeja Matyi pismo dotyczące materiału emitowanego w "Wydarzeniach" Polsatu z dnia 25 lipca 2021 roku w sprawie fałszowania zaświadczeń o szczepieniu przez farmaceutów.

2021-07-26 Aktualności 0

Mieszanie szczepionek przeciw COVID-19 jest bezpieczne – powiedziała PAP w piątek prof. Magdalena Marczyńska. Dodała, że chodzi o to, aby osoby, które miały odczyn poszczepienny po pierwszej dawce, mogły dokończyć szczepienie.

2021-07-26 Aktualności 0

53,7 proc. popiera ograniczenia dla osób, które nie przyjęły szczepionki przeciw COVID-19 – wynika z sondażu przeprowadzonego dla Wirtualnej Polski. Portal podkreśla, że Polacy są jednak mocno podzieleni w sprawie konkretnych ograniczeń dla niezaszczepionych.

2021-07-23 Aktualności 0

W Polsce stosuje się ok. 2 razy więcej antybiotyków w przeliczeniu na mieszkańca, niż w Szwecji czy Holandii. Mimo działań promujących racjonalną antybiotykoterapię w naszym kraju zużycie antybiotyków oraz oporność bakterii stale rosną - mówi PAP prof. dr hab. n. med. Katarzyna Dzierżanowska-Fangrat, konsultant krajowy w dziedzinie mikrobiologii lekarskiej.

2021-07-19 Aktualności 0

Zgony osób w pełni zaszczepionych stanowią niecałe 2 proc. wszystkich zarejestrowanych zgonów na COVID-19 od początku czerwca 2021 r. – wynika z danych resortu zdrowia przesłanych PAP.