Z MYŚLĄ O FARMACEUTACH
ZAREJESTRUJ SIĘ
studenci
2023-01-20 Aktualności 0

Studenci farmacji chcą lepiej opiekować się pacjentami geriatrycznymi

W tym roku około 170 studentów farmacji z całej Polski spotka się, żeby wziąć udział w VI Ogólnopolskiej Konferencji Opieki Farmaceutycznej (OKOF). Wydarzenie odbędzie się 24-26 marca 2023 roku, na terenie Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Tegoroczna edycja nosi nazwę „Opieka farmaceutyczna nad pacjentem geriatrycznym”.

Ogólnopolska Konferencja Opieki Farmaceutycznej, co roku umożliwia studentom farmacji poszerzenie świadomości w opiece nad pacjentem. Nowoczesna farmacja to współpraca całego personelu medycznego, w tym również farmaceutów. Holistyczne podejście do pacjenta jest kluczem do osiągnięcia sukcesu w farmakoterapii. To właśnie doszkalanie się już na etapie studiów poprzez udział studentów w wydarzeniach takich jak OKOF, przyczynia się do realizacji idei nowoczesnej opieki farmaceutycznej.

W tym roku Konferencja ma na celu przybliżenie teoretycznych i praktycznych aspektów szeroko pojętej roli farmaceuty w opiece nad pacjentem geriatrycznym. Jest to bardzo ważna grupa pacjentów, najczęściej spotykana w aptekach. Dzięki temu wydarzeniu będzie możliwe poszerzenie wiedzy studentów w zakresie opieki farmaceutycznej osób wieku podeszłego, polipragmazji, metod leczenia zespołu metabolicznego oraz przyczyn chorób psychogeriatrycznych.

W trakcie wydarzenia odbędzie się część konferencyjna, podczas której prelegenci przybliżą wyzwania i szanse dla opieki farmaceutycznej w zakresie tematyki danej edycji wydarzenia. Oczywiście nie brakuje części integracyjnej i uroczystej gali, dzięki którym uczestnicy z różnych oddziałów będą mogli zawierać znajomości i przyjaźnie na lata.

W trakcie panelu edukacyjnego studenci będą mieli okazję wysłuchać specjalistów z całej Polski, prowadzących wykłady takie jak: „Leczenie farmakologiczne zalecane w chorobach psychogeriatrycznych", „Metody leczenia zespołu metabolicznego u osób starszych", czy „Komunikacja z pacjentem i wsparcie pacjenta geriatrycznego”.

Ponadto podczas Ogólnopolskiej Konferencji Opieki Farmaceutycznej studenci farmacji IV i V roku wezmą udział w dwóch konkursach, które sprawdzają ich wiedzę i umiejętności, zdobyte w ramach programu kształcenia. 

Pierwszym z nich jest Studencki Konkurs Receptury Aptecznej (SKRA). Konkurs polega na sporządzeniu jednego leku recepturowego oraz opracowaniu szczegółowej dokumentacji jego wykonania. Dodatkowo uczestnik udziela odpowiedzi na 20 pytań dotyczących receptury aptecznej. 

Drugi konkurs to Studencki Konkurs Opieki Farmaceutycznej (SKOF), który jest idealną okazją, żeby przyszli farmaceuci sprawdzili, jak poradzą sobie w pracy z pacjentem. Składa się z dwóch etapów: teoretycznej oraz praktycznej odbywającej się przed publicznością, do której przechodzą 3 najlepsze zespoły. Część praktyczna będzie polegać na wcieleniu się w rolę farmaceuty - odegraniu scenki konsultacji z pacjentem. 

***

Polskie Towarzystwo Studentów Farmacji jest samorządną i apolityczną organizacją non-profit zrzeszającą około 1400 studentów i absolwentów farmacji z całej Polski. Jest członkiem Europejskiego Stowarzyszenia Studentów Farmacji (EPSA) oraz Międzynarodowej Federacji Studentów Farmacji (IPSF). Do głównych celów organizacji należą m.in. promowanie profilaktyki zdrowotnej wśród społeczeństwa, dbanie o rozwój wiedzy teoretycznej, jak i praktycznej przyszłych farmaceutów, a także poszerzanie wiedzy odnośnie możliwości ścieżek kariery po studiach.

 

Ilość wyświetleń: 174

Komentarze

[ z 0]
2024-04-17 Aktualności 0

Zachodniopomorska Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) zatrzymała niedozwolone przesyłki z Tajlandii i Wielkiej Brytanii.

2024-04-16 Aktualności 0

Dwie największe sieci aptek w Szwecji zdecydowały, że nie będą sprzedawać dzieciom poniżej 15. roku życia kosmetyków przeciwstarzeniowych. To odpowiedź na rosnący problem stosowania przez młode dziewczynki silnych produktów odmładzających, polecanych m.in. na Tik-Toku.

2024-04-09 Aktualności 0

Główny Inspektor Farmaceutyczny poinformował, że w Zintegrowanym Systemie Monitorowania Obrotu Produktami Leczniczym udostępniona została funkcjonalność pobierania stanów magazynowych dla produktów identyfikowanych numerem zapotrzebowania (sprowadzanych w ramach trybów szczególnych przewidzianych w ustawie Prawo farmaceutyczne obsługiwanych poprzez SOID).

2024-04-04 Aktualności 0

Minister zdrowia Izabela Leszczyna zaprezentowała projekt rozporządzenia w sprawie programu pilotażowego opieki farmaceuty sprawowanej nad pacjentem w zakresie zdrowia reprodukcyjnego. To odpowiedź na odmowę podpisania przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacji ustawy – Prawo farmaceutyczne, która miała ułatwić dostęp do tabletki „dzień po”.

2024-04-04 Aktualności 0

Interdyscyplinarny zespół dr Magdaleny Skóry z Zakładu Kontroli Zakażeń i Mykologii na Wydziale Lekarskim UJ CM oraz dr. Kamila Kamińskiego z Zakładu Chemii Fizycznej i Elektrochemii na Wydziale Chemii UJ odkryli syntetyczny polimer o silnych właściwościach przeciwgrzybiczych i jedocześnie niskiej toksyczności. Nowo powstała technologia jest o tyle ważna, że obecnie na rynku istnieje niewiele substancji wykorzystywanych w leczeniu grzybicy oraz profilaktyce, a z punktu widzenia branży kosmetycznej i farmaceutycznej ma obiecujące właściwości fizyko-chemiczne - poinformował Uniwersytet Jagielloński.